Cestujeme bezpečně

Neradi se válíte u moře? Máme tipy na poznávací dovolené v Česku i zahraničí

Neradi se válíte u moře? Máme tipy na poznávací dovolené v Česku i zahraničí
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Spolu se začátkem prázdnin se spousta lidí vydala na dovolenou k moři. Ne každému ale vyhovuje válení se na pláži. Někdo raději objevuje nová místa. A právě pro aktivní cestovatele přinášíme tipy, kam vyrazit na výlet v Česku i v zahraničí.

Česká republika

Jedním z tipů je samozřejmě zůstat v Česku, kde je množství míst, která stojí za to vidět. Prokopské údolí je přírodní rezervací v Praze 5. Nachází se mezi Jinonicemi a Zlíchovem a rezervace je součástí přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí.  

Nezapomenutelný je také výlet do národního parku České Švýcarsko, který je v Děčíně. Komplex má nádherné panorama a pyšní se svou historií.

Velkým lákadlem jsou Beskydy a Jeseníky. V národním přírodní rezervaci Praděd si nenechte ujít vodopády Bílé Opavy nebo výstupy na Lysou horu či Praděd. A samozřejmě nezapomeňte na horské město Štramberk, kde lze ochutnat místní specialitu "štramberské uši".

Vyznavači cykloturistiky, a to i ti méně zdatní, určitě ocení cyklotrasy na Třeboňsku. Zajímavým cílem na jihu Čech je také vesnice Holašovice, památka UNESCO. 

Související obsah

Zahraničí

Rakousko

Země se pyšní hned několika památkami. V hlavním městě můžete navštívit císařský palác, kterému se říká vídeňský Hofburg. Ten byl po staletí sídlem rakouské monarchie, v současnosti tam sídlí prezident. 

Spolu s náměstími a zahradami zabere celý komplex Hofburg 59 akrů, včetně 19 nádvoří a 2 600 pokojů. Mezi nejvýznamnější lákadla patří například sbírka Imperial Silver a řada jídelních služeb. Ty nabízejí chuť bohatých císařských banketů, které se tam kdysi konaly. Dále Sisi Museum se zaměřením na život a časy císařovny Elisabeth a Imperial Apartments, což je série 19 pokojů kdysi obsazených císařem Františkem Josefem a jeho manželkou. 

Související obsah

Dále můžete ve Vídni navštívit španělskou jezdeckou školu, kde si můžete prohlédnout slavné jezdecké představení v barokní jízdárně. Vstupenky jsou velmi žádané, takže si je rezervujte on-line co nejdříve. 

Maďarsko

V poslední době je stále vyhledávanější maďarská Budapešť. Nádherné kulturní město je devátým největším městem v Evropské unii. Nabízí širokou škálu památek a zároveň zde můžete zažít večerní party v židovské čtvrti.

Související obsah

Budínský hrad mnoho lidí považuje za Paříž východu. Pozoruhodná historická stavba se řadí k památkám jako je Versailles, co se týče majestátních rozměrů a nádherného designu. Hrad byl vybudován na místě paláce zničeného během obléhání Budína v roce 1686. A tato novější stavba byla upravena v 18. století pro potřeby habsburské monarchie, takže dnes zahrnuje více než 200 místností. Symetrické uspořádání hradu má ve svém centru ústřední dóm, který je vysoký 61 metrů a je obrácený k Dunaji, takže úžasné výhledy nabízí hrad i na další stavby na Hradním kopci. Zrekonstruovány byly části původní středověké budovy včetně věže Buzogány a impozantní Jižní věže z 15. století. 

Nádherný výhled je u mohutné řeky Dunaj, která protéká Maďarskem ze severu na jih a hlavní město rozděluje na dvě části – Budu a větší Pešť. Skvělý výhled při západu Slunce na řeku a na obě části metropole budete mít z Mostu svobodykterý je oblíbeným cílem tamních lidí. 

Opomenout by turisté neměli ani Markétin ostrov, který je rájem odpočinku a sportu v centru města. Na ostrově najdete například pětikilometrový běžecký okruh, dvě koupaliště, lázně nebo fotbalový stadion.

Související obsah

Budova maďarského parlamentu je památkou, kterou vyhledávají všichni turisté, a to zejména díky pozoruhodným proporcím stavby. Pokud se vydáte na vyhlídkovou plavbu po Dunaji nebo se budete na obrovskou stavbu dívat z Hradního kopce na opačném břehu, ohromí vás její impozantní vzhled připomínající palác.

Švýcarsko

Atypickým dovolenkovým místem je Švýcarsko, které se však pyšní nádhernou krajinou a mohutnými horami. Jedním z turistických zážitků je šikmý vrchol Matterhorn, který se řadí mezi nejvyšší hory v Alpách. Na hranicích s Itálií se tento legendární vrchol zvedá na 4 478 metrů a jeho čtyři strmé plochy leží ve směru k bodům kompasu. První vrchol v roce 1865 skončil tragicky, když během sestupu spadli čtyři horolezci. Každý rok sem přicházejí tisíce zkušených horolezců. Na úpatí tohoto mohutného vrcholu leží okouzlující vesnice Zermatt, špičkové mezinárodní středisko, kde můžete vyzkoušet jízdou kočárem taženým koňmi a kde najdete malebné chaty a hotely na světové úrovni. Aby byla zachována kvalita ovzduší, je vjezd motorovým vozidlům zakázán.

Související obsah

Dále se v zemi lidé vydávají na pozorování ledovců v sedle Jungfraujoch. Ledovec Aletsch je nejdelším v Evropě. Slavná Eigerova stezka od ledovcové stanice Eiger až po Alpiglen se drží na skalách na úpatí severní stěny. 

Milovníci vodopádů by si neměli nechat ujít ty Rýnské. Jsou to největší vodopády v Evropě a nejlepší doba návštěvy tohoto místa je v průběhu července. V tomto období totiž sníh roztává a vodopády se zvětšují, aby se rozlévaly přes 21 metrů vysokou římsu jurského vápence. Výlety lodí po Rýně poskytují vynikající výhled na vodopády, stejně jako vyhlídkové plošiny na obou stranách řeky. 

Poznávání exotiky

Turecko

I mimo Evropu se můžete vydat za poznáváním ostatních kultur. Zajímavým místem je například turecká Antalya. Do popředí se dostává Staré Město s názvem KALE IÇİ, které může někomu připomínat Prahu. Vchází se do něj Hadriánovou bránou, která byla postavena v roce 133. Najdete tam četné osmanské domy, dále restaurace, hotely, obchody, nad nimiž jsou baldachýny rozloženy v různých barvách. Nacházejí se podél klikatých dlážděných ulic, které vedou přímo k panoramatickému bodu. Ten nabízí mimo jiné krásný výhled na římský přístav. 

Turisté se tam mohou kochat neobvykle majestátním pohořím Taurus. Ve Starém Městě můžete narazit na pozůstatky řezaného minaretu, který je mementem baziliky Panny Marie. 

Související obsah

Egypt 

Tato velmi oblíbená dovolenková destinace se mimo jiné pyšní pyramidami v Gíze. Jde o poslední dochovaný div starověkého světa, který patří k nejslavnějším památkám vůbec. Pyramidy v Gíze jsou nesporně zlatým hřebem každé návštěvy Egypta a určitě byste si je neměli nechat ujít. 

Luxor v Horním Egyptě je známý díky Údolí králů, chrámu v Karnaku a zádušnímu chrámu královny Hatšepsut, má však také nespočet dalších turistických atrakcí. Jedná se o starověké Théby, základnu a sídlo faraonů Nové říše, kde se nachází více památek, než si může většina turistů prohlédnout při jediné návštěvě. Můžete zde strávit několik dní, prohlížet si pestré nástěnné obrazy v hrobkách a s úžasem hledět na kolosální sloupy v chrámech.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz