Koronavirus

Pořád jste nechytili covid? Experti prozradili důvody, proč to tak je

Pořád jste nechytili covid? Experti prozradili důvody, proč to tak je
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Stovky milionů lidí už se od začátku roku 2020 nakazily koronavirem. Velká část obyvatel ale zatím covid-19 neměla. Aby se zjistilo, proč tomu tak je, probíhá několik mezinárodních studií. Imunoložka Tara Hurstová prozradila sedm možných důvodů.

"V populaci jsou lidé, kteří tvrdí, že nikdy neměli covid, i chudáci, kteří ho měli několikrát," řekla deníku Daily Record Hurstová, která tuto oblast studuje na univerzitě v Birminghamu. "Je to velmi složitá oblast, která nyní přitahuje hodně výzkumů," dodala.

V době, kdy v celém světě opět stoupají počty nakažených, je podle imunoložky důležité zjistit, proč někteří lidé ještě neměli pozitivní test na koronavirus. Existuje podle ní sedm důvodů.

1. Covid měli a neuvědomili si to

Velká část lidí, kteří tvrdí, že se za celé dva roky nenakazili, covid podle Hurstové pravděpodobně měla. "Je velmi pravděpodobné, že se lidé nakazili a neměli symptomy," prohlásila. "Řekla bych, že něco mezi 45 a 90 procenty lidí, kteří si myslí, že to nikdy neměli, se ve skutečnosti nakazilo. Byli však asymptomatičtí," doplnila.

Podle jedné ze studií nemělo podle Hurstové 45 procent z pozitivních lidí žádné symptomy. Pokud navíc byli očkovaní, často si covidu ani nevšimli.

Související obsah

2. Mysleli, že mají jen rýmu

Existují také lidé, kteří měli covid, všechny své symptomy ale sváděli na obyčejnou rýmu. S pokračující pandemií se totiž seznam syndromů měnil. "Každý neměl kašel a nepřišel o chuť a čich. S příchodem různých variant se měnily symptomy a velká část nakažených si prostě řekla, že má jen rýmu," upozornila Hurstová.

3. Netestovali se

Dalším faktorem je podle Hurstové testování. Někteří lidé se museli testovat kvůli práci pravidelně, zvýšila se tím tedy pravděpodobnost, že zjistí nákazu. Ostatní ale za celou dobu pandemie šli jen na pár testů. Většinou se navíc nejednalo o přesnější PCR testy, ale použili ty antigenní.

 4. Jsou geneticky odlišní

Existuje výjimečná a malá skupina lidí, kteří covid nechytnou a nemusí se ani očkovat. Může za tím být štěstí, pravděpodobně má ale velký vliv genetika, díky které jsou odolní vůči covidu a podobným virům. "Tito lidé jsou velmi výjimeční a s jejich těly se děje něco, co znamená, že mohou chytit virus a nemá to žádný vliv na jejich buňky. To značí, že se u nich covid neobjeví," vysvětlila Hurstová.

Související obsah

Momentálně probíhá studie, která má zjistit o těchto lidech a jejich zdraví více. Vzhledem k jejich nízkému počtu se ale pro studii těžko hledají účastníci. Podle jedné z teorií se u těchto lidí virus do těl dostane, nedokáže se ale uchytit na receptorech, upozornila na webu The Conversation imunoložka Lindsay Broadbentová.

5. Negativní test se mýlil

Často se nepoužívaly PCR testy, které jsou nejpřesnější, využívaly se spíše ty antigenní. Na celém světě tak podle deníku Daily Record byly miliony negativních výsledků ve skutečnosti pozitivní.

6. Jsou velmi zdraví

Někteří lidé mohou mít podle Hurstové prostě velmi dobrou imunitu. "Také to může mít něco společného s genetikou, v zásadě ale prostě mají supersilný imunitní sytém, který dokáže s virem bojovat," prohlásila. "Obecně jsou zdraví a vliv má dostatek vitamínu C a D. Působí ale také stres. Vysoká úroveň stresu totiž dokáže negativně ovlivnit imunitní systém," dodala.

Související obsah

7. Jinak se chovají

Na to, jestli covid chytíte, může mít vliv také to, jak se chováte. Pokud nosíte roušku, vyhýbáte se davům, necháte se očkovat a nepřibližujete se cizím lidem, pravděpodobnost, že chytíte virus, se sníží. Všechno tedy funguje stejně jako u obyčejné rýmy. 

"Těm, kteří ještě virus nechytili, říkám, děkujte bohu," řekla Hurstová. Při další vlně ale počet nakažených bude opět stoupat. "Pokud jste byli očkovaní, je důležité používat nadále selský rozum a být zodpovědný," poradila.

Koronavirus v Česku sílí:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz