Domácí

Češi vymysleli, jak topit levněji. Ochránci přírody varují před katastrofou

Návrat k uhlí nebo dřevu v zimní sezoně může mít ekologické dopady. Řada lidí se snaží odstřihnout od drahého plynu a přechází na topiva sice levnější, ale méně šetrná vůči životnímu prostředí. A podle odborníků to pocítí i hasiči nebo kominíci.

Vypadá to jako podzimní mlha, ale je to smog. To jen obyvatelé jedné české obce v sychravém odpoledni naráz zatopili. Čím víc se bude šetřit a topit levněji, tím více utrpí ekologie, říkají ochránci přírody.

"Bojím se, že lidé ve snaze ušetřit budou do kamen házet, co tam nepatří, třeba plasty," uvedl ekolog Jiří Rejl. To by mohlo vést k vážným následkům pro životní prostředí.

Platí i to, že čím víc se topí v kamnech, tím je víc požárů. "Těleso komína může prasknout, a i když nezpůsobí požár, spaliny mohou obyvatele otrávit," varovala mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. "Pokud se bude topit dennodenně, tak tedy doporučuji každý měsíc až šest týdnů si to nechat vyčistit," radí kominík Vilibald Lašan.

Související obsah

Pří pohledu na některé komíny se totiž člověk diví, že nehoří mnohem víc. V jednom chybí cihla, další má spáry, že se do nich vejde prst. Kontrolu musí provést jednou ročně osoba odborně způsobilá. I dílny některých východočeských kutilů rozhodně nahánějí strach. Třeba roury v rozpraskaných omítkách vůbec netěsní.

Drahé energie ale nutí lidi šetřit. Mrkvičkovi z Razic na Teplicku si pořídili uhlí dokonce na dvě sezony dopředu. "160 metráků. Druhé uhlí mi vlastně zaplatil syn. Dal mi 40 tisíc, ne dal, půjčil," řekla televizi Nova paní Miluše Mrkvičková.

Až se zima zeptá, co jsi dělal v létě, je heslo Františka Roháče. Štípačka je momentálně zařízení, které je na zahradě nejvíc v provozu. "Topíme dřevem, abychom ušetřili," vysvětlil pan Roháč. Za plyn doteď zaplatil 25 tisíc korun ročně, se dřevem je na polovičních nákladech.

Související obsah

Kubík sice oproti loňsku podražil, ale pořád stojí stejně jako před pěti lety. Od lesníků tisíc korun. "Zájem o nákup dřeva je trojnásobný až pětinásobný," vypočítal ředitel Lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.

Nejvíc ušetří ten, kdo má vlastní les. Jako pan Kolomý z Lanškrouna. "Máme akumulační nádoby, které vytopíme, a druhý až třetí den topíme z akumulačních nádob," popsal.

Výhodou může být ale i to, že se člověk ohřeje se dřevem několikrát, a to při kácení, štípání a rovnání.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz