Senátní volby 2022

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Praze 6

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Praze 6
Národní technická knihovna na Praze 6 v Dejvicích | Zdroj: Profimedia

Souboj osmi kandidátů do Senátu, dvou žen a šesti mužů, přinese obvod Praha 6. Svou pozici obhajuje Jiří Růžička (nez.). Jak kandidáti zodpověděli pětici otázek vytvořených redakcí TN.cz, si můžete přečíst níže.

U každého jména kandidáta naleznete také informaci, jestli je členem nějaké strany, která strana jej navrhla na kandidáta a která je jeho volební strana, a to v tomto pořadí. Pokud bude uvedena jen jedna strana, znamená to, že všechny výše zmíněné položky jsou v režii jen jedné strany. Oslovení byli všichni kandidáti. Pokud odpovědi zašlou, redakce TN.cz je doplní.

25 – Praha 6

příjmení, jméno, tituly volební strana navrhující strana politická příslušnost povolání
Dvořák Jaroslav ČSNS ČSNS SPOZ OSVČ
Pavlík Petr Ing. Ph.D. ČSSD ČSSD ČSSD vysokoškolský pedagog
Pešek Jiří Pavel Ing. Manifest.cz Manifest.cz BEZPP biochemik, pedagog, bývalý diplomat
Růžička Jiří Mgr. KDU+ODS+STA+TOP TOP 09 BEZPP senátor a ředitel gymnázia
Hannig Petr Mgr. Rozumní Rozumní Rozumní předseda strany, bývalý prezidentský kandidát, skladatel, producent a vydavatel
Koenigsmark Lenka Helena Ing. SEN 21 SEN 21 BEZPP manažerka
Vacek Petr JUDr. PRO 2022 PRO 2022 PRO 2022 advokát, zakládající člen Institutu práva a občanských svobod ProLibertate
Balcarová Dana Piráti Piráti Piráti poslankyně a předsedkyně poslaneckého výboru pro životní prostředí 2017–2021, expertka na energetiku a zdravé prostředí
zdroj: TN.cz/ČSÚ

Petr Pavlík (ČSSD)

Petr Pavlík - Praha 16 | Zdroj: ČSSD

společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? To by samozřejmě měl, nebo by alespoň měl zastropovat ceny energií. Mnoho lidí se nezaviněně dostává do neřešitelných situací a těm je třeba neprodleně pomoci. Je ostudné, jak se k této krizi staví vládnoucí pravicová koalice, nemluvě o skandálních vyjádřeních předsedkyně TOP 09 Pekarové Adamové. „Pomoc“, se kterou po měsících nicnedělání přišli, se dá charakterizovat jen slovy: „Zoufale málo, zoufale pozdě.“ Mé moto je solidaritou proti sobectví, v tomto případě proti sobectví pravicové vlády.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ano, souhlasím. Podle Ústavy si máme být všichni rovni, ale ve skutečnosti upíráme řadě lidí práva (a povinnosti), která jsou pro většinu společnosti samozřejmostí. Argument, že jde obranu tradiční rodiny, jejíž hlavní rolí je výchova dětí, neobstojí, neboť manželství mohou uzavírat lidé, kteří žádné děti mít nemohou. Buď z důvodu věku či proto, že čelí tragédii neplodnosti. Pokud někomu upíráme práva jen na základě sexuální orientace, umenšujeme tím jeho lidství.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Ano, měla. Už jen proto, že na Ukrajině se bojuje za Prahu, za Bratislavu, za Varšavu… Jen naivní člověk si může myslet, že by se Putin zastavil na Ukrajině, kdyby ji demokratický svět odepsal a přestal pomáhat. A kdo jiný by to měl vědět, než my se zkušeností Mnichova a roku 1968? Ale jsou zde samozřejmě i další důvody. Nelze tolerovat takovéto pošlapání mezinárodního práva ze strany Ruska. Nelze nečinně přihlížet, když je napaden suverénní stát, když jsou vražděni civilisté, děti.
společná otázka pro kraj
Podporujete v Praze větší zaměření na hromadnou dopravu a jízdu na kole, i kdyby to znamenalo větší omezení pro osobní automobilovou dopravu? Ano, jednoznačně. Podpora hromadné dopravy i jízdy na kole má významné ekonomické, sociální, zdravotní a environmentální benefity. Hromadná doprava by měla být mnohem více podporována, než jak je tomu dnes, kdy ji pravicový magistrát omezuje, prodlužuje intervaly spojů a pohrává si s myšlenkou zdražování. Co nejhustší síť cyklostezek by měla být samozřejmostí, jako je tomu v jiných evropských metropolích.
společná otázka pro obvod
Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva. Jak se na tuto kauzu díváte a souhlasíte obecně s odstraňováním soch v momentě změn společenské či politické situace? Tady asi máte špatný obvod. Kauza kulturního domu Eden se týká Vršovic, ale já kandiduji na Praze 6, ale přesto si dovolím říct, že Kulturní dům Eden měl být už dávno prohlášen za kulturní památkou a městská část se měla snažit o jeho nezbytnou rekonstrukci a další využití pro tamní občany.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Petr Hannig (Rozumní)

Petr Hannig - Praha 6 | Zdroj: Se svolením Petra Hanniga
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Rozhodně ano. Bez takového příspěvku by se lidé mohli ocitnout v platební neschopnosti. ANO, SPD, KSČM ve volebním obvodě Praha 6 a 17 do Senátu nekandidují, netříštím tedy opoziční síly, mají zřejmě stejný názor na tuto věc. Současná vláda musí myslet daleko více na občany ČR. Můj názor je, okamžitě vystoupit z lipské burzy. Není možné u nás vyrábět elektřinu za haléře, posílat ji na burzu do Německa a pak ji odtamtud kupovat mnohonásobně dráž. Totéž u plynu. Vstoupit v přímá jednání s Gazpromem a docílit stejné podmínky jako jiné státy s chytřejšími vládami.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ne. Manželství je, nebo by mělo být, posvátným svazkem muže a ženy. Rodina tvořená jak mužem, otcem, tak ženou, matkou, je ideálním místem pro výchovu dětí. Měly by mít oba vzory, jak mužský, tak ženský. Něco jiného je ovšem, že současná manželství nejsou často schopna překonávat překážky, které se v průběhu manželství objeví. Já sám jsem sice už 33 let vdovcem, ale pamatuji si zcela živě, že se každá překážka dá překonat, pokud ve vztahu existuje láska.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Rozhodně ne. Soucítím s lidmi, kteří žijí ve válečných ohniscích a nemají peníze na to, aby se přesunuli jinam. Na rozdíl od těch, kteří jsou z válkou nezasažených oblastí. Všechna ta, mnohdy i luxusní auta, začínající písmeny A, která zde vidíme, a jejich majitelé mají nárok na různé dávky a benefity od naší vlády i soukromých bank. Těm by tyto benefity a peníze neměly být dávány. Naopak posílat je těm chudákům ve válečných oblastech. Navíc probíhající válka zničí ekonomiku naší země. Jsem proti tomu, aby se uspokojovaly ambice politiků na úkor lidu. Válka je absolutní zlo a je nutné ji ukončit jednáním.
společná otázka pro kraj
Podporujete v Praze větší zaměření na hromadnou dopravu a jízdu na kole, i kdyby to znamenalo větší omezení pro osobní automobilovou dopravu? Podporuji zaměření na hromadnou dopravu. Rozhodně nepodporuji rozšiřování jízdních pruhů pro cyklisty, které zpomalují dopravu jako takovou, a i pro cyklisty samotné jsou nebezpečné. Nejsem pro další omezování osobní automobilové dopravy.
Jsem však pro budování kvalitních cyklostezek, bezpečných pro celé rodiny, tak jak to je obvyklé v Německu či Rakousku. Navrhl bych však zákon, který by zakazoval jízdu na normální komunikaci cyklistou, když existuje paralelní cyklostezka. Musíme totiž být vzájemně ohleduplní.
společná otázka pro obvod
Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva. Jak se na tuto kauzu díváte a souhlasíte obecně s odstraňováním soch v momentě změn společenské či politické situace? Rozhodně nesouhlasím s odstraněním sochy našeho osvoboditele, jakož i nesouhlasím s mnohými kroky vedení Prahy 6, kde je primátorem politik za TOP 09. Naštěstí v mém volebním obvodu jsou i jiné čtvrti, kde jsou na radnicích lidé, kteří myslí na své občany a ne jenom na svůj mediální obraz. Sochy jsou svědectvím doby. A pokud se nejedná o vyložené zločince, tak by měly být zachovány. Třeba sochy Julia Fučíka, který byl umučen nacisty, a dalších novodobých mučedníků, i když měli jiný politický názor, než je ten v současné době vítězný.
zdroj: TN.cz

Jiří Růžička (BEZPP/TOP 09/KDU-ČSL+ODS+STAN+TOP 09)

Jiří Růžička - Praha 6 | Zdroj: Se souhlasem Jiřího Růžičky
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Posílat lidem plošně více peněz na cokoliv není žádné řešení. Ty peníze si stát stejně musí někde půjčit a pak splácet… Je třeba vždy řešit příčiny problémů. Okamžitou pomocí je zastropování cen na evropské úrovni a obnovení výroby energie v elektrárnách, které velké země zavíraly, aniž měly plnohodnotnou alternativu za ruský plyn!
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Souhlasím s tím, aby měly oddané stejnopohlavní páry naprosto stejná práva i povinnosti jako oddané heterosexuální páry.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Samozřejmě! Rusko nemá v cizí zemi co dělat a bez vojenského materiálu dodávaného z ČR i dalších demokratických zemí by Ukrajina padla. Putin nesmí získat pocit vítězství a rozvrátit Evropu.
společná otázka pro kraj
Podporujete v Praze větší zaměření na hromadnou dopravu a jízdu na kole, i kdyby to znamenalo větší omezení pro osobní automobilovou dopravu? Fungující hromadná doprava je základ, kola ji nenahradí, natož cyklostezky na hlavních tazích. Bez dokončení Pražského okruhu jsou ale všechny snahy omezit ve středu města automobilovou dopravu marné, násilné a odsouzené k nezdaru.
společná otázka pro obvod
Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva. Jak se na tuto kauzu díváte a souhlasíte obecně s odstraňováním soch v momentě změn společenské či politické situace? Socha maršála Koněva v Praze 6 nikdy nebyla výrazem díků za osvobození. Byla postavena v 70. letech jako viditelný symbol normalizace a vyjadřovala závislost na sovětské okupační moci i rozpínavost SSSR. Stavění či odstraňování soch má vždy široké společenské souvislosti, a tak je nutno je také hodnotit.
zdroj: TN.cz

Jaroslav Dvořák (SPOZ/ČSNS/ČSNS)

Jaroslav Dvořák - Praha 6 | Zdroj: Se svolením Jaroslava Dvořáka

společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát by si měl vyžádat zpět 70 mld. zaslaných Německu (na lipskou burzu) a přerozdělit je obcím a krajům na zajištění "nouzové dotace občanům". Stát by měl zajistit finance školám a školkám na energie a dotování obědů či základních školních potřeb. Vláda by se měla v této době prioritně zajímat o potřeby občanů a preferovat je.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Mrzí mne to, ale nemohu souhlasit. Muž a žena a nebo žena a muž je pro mne podstatou manželství. Ale láska nezná hranic. To je víc než manželství ;-)
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Místo posílání zbraní na Ukrajinu by měla Česká republika, ve vytipovaných ukrajinských regionech, začít s obnovou Ukrajiny. Pokusit se zaměstnat tam i mužské uprchlíky z ČR a zapojit je do obnovy jejich domova a pomoci jim tak k návratu (viz konference k obnově Ukrajiny). Bez spolupráce s Ruskem o neútočení na "český region na Ukrajině" to nebude možné. To by mohl být začátek...
společná otázka pro kraj
Podporujete v Praze větší zaměření na hromadnou dopravu a jízdu na kole, i kdyby to znamenalo větší omezení pro osobní automobilovou dopravu? Protože se v Praze "utrhli z řetězu developeři" (sponzorují si politické strany, viz. interpelace ZhmP), je v Praze více bytů, a tím i aut, než je dopravní soustava schopna obsloužit. Řešit zisky developerů na úkor automobilistů preferencí "Green dealu" je alibismus. Navíc Praha má skvělou síť cyklostezek právě proto, aby silnice sloužila automobilistům a cyklostezky cyklistům.
společná otázka pro obvod
Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva. Jak se na tuto kauzu díváte a souhlasíte obecně s odstraňováním soch v momentě změn společenské či politické situace? Současná radnice P6 preferuje politiku agrese a názorové arogance. Pomník Koněva měl šanci stát se symbolem rozdílnosti názorů a doby. Stal se však opět symbolem zvůle moci. V krátké době po sobě proběhly V Praze "dvě pomníkové události". Byl odstraněn pomník Koněva jako symbolu moci ruské a téměř současně Mariánský sloup, stržený jako symbol moci církve a císařství, byl opět vrácen zpět. Bylo by proto správné buď vrátit pomník Koněva zpět, a nebo nevrátit zpět Mariánský sloup. A přejmenovat zpět Letiště VH na původní Letiště Praha-Ruzyně ?
zdroj: TN.cz

Související obsah

Dana Balcarová (Piráti)

Dana Balcarová - Praha 6 | Zdroj: Se souhlasem Dany Balcarové
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát nesmí nechat nikoho v důsledku energetické krize spadnout do chudoby, to je v zájmu nás všech. Lidé potřebují pomoc včas, jistotu, že ji dostanou, a také jasné informace. Vláda by měla lépe komunikovat a své kroky patřičně vysvětlovat. Pomoc by však měla být adresná. Vedle finanční pomoci by měl stát také rozšířit poradenská centra ohledně úspory energií a pomáhat lidem s využitím dotačních programů. Prostřednictvím poradenství by měly svým obyvatelům pomáhat i obce, k čemuž jsem vyzvala i vedení Prahy 6.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ano, všichni lidé by měli mít stejná práva. Sexuální orientace není otázkou volby. Jsem zásadně proti změně Ústavy, kde by bylo ukotveno manželství jako svazek muže a ženy. Tyto snahy považuji za čirý populismus.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? ČR poskytla a nadále poskytuje materiální i finanční pomoc jak při dodávkách zbraní, tak i zdravotnického materiálu. Je třeba v této pomoci pokračovat a být solidární se zemí, která je obětí expanzivní Putinovy politiky. Pokud přestane Západ Ukrajinu podporovat, může na to za pár let sám doplatit.
společná otázka pro kraj
Podporujete v Praze větší zaměření na hromadnou dopravu a jízdu na kole, i kdyby to znamenalo větší omezení pro osobní automobilovou dopravu? Podporuji hlavně dostavbu Pražského okruhu a výstavbu parkovacích domů. Současně se musíme zaměřit na rozvoj hromadné dopravy a podporovat lepší podmínky pro pěší dopravu po městě. Jsem i pro rozvoj cyklodopravy, ta ale musí být bezpečná jak pro cyklisty, tak pro automobilovou dopravu.
společná otázka pro obvod
Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva. Jak se na tuto kauzu díváte a souhlasíte obecně s odstraňováním soch v momentě změn společenské či politické situace? V momentě změn společenské či politické situace sochy nejen vznikají, ale i zanikají, a to na základě společenské poptávky. To považuji za přirozené a souhlasím s tím, jinak by například Letenskou pláň stále zdobil obří Stalinův pomník a místo na Dejvickou bychom jezdili na Leninovu. Výjimku by měly tvořit objekty památkově chráněné či objekty mimořádné umělecké hodnoty.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Petr Vacek (PRO 2022/PRO 2022/PRO 2022)

Petr Vacek - Praha 6 | Zdroj: Se svolením Petra Vacka
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát by měl především učinit vše pro to, aby svojí oportunistickou politikou energetickou krizi neprohluboval a neprodlužoval. Od uplatnění svého vlivu jako majoritního vlastníka elektrárenské společnosti ČEZ až po přehodnocení nesmyslně nastavených cílů tzv. Green dealu a sankcí.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Manželství pro všechny je pojmový a obsahový nesmysl. Pokud však existuje cokoliv, co znamená jakékoliv omezení základních lidských práv a svobod kohokoliv, je třeba toto neprodleně řešit.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Nikoliv. Tento krok jen prodlužuje válku, lidské utrpení a znamená bezpečnostní hrozbu pro zájmy České republiky a jejích občanů.
společná otázka pro kraj
Podporujete v Praze větší zaměření na hromadnou dopravu a jízdu na kole, i kdyby to znamenalo větší omezení pro osobní automobilovou dopravu? Historické centrum Prahy má patřit pěším a hromadné dopravě. Na ostatních místech musí hromadná doprava, cyklisté a motoristé spolu koexistovat.
společná otázka pro obvod
Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva. Jak se na tuto kauzu díváte a souhlasíte obecně s odstraňováním soch v momentě změn společenské či politické situace? Začnu od konce. Odstraňování čehokoliv na základě populistické poptávky je mi z duše odporné. V případě Koněva však činím jasnou výjimku, neboť jeho socha nebyla postavena jako spontánní pocta od českých občanů, ale jako normalizační úlitba vládnoucí nomenklatury okupantům.
zdroj: TN.cz

Lenka Helena Koenigsmark (BEZPP / SEN 21 / SEN 21)

Lenka Helena Koenigsmark - Praha 6 | Zdroj: Se souhlasem Lenky Heleny Koenigsmark
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát se snaží pomáhat lidem, ale myslím si, že ne dostatečně. Dle mého musí nastat zastropování cen pro spotřebitele, a to co na nejnižší možné úrovni. Pokud se tak nestane, může to způsobit silnou krizi, kterou nikdo z nás nechce. Další pomoc státu má být cílená na nejslabší a nejohroženější skupiny obyvatel. A z dlouhodobého hlediska je pak nutné hledat okamžitě řešení na úrovni EU, přestat brát elektřinu jako komoditu a neobchodovat s ní na burze.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ano. Věřím, že láska je láska a každý bez rozdílu má mít stejná práva a možnosti.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Jednoznačně ANO. Zlu je nutné se postavit a neustupovat.
společná otázka pro kraj
Podporujete v Praze větší zaměření na hromadnou dopravu a jízdu na kole, i kdyby to znamenalo větší omezení pro osobní automobilovou dopravu? Myslím si, že tuto otázku není možné řešit dříve, než bude v Praze dokončen vnitřní a vnější obchvat. Bez nich bohužel nelze dopravní situaci příliš zlepšit. Nejsem zastánce radikálních řešení a myslím si, že do měst patří jak cyklisté, tak auta a MHD.
společná otázka pro obvod
Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva. Jak se na tuto kauzu díváte a souhlasíte obecně s odstraňováním soch v momentě změn společenské či politické situace? Ano, myslím si, že diktátorské a nedemokratické režimy si nezaslouží sochy. Obzvlášť v tomto případě, kdy role maršála Koněva při osvobození Prahy je sporná. Také poválečná reputace Koněva je hrozivá. Například vedl brutální potlačení Maďarského povstání, které si vyžádalo tisíce obětí. Tito lidé nemají mít sochy. Sochy mají mít lidé, kteří pro nás něco dokázali, a ne ti, kteří ničili život našim předkům.
zdroj: TN.cz
TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz