Ekonomika

Ne celou Evropu drtí inflace. Tato země je zázrak, extrémní zdražování ji nepostihlo

Ne celou Evropu drtí inflace. Tato země je zázrak, extrémní zdražování ji nepostihlo
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Zatímco v Česku inflace dosáhla hodnoty 16 % a i okolní státy se potýkají s ekonomickými problémy, jedné evropské země jako by se současná situace netýkala. Ve Švýcarsku se inflace drží pod 3 %, a přestože i zde ceny rostou, výrazné zdražování tamní obyvatelé nepociťují.

Švýcarsko je malý ekonomický zázrak. Okolní země sužuje vysoká míra inflace – v květnu byla ve Francii 5,4 %, v Itálii 7,3 %, Rakousku 8,1 %, pobaltských zemích přes 10 %. Průměr eurozóny byl přes 8 procent, zatímco ve Švýcarsku se hodnota drží pod 3 %. Největší švýcarská kantonální banka Zürcher Kantonalbank sice do konce roku očekává, že se inflace přiblíží 4 %, stále to ale bude čtyřikrát méně než v Česku, kde v květnu inflace dosáhla 16 %. 

Razantnímu zdražování, které pociťují například právě obyvatelé Česka, Švýcaři nečelí. Slovák Roman, který ve Švýcarsku žije už jedenáct let, webu tvnoviny.sk prozradil, že tamní obyvatelé ceny potravin vůbec neřeší. Uznal, že zdražily pohonné hmoty, i toto zvýšení je ale podle něj jen mírné a málokomu to zkomplikovalo život.

Související obsah

​"V těch nejnižších příjmových skupinách to určitě řeší, ale při minimální mzdě 3800 eur (zhruba 94 tisíc korun) je to jen psychologický efekt. Lidé si sice postěžují, ale nikdo neomezuje cesty autem," konstatoval Roman.

 Jak je možné, že je ve srovnání s ostatními zeměmi je inflace ve Švýcarsku tak nízká? Je to důsledek několika faktorů, přičemž jedním z těch hlavních je velmi silná měna. Švýcarský frank je natolik silný, že někdy dokonce dasahuje parity s eurem. Funguje tak jako ochranný mechanismus, protože udržuje nízké ceny dovozu.

Dalším důvodem je menší energetická závislost na Rusku. "V únoru a březnu se cena elektřiny ve Švýcarsku zvýšila pouze o 3,4 %, zatímco v eurozóně vyskočila o 34,3  %," citoval deník The Local Switzerland privátní banku EFG. Pouze méně než jedno procento elektřiny spotřebované ve Švýcarsku se vyrábí z ropy a zemního plynu, zatímco 58 % pochází z obnovitelných zdrojů.

Kvůli inflaci se Česká národní banka ve středu opět rozhodla zvýšit úrokové sazby:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz