Zahraničí

Zbraně pro Ukrajinu: Jak by dopadla válka, kdyby Západ na Kyjev zanevřel

Zbraně pro Ukrajinu: Jak by dopadla válka, kdyby Západ na Kyjev zanevřel
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Čím dál více se v bojích proti Rusku musejí Ukrajinci spoléhat na západní techniku. Podle oslovených expertů by ale Rusové měli problém dobýt celou Ukrajinu i bez této pomoci.

Dle aktuálních čísel ruského ministerstva obrany zničila ruská armáda na Ukrajině v některých případech vyšší počet techniky, než který měl napadený stát podle odhadů vůbec k dispozici.

"Už v květnu nebo červnu platilo, že ukrajinské letectvo bylo třikrát zničeno. Ruské údaje jsou naprosté bláboly. Rusové se chlubí zničením raketometu HIMARS, reálně nezničili ani jeden. Ukrajinci ale přehánějí také, odhaduje se, že o 50 až 100 procent. Rusové to ale nadsazují i čtyřnásobně," srovnal bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Ukrajinské ztráty podle ruského ministerstva obrany

267 letadel
148 helikoptér
1 741 dronů
365 protiletadlových raketových systémů
4 311 tanků a dalších obrněných armádních vozidel
799 salvových raketometů
3 304 minometů a polního dělostřelectva
4 891 speciálních vojenských vozidel
zdroj: TN.cz / ruské ministerstvo obrany

Ruské ztráty podle ukrajinského ministerstva obrany:

Jeden z důvodů, proč udávají Rusové tak nadhodnocená čísla, vysvětlil vojenský publicista Jiří Vojáček: "Rusové nepočítají s ukrajinskými opravárenskými kapacitami. Ukrajincům stačí zničený tank odtáhnout z bojiště a opraví ho. A opravují se skutečně masivně. Dá se odhadnout, že dlouhodobě mají větší ztráty Rusové. Odhaduji, že ty ztráty jsou asi tří- až čtyřnásobné než u Ukrajinců."

vojska Ruska a Ukrajiny 24.1.2022 Zdroj: TV Nova

Bez dělostřelectva se Ukrajina neobejde

Ať už jsou tedy skutečná čísla jakákoliv, ztráty na obou stranách jsou obrovské. Zatímco Rusko ale má podle odhadů stále možnosti, odkud další techniku brát, byť ne vrcholovou, Ukrajina se již bez západní pomoci podle Visingra neobejde.

"Minimálně v dělostřelectvu rozhodně ne, to má kruciální význam. Kdyby Ukrajina nedostala západní dělostřelecké zbraně – jak houfnice, tak raketomety, tak by ta válka vypadala úplně jinak. Dělostřelectvo je rozhodující zbraní. Moderní dělostřelectvo má na svědomí zhruba 80 procent ztrát živé síly," okomentoval Visingr.

Západní zbraně se na Ukrajině ukazují jako velmi efektivní. Ať už to byl v počátku války protipancéřový systém Javelin, nebo nyní samohybné raketomety HIMARS. "Ke každé zbrani, kterou dostane Ukrajina ze Západu, mají Rusové ekvivalent. Ale ten ekvivalent je o třídu horší. Mají třeba i podobné dělostřelectvo jako HIMARS. Ale nedostřelí tak daleko a není tak přesné," srovnal Vojáček.

Například u tanků je podle Vojáčka znát, že by se válka mohla překlopit na ukrajinskou stranu. "Západní tanky, a to dokonce i ty z 80. let, jsou mnohem kvalitnější než to, co jezdí na Ukrajině nyní. Ať už na jedné, či druhé straně," doplnil.

Související obsah

Jak by válka vypadala bez pomoci Západu

Zvládla by se tedy Ukrajina ubránit bez zbraní, které jí Západ dodával po začátku konfliktu? V odpovědích se oba oslovení experti víceméně shodují.

"Rusové by dosáhli mnohem větších úspěchů, obsadili by mnohem větší část Ukrajiny. Celou ale rozhodně ne. Postup na Kyjev byl zastaven v prvních dnech, kdy se žádná západní pomoc ani nemohla projevit. Rusové by při dalším postupu museli čelit zničující partyzánské válce. Rozhodující byl první týden, Rusové chtěli blitzkrieg, ale to jim nevyšlo," řek Visingr.

"Důležité je, že se Ukrajina bránila od první vteřiny. Kdyby se Ukrajina nebránila od první chvíle takto důrazně, tak by pro ni nikdo ani nehnul prstem. Všichni by vyjadřovali vážné znepokojení, vyhlašovaly by se sankce, bylo by to takové opáčko z roku 2014," doplnil Visingr.

Aktuální válečná situace na Ukrajině k 15. srpnu Zdroj: S povolením ISW

​Podle Vojáčka by bylo pravděpodobné, že pokud by Západ nezačal po začátku války zásobovat ukrajinskou armádu, Rusové by zřejmě obsadili východ země až po Dněpr.

"K obsazení celé Ukrajiny ruskou armádou by nedošlo, protože je vidět, že kvalita ruské armády je dost žalostná. Rusové by ale určitě dobyli více než nyní. Role západní pomoci je nezaměnitelná a bude trvat až do konce války," prohlásil Vojáček.

Ukrajina chce po EU další sankce proti Rusku. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz