Zajímavosti

Divoké chorvatské léto. Z vody vyháněly Čechy výkaly, z pláží požáry, z obchodů drahota

Divoké chorvatské léto. Z vody vyháněly Čechy výkaly, z pláží požáry, z obchodů drahota
Chorvatsko Zdroj: TV Nova

Medúzy, antrax, výkaly, drahota. Kromě pohodičky na pláži čekají Čechy v Chorvatsku různé nepříjemnosti. Podívejte se na největší pohromy, ale i zajímavosti z pobřeží Jadranu.

V přírodní rezervaci Lonjsko Polje ve vnitrozemí Chorvatska se minulý týden začal šířit antrax. Nemoci podlehlo nejméně 100 krav, nakazili se ale i lidé, celkem jich bylo šest, z toho dvě děti. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Některá místa v Chorvatsku, především Istrie, zaznamenávají výskyt medúz. Centrum mořského výzkumu v Rovinji připravilo i mapy, kde se různé druhy vyskytují nejvíce.

Zdroj: IRB Centar za istraživanje mora, Rovinj - Rovigno

Související obsah

​Chorvatští chovatelé ovcí se musí vypořádávat s vlky. Ti se přibližují k osídleným místům, kde loví ovce a jiná zvířata. Nepříjemnou zkušenost s vlky má za sebou 69letá Ruža Bezbradicovová, která musela vlky odhánět od svých ovcí. Vyzbrojená jen svým hlasem se jí podařilo predátora odehnat, nedlouho nato se ale vrhli na stádo jejího souseda.

Češi na dovolené v Chorvatsku si stěžují na kvalitu vody. Mnoho z nich zaznamenalo na různých místech pobřeží, například na několika místech Makarské riviéry či u Splitu, lidské výměšky plovoucí v moři. Někteří zaznamenali pásy znečištěné vody při plavání, jiní viděli přímo na břehu, jak podezřelý obsah vypouštěla roura zavedená přímo do moře.

Související obsah

​Hasiči v zemi bojují s rozsáhlými požáry. Ty poblíž Šibeniku popsala česká rodina. "Běželi jsme z pláže, kdybychom se museli evakuovat," řekla pro TN.cz čtenářka, která si nepřála být jmenována. Všechno zahalil popel, ve vzduchu se nesl zápach kouře. Nad hlavami jim létala hasičská letadla.

Někdy si ale Češi problémy přivodí sami. Například partička, která se chtěla autem dostat co nejblíže k moři a zapadla v písku poblíž Pelješacu. Video ze snahy o záchranu auta se stalo virálním a pobavilo nejenom Chorvaty, ale i Čechy. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Podle posledních údajů chorvatského statistického úřadu se inflace v Chorvatsku vyšplhala na 12 procent. Nejvíce zdražily pohonné hmoty, potraviny, nealkoholické nápoje, restaurace a hotely.

Související obsah

​Ačkoliv se to může zdát jako variace na sedm egyptských ran, přesto se dá v Chorvatsku užít i hodně zábavy a strávit krásnou dovolenou. Z podobného důvodu k Jadranu zamířil i hollywoodský herec Kevin Spacey. Ten si pro pár dní oddechu vybral ostrov Brač, kde jej přivítal chorvatský režisér Jakov Sedlar. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Dokonce se dají najít i místa, jimž se drahota vyhýbá, jak pro TN.cz popsala začátkem měsíce jedna ze čtenářek: "Jsme tady a je tu naprostá pohoda. Ceny stejné jako vloni, nafta levnější než v Česku. Ceny jsou skutečně hodně podobné loňským, například zmrzlina stojí pořád stejně 10 kun (asi 32 korun, pozn. red.), nákup v Lidlu je za stejné peníze jako vloni, ceny na tržnici teď začaly dokonce zlevňovat, ale jinak cena nejzářivějších broskví, rajčat, paprik, brambor, hroznů kopíruje tu loňskou."

Do Chorvatska těsně před prázdninami zamířila i reportérka TN Live Petra Staňová. Ve videu si připomeňte ty nejzajímavější události z její cesty:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz