Zahraničí

Další evropská země naštvala Rusko. Porušují lidská práva, zuří senátor

Další evropská země naštvala Rusko. Porušují lidská práva, zuří senátor
Místopředseda ruské Rady federace Konstantin Kosačev (10. 12. 2011) Zdroj: Profimedia

Ruský hněv teď míří na další evropskou zemi. Místopředsedu Rady federace Konstantina Kosačeva rozzuřilo rozhodnutí Norska nepovolit přepravu potravin pro ruské horníky, kteří těží uhlí na Špicberkách. Podle Kosačeva tím Oslo porušuje lidská práva a mezinárodní dohody.

Norové neudělili povolení ruské lodi, která vezla potraviny pro horníky na Špicberkách, přeplout jejich výsostné vody. Oslo rozhodnutí opírá o sankce uvalené na Moskvu v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Místopředseda ruské Rady federace, obdoby českého Senátu, Konstantin Kosačev v tom ale vidí porušování lidských práv.

Napsal to na svém kanálu na sociální síti Telegram. "Svým tvrdým rozhodnutím se norské úřady pokoušejí ponechat ruské horníky bez jídla, což je ze své podstaty nemorální. Je to v rozporu s lidskými právy a zásadami humanismu," uvedl Kosačev.

Podle něj je přístup ke Špicberkům, které jsou součástí Norského království, ošetřen Pařížskou smlouvou z roku 1920. Tehdy ji uzavřely Norsko, Dánsko, USA, Itálie, Francie, Japonsko, Velká Británie a Švédsko, v roce 1935 se k nim připojil Sovětský svaz. Rusko se dohody účastní coby nástupnický stát SSSR, uvedla agentura RIA Novosti.

Související obsah

"Je dohodnuto, že ve všech ohledech, a zejména ve všem, co souvisí s vývozem, dovozem a tranzitem, nebudou občané, jejich lodě ani náklad všech zúčastněných smluvních stran podléhat žádným poplatkům nebo omezením," pokračoval ruský senátor z Putinovy strany Jednotné Rusko.

Ruská ambasáda zaslala norskému ministerstvu zahraničí, které o zastavení potravinového nákladu rozhodlo, dopis s dotazem o důvodech. Oslo trvá na tom, že nevpuštění ruské lodi je vzhledem k vyhlášeným sankcím legitimní.

Rusko se chlubí útokem na Kremenčuk. V obchoďáku zemřelo 18 lidí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz