Koronavirus

Nová subvarianta koronaviru má nečekaný symptom. Projevuje se v noci

Subvarianta koronaviru BA.5, která se momentálně šíří i v Česku, má symptom, který se dříve u covidu příliš neprojevoval. Pacienti hlásí, že se v noci potí. Upozornil na to irský virolog Luke O'Neill.

V Česku jsou momentálně dominantní subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Kvůli tomu zase stoupají počty nakažených. Například v pátek testy prokázaly 1 840 nově nakažených. 

Podobnou situaci řeší státy skoro po celém světě. Týká se to například i Irska. "Je to další překážka, kterou si pro nás virus připravil. A BA.5 je teď dominantní variantou," řekl deníku Irish Daily Mirror virolog Luke O'Neill.

"Nemoc je teď mírně jiná, protože se virus změnil. Je na něj nějaká imunita s T-lymfocyty a tak dále. Kombinace vašeho imunitního systému a toho, že je virus mírně jiný, může přinést úplně jinou nemoc, kterou podivuhodně doprovází noční pocení," vysvětlil O'Neill.

Související obsah

Momentálně dostupné vakcíny jsou podle virologa nejlepší ochranou proti viru. Myslí si ale, že v blízké době budou dostupné další. Ty se mají na trhu objevit na začátku vlny, kterou očekává v zimě.

"Firmy Pfizer i Moderna ohlásily, že budou mít vakcínu na omikron do září a na BA.4 a BA.5 do října," uvedl O'Neill. V tu chvíli podle něj bude dávat smysl použít nové vakcíny. "Současné už ale poskytují dostatečnou ochranu," upozornil.

Související obsah

Subvarianty podle českého Státního zdravotního ústavu (SZÚ) lépe překonávají imunitu. "Podle dostupných dat zřejmě lépe uniká virus neutralizačním protilátkám navozeným předchozími onemocněními. Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí," upozornil.

SZÚ zatím doporučuje očkovat se dostupnými vakcínami. "Důležitou ochranu proti závažnému průběhu nemoci tak stále poskytuje přeočkování takzvaným boosterem. Nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali," sdělil v tiskové zprávě.

Případů koronaviru přibylo i ve čtvrtek:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz