Zajímavosti

Pozor na vaše miláčky: Tito chlupáči přenášejí koronavirus nejčastěji

Pozor na vaše miláčky: Tito chlupáči přenášejí koronavirus nejčastěji
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Vědci odhalili, že se koronavirem mohou nakazit i zvířata, navíc hrozí, že některá přenesou onemocnění na člověka. Nejvíce ohroženým zvířetem je norek americký, lidé by se však měli bát i koček. Psi pro člověka hrozbou nejsou, mohou mu dokonce pomoci.

Přestože onemocnění covid-19 postihuje zejména lidi, ani zvířata nejsou před touto vysoce infekční nemocí v bezpečí. Psi pro člověka nejsou takovou hrozbou, přenášejí totiž podle odborníků velmi malé množství viru.

Nejvíce náchylným druhem se ukázal norek americký, kterého chovají na farmách kvůli kožešinám po celém světě. Nákaza se však prokázala i u běžných domácích zvířat a mazlíčků. Například u koček je pravděpodobnost, že nakazí člověka mnohem větší než u psů.

Související obsah

Léčba viru u zvířat je v zásadě totožná jako u lidí. Páníček by měl rychle kontaktovat veterináře, a pokud se nákaza u mazlíčka potvrdí, měl by mu dopřát karanténu. Je však komplikované nákazu u zvířat odhalit.

"Bez laboratorního vyšetření bohužel nelze rozlišit covid-19 od jiného, běžného respiračního onemocnění. Zvláště pak psi nemívají žádné klinické příznaky, byť třeba mají jisté respirační potíže. Takové případy byly již zaznamenány a při vyšetření byly na covid-19 pozitivní. Vždy šlo o psy, jejichž majitelé byli taktéž pozitivně testování na koronavirus," říká MVDr. Michaela Riedlová.

Související obsah

Viry se také mohou přenášet prostřednictvím zvířecí srsti, proto je nutné si po kontaktu se zvířetem důkladně umýt ruce. Navíc by si majitelé čtyřnohých chlupáčů měli hlídat, koho nechají, aby si je pohladil.

Pejsci však mohou být velmi užiteční, ve Finsku studie v loňském roce potvrdily, že tito mazlíčci dokážou virus vycítit téměř se stoprocentní jistotou. Úskalí však nastává v jejich reakci i na další nemoci, od nichž nedovedou koronavirus odlišit.

Související obsah

"Záleží také na rase psa, protože počet čichových receptorů je u každé rasy jiný. Velmi dobře jsou na tom například němečtí ovčáci, kteří mají 225 milionů čichových receptorů. To je mimochodem asi o 220 milionů více než u člověka," upřesnila Riedlová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz