Senátní volby 2022

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Berouně

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Berouně
Husovo náměstí v Berouně Zdroj: Profimedia

Zatímco senátor Jiří Oberfalzer (ODS) obhajuje svůj post v obvodě Beroun, o jeho místo usilují tři kandidáti. Jak zodpověděli pětici otázek zaslaných redakcí TN.cz, se můžete podívat ve článku níže.

U každého jména kandidáta naleznete také informaci, jestli je členem nějaké strany, která strana jej navrhla na kandidáta a která je jeho volební strana, a to v tomto pořadí. Pokud bude uvedena jen jedna strana, znamená to, že všechny výše zmíněné položky jsou v režii jen jedné strany. Oslovení byli všichni kandidáti. Pokud odpovědi redakci zašlou, redakce TN.cz je doplní.

16 – Beroun

příjmení, jméno, tituly volební strana navrhující strana politická příslušnost povolání
Auředník Michal NEZ NEZ BEZPP soukromý podnikatel
Sidovský Janis LES+SEN 21 SEN 21 BEZPP místostarosta Karlštejna, manažer, producent a filantrop
Oberfalzer Jiří KDU+ODS+TOP 09 ODS ODS senátor Parlamentu ČR
Karim Martin JUDr. Piráti Piráti Piráti právník – metodik, člen výboru pro audit
zdroj: TN.cz/ČSÚ

Michal Auředník (NEZ)

Michal Auředník (NEZ) Zdroj: Se svolením Michala Auředníka

společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? To, co naši politici předvádí, je cílená likvidace ekonomiky. Tím, že budeme posílat více peněz lidem zasaženým "energetickou krizí" (uměle vytvořená krize, elektřiny vyrobíme dostatek a plyn můžeme mít z Ruska za nízké ceny) problém nevyřešíme, pouze jej budeme posouvat před sebou. Vláda bude zavádět další a další daně, aby mohla vyplácet peníze domácnostem. Podnikatelé již nadále nebudou schopní vše platit a raději budou podniky zavírat, než vydělávat jen na daně a energie. Nezaměstnaných a závislých na státu pak bude jen přibývat. Je třeba řešit příčiny před důsledky. To by ale vláda musela stát za svými lidmi, což se neděje.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Spíše ne. Manželství je od nepaměti svazkem mezi mužem a ženou. Absolutně odmítám ty různé "gender" šílenosti, které jsou nám doslova předhazovány, jako něco zcela normálního. Věděli jste, že v současné době je známo přes 70 různých genderů? Trochu odbočení od tématu, ale vše souvisí se vším. Chci bojovat za normální svět pro naše děti, bez zvráceností prosazovaných západem.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Ne, jen přilíváme olej do ohně. Tím, že vláda posílá zbraně na Ukrajinu, nám všem dala terče na záda a vyhlásila válku cizí zemi. Místo diplomacie začala posílat zbraně a tupě kopírovat kroky západu. Ministr zahraničí, hájící zájmy necelých 10%, dělá maximum, aby nás zatáhl do války. Dal bych panu ministrovi a válečným štváčům příležitost vyniknout při prvním nočním útoku. Tam by měli možnost prokázat, jak svá slova myslí. Válku odnáší pouze nevinní lidé. Tam máme směřovat pomoc a zasílat ve velkém jídlo, vodu, léky a ostatní věci. Těch lidí je mi skutečně líto, ti za politické hry nemohou.
společná otázka pro kraj
Nedostatek školek a rostoucí ceny nemovitostí trápí Středočeský kraj. Jaký by byl podle vás nejlepší způsob, jak s těmito problémy naložit? Školky jsou řešitelný problém. Město může opravit budovy nebo postavit zcela nové. Zde by měla zafungovat podpora státu, aby i menší městečka měla vlastní školky. Stálo by to samozřejmě peníze a kde je vzít? Co třeba vypovědět nevýhodné smlouvy na dodávky vakcín, které nás stojí stovky milionů korun každý měsíc a zrušit nějaké tendry na nákup zbraní? Vše je jen otázka priorit. Když máte na válku, měli byste mít i na vlastní děti. Ceny nemovitostí určuje trh, tam je situace jiná a těžko můžeme developerům a prodávajícím přikázat, aby zlevnili. Řešením by mohla být výstavba městských bytů na pozemku města.
společná otázka pro obvod
Velkým tématem pro Berounsko je doprava. Co je podle vás největším problémem v této oblasti a jak mu čelit? Velkým tématem pro Berounsko je doprava. Co je podle vás největším problémem v této oblasti a jak mu čelit? Ano, doprava je tu problém. V současné době v Králově Dvoře probíhá výstavba kruhového objezdu a opravují se i silnice se na něj napojující. Otevření celého úseku bude snad již otázkou týdnů, tak se dopravě uleví. Další značnou pomocí bude městský obchvat kolem Králova Dvora a Berouna. V Králově Dvoře je již hodně uděláno, tak to trochu vázne v Berouně. Další kroky se povedou po výsledku komunálních voleb. Velkým problémem je zde zastaralá čistička odpadních vod, která již nestíhá a brání tak i výstavbě nových bytů. Také věřím, že to není neřešitelný problém, spíše otázka financí.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Janis Sidovský (LES + SEN 21)

Janis Sidovský (SEN 21) Zdroj: Se svolením Janise Sidovského

společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát se aktuálně snaží lidem pomáhat, ale myslím, že nedostatečně. S cenami hýbou především evropské trhy, na kterých je elektřina považována za obchodní komoditu. Jsme pak negativně ovlivněni rostoucími cenami energií ve zbytku Evropy a především v sousedním Německu. Klíčem proto podle mého názoru je především zastropování cen pro spotřebitele v ČR při zachování garance rozumného zisku pro výrobce. Je také namístě diskutovat nad vykoupením podílů minoritních akcionářů ČEZu a jeho zestátněním. V ČR je problém s cenami elektřiny do velké míry uměle vytvořený, aniž by tu k němu byly skutečné předpoklady, čímž se od většiny Evropy odlišujeme. Z exportu a pomoci ostatním pak můžeme dále financovat transformaci našeho energetického sektoru, aniž by to neúnosně zatížilo naše občany.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ano. Žiji 35 let v partnerství, platím stejné daně, snažím se být společnosti prospěšný, ale nemám stejná práva – například nemám nárok na společné jmění nebo na vdovecký důchod. Bydlím s partnerem v domě, na který přispívám, ale nesmím mít k němu jako registrovaný partner žádné vlastnické právo, což je absurdní. Manželství pro všechny neubere mužům a ženám žijícím v manželství vůbec nic, ale může pomoci statisícům občanů, kterým zlepší praktický život a zlepší jejich důstojnost ve společnosti
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Ano.
společná otázka pro kraj
Nedostatek školek a rostoucí ceny nemovitostí trápí Středočeský kraj. Jaký by byl podle vás nejlepší způsob, jak s těmito problémy naložit? Obce na Berounsku a v Praze-západ řeší stejný problém: je nedostatek míst nejen ve školkách, ale také děti po ukončení 1. stupně nemají kam pokračovat. Tento problém je dlouhodobý. Obce samotné, například Černošice, usilují o vybudování nových školských kapacit včetně gymnázia pro Středočeský kraj. Podle krajských statistik připadá́ v okrese Praze-západ na jedno místo v gymnáziu 15 dětí ve věku 15–18 let; přitom v celém Středočeském kraji je průměr pět dětí na jedno místo, na Praze-východ sedm. Záměr vybudovat krajské gymnázium podporuji. Stejně tak by v krátkém čase nedostatek míst ve školkách pomohl vyřešit stavby zajištěné modulárním systémem, který lze dále rozšiřovat či jinak upravovat dle aktuální potřeby. A to do doby, než se podaří vybudovat permanentní zázemí. S financováním by měl obcím v každém případě pomoci stát, který až příliš dlouho dával ruce pryč, i když bylo roky zřejmé, že do vzdělávacího systému přicházejí populačně silnější ročníky a v minulosti rušené školské kapacity budou chybět. Stejně tak by stálo za zvážení pro tuto nezbytnou výstavbu odbourat zbytečně zdlouhavé stavební řízení na úřadech.
společná otázka pro obvod
Velkým tématem pro Berounsko je doprava. Co je podle vás největším problémem v této oblasti a jak mu čelit? Berounsko má jedny z nejvíc zanedbaných silnic v zemi a je úloha státu a krajských institucí, aby zabezpečily opravy, na které se čeká roky. Mezi Prahou a Berounem se navíc dlouho mluví o optimalizaci tratě, což by bylo jedno z řešení. Obce, zvlášť ty malé, nemají dostatek prostředků na rozvoj hromadné dopravy, i tak už platí státu vysoké poplatky za to, že u nich zastaví vlak nebo k nim přijede autobus. Stát je v tom nesmí nechat. Rozvoj automobilové infrastruktury pak sám o sobě nic nevyřeší. Řešení vidím ve zkvalitnění, zhuštění a zintenzivnění veřejné dopravy.
zdroj: TN.cz

Jiří Oberfalzer (ODS/ODS/KDU-ČSL+ODS+TOP 09)

Jiří Oberfalzer - Beroun Zdroj: Se svolením Jiřího Oberfalzera
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Měl by hledat taková řešení, aby ulevil domácnostem i podnikům (zejména těm s energeticky náročnou výrobou). Posílání peněz je současně zadlužováním budoucnosti. Uvítal bych kombinaci nástrojů, přímou i nepřímou podporu, určitou regulaci také. Jen bych nepomíjel zkušenost z Maďarska, kde zastropování cen pohonných hmot vedlo ke krizi.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ne.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Nechceme-li se stát dalším cílem ruské agrese, musíme Ukrajině pomoct. Nejde jen o mravní a solidární postoj, jde o mír v Evropě a naši bezpečnost.
společná otázka pro kraj
Nedostatek školek a rostoucí ceny nemovitostí trápí Středočeský kraj. Jaký by byl podle vás nejlepší způsob, jak s těmito problémy naložit? Cenu nemovitostí ovlivňuje cena materiálů a nedostatek pracovníků ve stavebnictví. To by asi stát neměl řešit, je to věc soukromého sektoru. Pokud jde o školky a školní kapacity, to už je jiná otázka. Možnost dát děti do školky určuje životní úroveň rodin. Na výstavbu těchto kapacit v menších obcích by měl být dotační program.
společná otázka pro obvod
Velkým tématem pro Berounsko je doprava. Co je podle vás největším problémem v této oblasti a jak mu čelit? Vážné problémy jsou v posledním roce na trati Beroun-Praha z důvodu rekonstrukce. Neodpustitelné jsou zmatky kolem náhradních spojů na této i na jiných trasách. Silniční dopravu ovlivňuje průjezdnost dálnic. Tento rok jsou pravidelné zácpy na příjezdu po D5 do Prahy, jsou však způsobeny dopravní situací na Pražském okruhu. Z mého jednání na Ředitelství silnic a dálnic vyplývá, že se připravuje zkapacitnění PO v úseku od tunelů k dálnici D5, které by mělo přinést úlevu. Pokud jde o veřejnou dopravu, myslím, že je v mezích finančních možností obcí a kraje.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Martin Karim (Piráti)

Martin Karim - Beroun Zdroj: ČSSD
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Ano. Stát by rozhodně měl výrazněji zmírnit dopady energetické krize. Měl by podpořit všechny odběratele, tedy jak domácnosti, tak i podnikatele. K dispozici má okamžitě jako vlastník 70 % ČEZu nečekané výnosy nebo vysoké příjmy z prodeje emisních povolenek. Ceny energií stoupají do takových výšek, že bude třeba hledat také celoevropské řešení.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ano. Souhlasím s manželstvím pro všechny, protože jsem pro rovný přístup bez ideologií a bez posuzování sexuální orientace. S uzavřením manželství jsou v českém právním řádu spojeny i určité právní účinky na různých místech právní úpravy a tím, že se umožní stejnopohlavní sňatky, se přiznají všem manželům.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Ano. Česká republika by rozhodně měla posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině. Bez pomoci ze zahraničí se není Ukrajina schopna bránit Putinově agresi. Pokud bude Ukrajina poražena, jsme na řadě.
společná otázka pro kraj
Nedostatek školek a rostoucí ceny nemovitostí trápí Středočeský kraj. Jaký by byl podle vás nejlepší způsob, jak s těmito problémy naložit? Nejlepší způsob je za pomoci kraje a dalších zdrojů hledat možnosti, jak kapacitu předškolních zařízení rychle navýšit. Na různých místech kraje toho lze dosáhnout různým způsobem. Někde je možné tento problém řešit výstavbou tzv. kontejnerových školek, která je rychlá a pro předškolní zařízení zcela vyhovující. Jako člen majetkové komise Rady Středočeského kraje vím, že kraj vlastní a v současné době nevyužívá nemovitosti, které by mohly být po rekonstrukci využity pro předškolní zařízení. Dobrá zpráva je, že se připravují projekty na MMR, které budou tímto směrem zaměřeny a které bude možno využít pro financování tohoto záměru.
společná otázka pro obvod
Velkým tématem pro Berounsko je doprava. Co je podle vás největším problémem v této oblasti a jak mu čelit? Největším problémem s dopravou na Berounsku je skutečnost, že obyvatelstvo masivně dojíždí za prací, vzděláním a zdravotnictvím do Prahy. Raketově roste nová výstavba a infrastruktura se ve stejné míře nerozšiřuje. Pomůže jednak důsledné uzavírání plánovacích smluv s developery, kteří část svých zisků musí vynaložit na vybudování nové infrastruktury, a pak také dokončení dopravních staveb, které budou mít vliv na zlepšení a zrychlení veřejné dopravy. Mám na mysli například optimalizaci železniční trati S7, která po dokončení zvýší kapacitu železniční dopravy, a dále expresní železniční tunelové spojení mezi Smíchovem a Berounem, které by mělo být hotovo v roce 2037. Cesta z Prahy do Berouna pak bude trvat pouhých 11 minut. Do té doby bude nutno řešit i nedostatečnou kapacitu, hluk, vysoké emise, zácpy a dopravní nehody spojené se silniční dopravou.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Michal Auředník (BEZPP/NEZ/NEZ)

Michal Auředník - Beroun Zdroj: Se svolením Michala Auředníka
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? To, co naši politici předvádí, je cílená likvidace ekonomiky. Tím, že budeme posílat více peněz lidem zasaženým "energetickou krizí" (uměle vytvořená krize, elektřiny vyrobíme dostatek a plyn můžeme mít z Ruska za nízké ceny) problém nevyřešíme, pouze jej budeme posouvat před sebou. Vláda bude zavádět další a další daně, aby mohla vyplácet peníze domácnostem. Podnikatelé již nadále nebudou schopní vše platit a raději budou podniky zavírat než vydělávat jen na daně a energie. Nezaměstnaných a závislých na státu pak bude jen přibývat. Je třeba řešit příčiny před důsledky. To by ale vláda musela stát za svými lidmi, což se neděje.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Spíše ne. Manželství je od nepaměti svazkem mezi mužem a ženou. Absolutně odmítám ty různé "gender" šílenosti, které jsou nám doslova předhazovány, jako něco zcela normálního. Věděli jste, že v současné době je známo přes 70! různých genderů? Trochu odbočení od tématu, ale vše souvisí se vším. Chci bojovat za normální svět pro naše děti, bez zvráceností prosazovaných Západem.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Ne, jen přilíváme olej do ohně. Tím, že vláda posílá zbraně na Ukrajinu, nám všem dala terče na záda a vyhlásila válku cizí zemi. Místo diplomacie začala posílat zbraně a tupě kopírovat kroky Západu. Ministr zahraničí, hájící zájmy necelých 10 %, dělá maximum, aby nás zatáhl do války. Dal bych panu ministrovi a válečným štváčům příležitost vyniknout při prvním nočním útoku. Tam by měli možnost prokázat, jak svá slova myslí. Válku odnáší pouze nevinní lidé. Tam máme směřovat pomoc a zasílat ve velkém jídlo, vodu, léky a ostatní věci. Těch lidí je mi skutečně líto, ti za politické hry nemohou.
společná otázka pro kraj
Nedostatek školek a rostoucí ceny nemovitostí trápí Středočeský kraj. Jaký by byl podle vás nejlepší způsob, jak s těmito problémy naložit? Školky jsou řešitelný problém. Město může opravit budovy nebo postavit zcela nové. Zde by měla zafungovat podpora státu, aby i menší městečka měla vlastní školky. Stálo by to samozřejmě peníze a kde je vzít? Co třeba vypovědět nevýhodné smlouvy na dodávky vakcín, které nás stojí stovky milionů korun každý měsíc a zrušit nějaké tendry na nákup zbraní? Vše je jen otázka priorit. Když máte na válku, měli byste mít i na vlastní děti. Ceny nemovitostí určuje trh, tam je situace jiná a těžko můžeme developerům a prodávajícím přikázat, aby zlevnili. Řešením by mohla být výstavba městských bytů na pozemku města.
společná otázka pro obvod
Velkým tématem pro Berounsko je doprava. Co je podle vás největším problémem v této oblasti a jak mu čelit? Ano, doprava je tu problém. V současné době v Králově Dvoře probíhá výstavba kruhového objezdu a opravují se i silnice na něj napojující. Otevření celého úseku bude snad již otázkou týdnů, tak se dopravě uleví. Další značnou pomocí bude městský obchvat kolem Králova Dvora a Berouna. V Králově Dvoře je již hodně uděláno, tak to trochu vázne v Berouně. Další kroky se povedou po výsledku komunálních voleb. Velkým problémem je zde zastaralá čistička odpadních vod, která již nestíhá a brání tak i výstavbě nových bytů. Také věřím, že to není neřešitelný problém, spíše otázka financí.
zdroj: TN.cz
TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz