Zahraničí

Sedmdesátiletá lékařka pomáhala odpůrcům roušek. Půjde do vězení

Sedmdesátiletá lékařka pomáhala odpůrcům roušek. Půjde do vězení
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Nošení roušek patřilo během pandemie covidu-19 mezi základní povinnosti skoro po celém světě. Někteří lidé ale toto pravidlo odmítali respektovat. Lékařka, která těmto lidem pomáhala, nyní kvůli tomu míří do vězení.

Dva roky stráví ve vězení lékařka Gudrun Ströerová z Bavorska. Okresní soud v Garmisch-Partenkirchenu ženě navíc udělil zákaz výkonu profese na tři roky a přišla také o tři tisíce eur (v přepočtu přes 70 tisíc korun). O jejím trestu informoval německý web Merkur.de.

70letou lékařku soud uznal vinnou, že v roce 2020 ve 309 případech vydala pacientům potvrzení, aniž by je vyšetřila. Ve všech případech šlo o potvrzení toho, že tito lidé ze zdravotních důvodů nemusí nosit roušky. Za falešné dokumenty nechtěla zaplatit, ale žádala klienty o dary pro svou skupinu "Život ve svobodě." Tyto peníze jí byly nyní zabaveny.

Lékařka do vězení půjde mimo jiné i kvůli tomu, že u soudu nepřiznala vinu. Navíc v činnosti pokračovala i poté, co u ní policie provedla domovní prohlídku. Soud kvůli tomu neuložil podmíněný trest, ale přímo pobyt ve vězení.

Související obsah

​Ströerová působila v malé obci Bad Kohlgrub a falešná potvrzení vydávala v roce 2020. Pokud by tak činila později, tak jí mohl hrozit ještě větší trest. Německo totiž v průběhu pandemie změnilo paragraf 278 trestního zákoníku o "nesprávných zdravotních průkazech" a od listopadu 2021 platí přísnější varianta. Soud nově může posílat proviněné do vězení až na pět let.

70letá žena je veřejnou odpůrkyní proticovidových opatření. K soudu ji dorazily podpořit desítky jejích příznivců. Trest zatím není pravomocný. Státní zástupce i obhajoba se proti rozsudku odvolali. 

V Německu se kvůli povinným rouškám také umíralo. Zavražděn byl mladík na čerpací stanici:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz