Domácí

Babiš vládě vyhrožuje hlasováním o nedůvěře. Požaduje odvolání Rakušana

Předseda hnutí ANO hrozí vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě v Poslanecké sněmovně, pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Důvodem jsou kontakty šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem, na kterého jsou napojení mimo jiné i účastníci kauzy kolem Petra Hlubučka.

Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se nechal slyšet, že je připravený vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, pokud součástí kabinetu zůstane současný ministr vnitra. Souvisí to se zprávou, která tento týden rezonuje českou politickou scénou. 

Týká se šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka, který se měl podle Seznam Zpráv nejméně deset let pravidelně stýkat s podnikatelem Michalem Redlem, který je stíhaný v kauze Dozimetr.

Související obsah

​Ministr vnitra Vít Rakušan potvrdil, že o jejich kontaktu věděl, prohlásil ale, že za Mlejnkem stojí. "Za jmenováním Petra Mlejnka do čela ÚZSI stojím. Rozhodně nesdílím názor, že pouhý kontakt s jakkoliv problematickou osobou by měl člověka automaticky diskreditovat. Nepodléhejme honu na čarodějnice," uvedl.

Předseda hnutí ANO to považuje za nepřijatelné. "Chci panu Rakušanovi připomenout jeho ani ne dva měsíce stará slova, kdy rozhodoval o konci ředitele České pošty pana Knapa: Nebudu tolerovat žádné kontakty s tímto člověkem (Redlem)," napsal pro sobotní vydání novin Mladá Fronta DNES Babiš.

​Ve vládě podle jeho slov Vít Rakušan nemá co pohledávat. "Pokud i po těchto skutečnostech premiér Fiala v sobě nenajde špetku odvahy a rozhodnosti, dál se bude chovat jako slaboch a neodvolá Víta Rakušana z kabinetu, nezbývá nám, než vyvolat hlasování o nedůvěře vládě," konstatoval Babiš.

Související obsah

Na to okamžitě reagoval sám Rakušan, který výhrůžky hlasováním o nedůvěře dává do souvislosti s vyšetřováním expremiéra ve Francii kvůli jeho vilám na Riviéře (psali jsme o tom ZDE). "Opozice ještě nedávno tvrdila, že hlasování o důvěře vládě během evropského předsednictví nevyvolá. Andrej Babiš teď změnil názor. Obálka s modrým pruhem z francouzské prokuratury evidentně kazí plány na prezidentskou kampaň," pustil se ministr vnitra do Babiše.

K Babišovu výroku se vyjádřil i premiér Fiala. "Právo hovořit o vyvolání hlasování o důvěře vlády má každý poslanec, ať už se práce ve Sněmovně účastní nebo ne. Podstatné je, zdali na to má dostatek hlasů. A rozložení sil v Poslanecké sněmovně je po loňských volbách jasné. Spíše to na mne dělá dojem, ze Andrej Babiš potřebuje překrýt svoje trestní kauzy u nás a ve Francii," uvedl.

Opozice často poukazuje také na to, že hnutí STAN v posledních měsících čelí jedné kauze za druhou. Nejvážnější z nich se týká pražského dopravního podniku a točí se právě kolem Michala Redla a bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka.

Připomeňte si kauzu Dozimetr v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz