Zajímavosti

Výzkum dokázal zdravotní prospěšnost piva. Ale jen v omezené míře

Portugalští vědci přišli na to, že pití třetinky piva denně, ať už alkoholického, nebo nealkoholického, výrazně prospívá lidskému zdraví, zejména prý u mužů. Oblíbený nápoj totiž pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru.

Zázračný lék v podobě zlatavého moku v pořádně orosené sklenici. Podle nové studie může pivo chránit před chronickými nemocemi. Právě to dokazuje nová portugalská studie.

Dvaadvacet zdravých mužů ve věku 23 až 58 let pilo denně po dobu čtyř týdnů třetinku piva. Někteří popíjeli nealkoholické, zatímco další si dopřávali alkoholické. Výsledek byl ale podobný. Všichni účastníci měli po experimentu rozmanitější kolonii užitečných střevních mikrobů než před ním.

Související obsah

Podle odborníků je pivo hlavním a pravděpodobně jediným zdrojem specifických sloučenin v lidské stravě. Během procesu kvašení piva také vznikají látky, které údajně snižují riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby nebo cukrovka, a fungují prý dokonce i proti obezitě.

Pokud má nějaký národ takzvanou léčbu pivem v malíku, jsou to rozhodně Češi. Spotřeba piva je v tuzemsku zhruba 135 litrů na osobu ročně. Dlouhodobě se tak držíme na prvních příčkách světového žebříčku.

Vše se však musí brát s mírou. Pití jednoho piva denně sice prospívá, těžké a nárazové pití ale může naopak zvýšit riziko civilizačních nemocí, deprese, rakoviny a způsobit nemoci jater či obezitu.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz