Zajímavosti

Riziko na dovolené? Veřejné Wi-Fi připojení i USB nabíječky

Riziko na dovolené? Veřejné Wi-Fi připojení i USB nabíječky
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Během letních dovolených je obzvlášť dobré dávat si pozor na elektroniku. Nebezpečí může hrozit hlavně u veřejných Wi-Fi sítí a nabíjecích USB stanic.

Jedním z rizik letního cestování je zvýšená pravděpodobnost hackerských útoků. Útočníci se do našich zařízení mohou dostat například přes nezabezpečené Wi-Fi sítě či veřejné USB nabíječky.

Ty posledně jmenované se nejčastěji nachází na nádražích, letištích nebo v obchodních centrech. Skrze Wi-Fi i nabíječky se mohou hackeři dostat do elektronických zařízení a nainstalovat do nich viry nebo z nich ukrást uložená osobní data.

Podle vedoucího oddělení informačních technologií ze softwarové společnosti CNS Aleše Stránského je důležité mít dostatečné zabezpečení u používaných zařízení. Je tedy třeba mít všude silná hesla, případně je dobré zařízení zabezpečit otiskem prstu či rozpoznáním obličeje. Nezbytné je také pravidelné zálohování dat, aktualizování operačního systému, v ideálním případě rovnou i občasný digitální detox.

Související obsah

Nebezpečí jménem USB nabíjení

Největší riziko veřejných USB nabíječek podle Stránského spočívá v případech, kdy kromě nabíjení kabely zároveň přenáší data. V nových zařízeních se sice systém vždy zeptá, zda je přenášení povoleno, není to ale pravidlem. Navíc je možné, že nepozorností přenos sami povolíme. Tímto připojením riskujeme nejen krádež našich dat (například z internetového bankovnictví), ale i nainstalování malwaru (škodlivého programu, pozn. red.), skrze který umožníme útočníkovi přístup k našemu zařízení z dálky.

Rozpoznat, jestli se jedná o nebezpečnou nabíječku, nebo ne, je podle Stránského nemožné. U nabíječek umístěných tam, kde mají IT oddělení, tedy především v obchodních centrech a na letištích, je velmi pravděpodobné, že budou nabíječky chráněny. Nelze se na to ale spoléhat. Nejlepší obranou je veřejné nabíjení nevyužívat. Místo toho je lepší investovat do powerbanky nebo používat pouze vlastní nabíječku, tedy vlastní kabel i koncovku.

Pozor na veřejné Wi-Fi sítě

U veřejných a nedostatečně zabezpečených Wi-Fi sítí hrozí, že hackeři ovládnou router, přes který se internetové připojení přenáší. Na veřejných sítích proto nikdy neotevírejte internetové bankovnictví, ideálně se ani nepřihlašujte do e-mailu nebo do aplikací, kam se musí zadávat hesla a přihlašovací údaje. Kromě odcizení osobních dat hrozí nainstalování škodlivého softwaru, podobně jako u USB nabíjení.

Související obsah

Stal jsem se obětí útoku, co teď?

Samotný útok běžný uživatel odhalí až ve chvíli, kdy jsou data odcizena. Nejlepší je si ihned změnit hesla všech účtů, především u internetového bankovnictví a e-mailu. Informujte o útoku svou banku a kartu co nejdříve zablokujte. Změny hesel by se měly provádět na jiných zařízeních než na těch, která byla napadena. Vhodné je i vrátit napadené zařízení do továrního nastavení.

Konkrétní čísla, která by vypovídala o počtu útoků, nejsou známá. Většina lidí napadení nenahlásí. "Existují odhady od společností dodávajících antivirová řešení a od společností, které se věnují oblasti kybernetického zabezpečení. Ty říkají, že útoky na zařízení rostou, což je ovšem všeobecný trend," tvrdí Stránský.

Antivirové programy na pomoc

Podle Stránského je základem mít alespoň bezplatné verze antivirových programů na zařízeních. Programy jsou schopné odhalit a ochránit přístroj proti jednodušším útokům. Placené verze jsou nicméně bezpečnější. Jejich ceny se pohybují v rozmezí 250 až 300 Kč za licenci.

bd, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz