Domácí

Z čela mu rostl zhoubný nádor, podle lékaře o nic nešlo. Případ se táhne roky

Z čela mu rostl zhoubný nádor, podle lékaře o nic nešlo. Případ se táhne roky
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Nepřesně sepsaná lékařská zpráva učinila z léčby zhoubného nádoru běh na mnohonásobně delší trať, než bylo třeba. Pacient se proto obrátil na soud kvůli odškodnému. Místní soudy případ zamítly, vše se tak dostalo před senát Ústavního soudu.

Pacient J. K. z okresu Nymburk se od roku 2020 soudí se svým bývalým kožním lékařem. Požaduje od něj vyplacení částky 563 105 korun za způsobené škody. Lékař pacientovi v roce 2016 vyšetřil kožní útvar na čele jako keratom (tj. kožní onemocnění způsobené nejčastěji slunečním zářením, případně stářím kůže), později se však ukázalo, že se jedná o zhoubný nádor.

"Podstatným žalobním bodem stěžovatele byla absence histopatologického vyšetření (jedná se o vyšetření tkáně zjišťující možnou přítomnost nádorového onemocnění, pozn. red.) původně odstraněného útvaru, které mohlo vést k časnějšímu odhalení nemoci s následnou méně invazivní a pravděpodobně úspěšnější léčbou," uvedla mluvčí Ústavního soudu ČR Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Související obsah

​V předchozích soudních řízeních zatím vždy žalobu zamítli pro chybějící důkazy. Lékař totiž podle soudu kožní útvar ve svých dokumentacích nedostatečně popsal, jeho vina v nesprávném vyhodnocení kožního útvaru se proto podle soudů nedala prokázat.

Dle usnesení Ústavního soudu ČR je ze zákona povinností lékaře kromě samotné zdravotnické péče i řádné vedení zdravotnické dokumentace. Ústavní soud, ke kterému se pacient koncem června odvolal, proto případ poslal k opětovnému projednání k Okresnímu soudu v Nymburce. Řešit se teď bude především otázka, zda je v tomto případě možné důkazní břemeno obrátit na žalovaného lékaře.

bd, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz