Ekonomika

Možný konec realitní bubliny? Ceny domů mohou spadnout o desítky procent

Bydlení v Česku by možná brzy mělo být levnější. Ceny za nemovitosti se totiž dostaly na své maximum a teď by měl přijít několikaletý pokles. A podle ekonomů by ceny mohly spadnout až o desítky procent. V mezinárodním srovnání patříme mezi země, které jsou nejvíc ohrožené prasknutím realitní bubliny. Hůř už je na tom jen Nový Zéland.

Takhle rychle by podle odborníků mohla splasknout realitní bublina. Podle dat agentury Bloomberg velký počet hypoték v minulých letech a následný růst cen domů a bytů dostaly Českou republiku na druhé místo světového žebříčku zemí nejvíc ohrožených prasknutím realitní bubliny.

"Těch důvodů v Česku je celá řada. De facto se nám tu kombinuje vysoká míra inflace, rychle rostoucí ceny energií, stavebních materiálů a zároveň byty pro mediánové domácnosti jsou v Česku nadhodnoceny až o 40 procent," vysvětlil ekonom Petr Studnička.

Související obsah

​Pokud by k pádu cen realit v Česku došlo, mohlo by to zlevnit nemovitostí o 10 až 15 procent. "Já jsem už před několika lety mluvil o tom, že něco jako realitní krize přijde okolo roku 2022 a ono už je to tady. Pokud budeme vycházet z toho, co se už v minulosti stalo, tak než dojde k eventuálnímu poklesu, trvá to řádově 2 až 4 roky a pak se ceny opět začnou zvedat," předpokládá nemovitostní investor Tomáš Kučera.

Ceny za bydlení jsou v Česku na rekordní úrovni. Pořídit si vlastní byt například v Praze vyjde na více než 136 tisíc za metr čtvereční. Průměrný byt o rozloze 70 metrů čtverečních tak vyjde i na 9,5 milionu korun.

"Může se stát, že na trhu budou chybět kupující, a pak lidé, kteří budou chtít rychle prodat svojí nemovitost, budou muset svoji cenu snížit. Pakliže ale nebudou lidé pospíchat na prodej, tak pravděpodobně pořád utrží velice velkou cenu za svou nemovitost," radil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​"Pokud budete mít byt v Praze někde v blízkosti metra, tak tam můžeme předpokládat, že zájem pořád bude velký a nebude důvod k poklesu. Pokud se ale bavíme o bytovce někde daleko za krajským městem, tak tam si dovedu představit, že ten pokles bude i o desítky procent," domnívá se Kučera.

Jenže ceny hypoték kvůli zvyšujícím se úrokovým sazbám ještě porostou. "Hypotéky budou v příštím roce nejdražší od roku 1999. To znamená, že celá jedna generace lidí v podstatě nezažila takto drahé půjčky na bydlení, což samozřejmě přispěje k tomu, že se může propíchnout ta bublina na trhu s nemovitostmi. Její splasknutí může být velice bolavé," očekává ekonom Lukáš Kovanda.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz