Senátní volby 2022

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali ve Frýdku-Místku

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali ve Frýdku-Místku
Frýdek Místek Zdroj: Profimedia

Senátor Jiří Cieńciała (nez.) při letošních volbách svůj mandát za obvod Frýdek-Místek už obhajovat nebude. Nahradit jej chce šest kandidátů, pět mužů a jedna žena. Jak zodpověděli pět otázek, které připravila redakce TN.cz s ohledem na lokální i celostátní témata, si můžete přečíst v tomto článku.

U každého jména kandidáta naleznete také informaci, jestli je členem nějaké strany, která strana jej navrhla na kandidáta a která je jeho volební strana, a to v tomto pořadí. Pokud bude uvedena jen jedna strana, znamená to, že všechny výše zmíněné položky jsou v režii jen jedné strany. Oslovení byli všichni kandidáti. Pokud odpovědi redakci zašlou, redakce TN.cz je doplní.

73 – Frýdek-Místek

příjmení, jméno, tituly volební strana navrhující strana politická příslušnost povolání
Pawlas Daniel DOMA DOMA BEZPP živnostník
Folwarczny Stanislav Mgr. KDU+ODS+TOP 09 ODS ODS náměstek hejtmana
Matušek Zdeněk MUDr. Mgr. MBA ČSSD+ANO ANO BEZPP lékař
Horylová Gina BOS BOS BEZPP veterinární technička
Hamrozi Petr NEJ NEJ NEJ ředitel muzea Bible
Gawlas Petr NEZ NEZ BEZPP ředitel společnosti, emeritní senátor
zdroj: TN.cz/ČSÚ

Související obsah

Zdeněk Matušek (BEZPP/ANO/ČSSD+ANO)

Zdeněk Matušek - Frýdek-Místek Zdroj: Se svolením Zdeňka Matuška
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Dosavadní zveřejněná chystaná opatření na pomoc lidem zasaženým energetickou krizí považuji za nedostatečná a stát by měl zavést důraznější, rychlejší a efektivnější pomoc lidem v Česku, například po vzoru Slovenska.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Pojmem manželství považuji označení svazku muže a ženy, svazky stejnopohlavních párů by měly nést jiné označení při zachování stejných nebo obdobných práv.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Myslím si, že by Česká republika měla dostatečně pomáhat občanům České republiky v tomto těžkém období a nadále pomáhat a podporovat Ukrajinu v boji proti ruskému agresorovi.
společná otázka pro kraj
Jaký je Váš postoj ke vzniku vojenského logistického centra na letišti v Mošnově? Vznik vojenského logistického centra v areálu letiště Mošnov může přinést nové pracovní příležitosti, zlepšit využití letiště v Mošnově, na druhou stranu je třeba přistupovat k této problematice obezřetně.
společná otázka pro obvod
Mnohé obyvatele Frýdku-Místku a okolí velmi trápí nedostatek zubařů. Jakým způsobem by se podle Vás dala zlepšit dentální péče v regionu? Řešení problematiky nedostatku zubařů je komplexní a vyžaduje řadu opatření na centrální i místní úrovni. Je potřeba navýšit počty studentů oboru stomatologie na lékařských fakultách, včetně otevření tohoto oboru na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Na místní úrovni je nutno uplatňovat motivační a pobídkové programy místních samospráv, kraje i zdravotních pojišťoven tak, aby motivovaly zubní lékaře provozovat praxe i v méně atraktivních lokalitách. Vzhledem k velkému počtu zubních lékařů v důchodovém věku se situace bude v dalších letech zhoršovat.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Petr Hamrozi (NEJ)

Petr Hamrozi - Frýdek-Místek Zdroj: Se svolením Petra Hamroziho
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Určitě by měla být podpora daleko vyšší. A to nejen pro lidi, ale také pro firmy. Podpora by měla být taková, aby současný stav nebyl pro mnohé rodiny téměř likvidační. Podpora by ovšem měla mířit nejen na občany, ale také pro firmy. Pokud budou nuceny ukončit činnost některé firmy, bude to mít obrovský negativní dopad i na samotné občany a potažmo stát. Je ovšem nutné řešit nejen následek, ale i příčinu tohoto stavu. Proto by měl stát okamžitě začít jednat o vykoupení zbývajícího podílu v ČEZ, a tím mít možnost stanovit férovou cenu pro občany i firmy, nebo založit novou energetickou společnost.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ne. Manželství považuji za obrovský dar. Proto by to měl být výlučně svazek jednoho muže a jedné ženy. Téma manželství pro všechny se objevuje v poslední době velmi často. Je ovšem otázka, co znamená "pro všechny"? Pokud tento termín vezmu doslova, mohou si pak manželství nárokovat prakticky jakékoliv minority (pokud bychom měli být korektní, tak je nutné dát prostor všem minoritám a každému, kdo si o to řekne). Může se tak například jednat o manželství s malými holčičkami, mnohoženství nebo jakékoliv formy "vztahu" vyskytující se v různých částech světa. A touto cestou bych já osobně jít opravdu nechtěl.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Zcela jistě ano. Ukrajina je suverénní stát a má právo se bránit před ruskými agresory všemi možnými prostředky. Ať si to uvědomujeme, či ne, Ukrajinci bojují také za naši svobodu. Je téměř jisté, že by se Rusové nezastavili pouze na Ukrajině. Zároveň bych si dokázal představit i aktivní zapojení NATO v podpoře Ukrajiny (samozřejmě, ať se každý voják NATO sám rozhodne). Čím dříve totiž tato zvrácená válka skončí, tím lépe pro všechny. Konec války může výrazně pomoci také v již zmiňované energetické krizi – například díky uvolnění velkého množství nerostných
surovin na Ukrajině třeba i pro Evropu.
společná otázka pro kraj
Jaký je Váš postoj ke vzniku vojenského logistického centra na letišti v Mošnově? Vznik vojenského logistického centra v Mošnově samozřejmě vítám. Každá aktivita, která přinese regionu finanční prostředky, možnost smysluplného využití nevyužitých nebo nedostatečně využitých areálů či větší možnosti uplatnění odborníků v různých profesích, je jen pro Moravskoslezský kraj plus. Samozřejmě je důležité, aby v Mošnově zůstal zachován také civilní provoz. Já osobně, pokud získám důvěru občanů, bych chtěl aktivně pomáhat v dalším rozvoji našeho regionu i po této stránce – tedy získáváním nových partnerů pro region, podpora regionálních firem nebo pomoct se vznikem nových firem se zajímavým potenciálem.
společná otázka pro obvod
Mnohé obyvatele Frýdku-Místku a okolí velmi trápí nedostatek zubařů. Jakým způsobem by se podle Vás dala zlepšit dentální péče v regionu? Nedostatek zubařů je velkým problémem. Téma se dotýká osobně mé rodiny a známých. Tento problém se ovšem netýká pouze zubařů, ale i některých dalších specializací. Pokud budu zvolen, budu iniciovat co možná nejpodrobnější audit, aby se zjistil skutečný stav a potřeby. Ve spolupráci s krajem, pojišťovnami a státem by měl vzniknout motivační fond pro nové zubaře, a tím je lákat do daných regionů. Měl by také vzniknout stipendijní fond pro mladé, který by je motivoval ke studiu tohoto oboru (někteří by rádi, ale rodiny si to nemohou finančně dovolit).
zdroj: TN.cz

Související obsah

Petr Gawlas (BEZPP/NEZ/NEZ)

Petr Gawlas - Frýdek-Místek Zdroj: Se svolením Petra Galwase
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Vůbec nechápu, co vláda půl roku řeší! Pomoc měla už dávno fungovat, a hlavně pro rodiny, které ji potřebují nejvíce. Ale pozor – není to jen o pomoci lidem! Pokud bude vláda jako dosud dlouhé měsíce jenom připravovat plány a nic konkrétního neudělá, tak energetická drahota a zvyšování cen brzy přivede do obrovských problémů i školy, sportovní kluby, kroužky pro děti, ale i menší obce… Vláda a poslanci si to asi neuvědomují, protože pořád jenom schůzují... Doufám, že volby vyhrají senátoři, kteří mají kontakt se svým regionem a ví, jak žijí obyčejní lidé. Teď totiž není čas na politické diskuze, teď je třeba začít pro lidi opravdu něco dělat. A co nejrychleji, než bude pozdě.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Víte, podle mě je to téma pro lidi, kteří nemají nic na práci a potřebují jenom o něčem diskutovat. Proč měnit věci, které fungují, a zbytečně tím vyvolávat nesváry mezi lidmi? Manželství je od nepaměti svazkem muže a ženy a na tom by se nemělo nic měnit. Tím nechci lidem s jinou orientací brát právo na šťastný život – ať se mají rádi, ať vychovávají děti… Vždyť pro takové svazky můžeme vymyslet jiný název a všichni budou spokojení. Manželství by podle mě mělo zůstat manželstvím.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Byli jsme jedni z prvních, kdo pomáhal, a nikdo nám nemůže vyčítat, že bychom pomohli málo. Ale teď se musí stát postarat hlavně o svoje lidi. To ani nechci dále komentovat – teď prostě hoří u nás doma a my musíme začít hasit.
společná otázka pro kraj
Jaký je Váš postoj ke vzniku vojenského logistického centra na letišti v Mošnově? S tímto návrhem, který prosazuje současná vláda, absolutně nesouhlasím! Už dlouho a úspěšně se v kraji snažíme, aby v Mošnově vznikla průmyslová zóna a logistické centrum. Už teď tam pracuje spousta lidí a zóna by se mohla dále rozrůstat. Kdyby ale na letišti vzniklo vojenské logistické centrum, bude to katastrofa! Do zóny už nepřijde žádný nový investor, lidi v okolí budou žít ve věčném strachu. Jenže to už vláda neříká. V Senátu bych byl určitě hlasitým kritikem tohoto záměru. Jinak by se totiž mohlo stát, že se projekt tiše schválí někde v centrále NATO a naši lidé budou postaveni před hotovou věc.
společná otázka pro obvod
Mnohé obyvatele Frýdku-Místku a okolí velmi trápí nedostatek zubařů. Jakým způsobem by se podle Vás dala zlepšit dentální péče v regionu? Pro upřesnění: město Frýdek-Místek do volebního obvodu 73, ve kterém kandiduji, nepatří. Obvod tvoří východní část Frýdecko-Místecka: města Český Těšín, Třinec, Jablunkov a okolní podbeskydské obce, kde je situace ve zdravotnictví ještě složitější.
Zubaře musíme do našeho regionu přilákat například nabídkou bydlení v krásném podhorském regionu nebo tím, že jim nabídneme vybavené ordinace. To by mohlo zaujmout hlavně mladé zubaře s rodinami. Zároveň všemi deseti podporuji nový obor Zubní lékařství na Ostravské univerzitě, jeho otevření by mohlo situaci opravdu výrazně zlepšit.
Ministra zdravotnictví chci upozornit na další průšvih – přibývá zubařů, kteří nemají smlouvy s pojišťovnami. Ti sice mají volné kapacity, ale za léčbu jim musí lidé zaplatit plnou taxu. A to je naprosto nepřípustné!
zdroj: TN.cz

Gina Horylová (BEZPP, BOS, BOS)

Kandidátka na senátorku Gina Horylová Zdroj: Se souhlasem Giny Horylové
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Otázka musí znít jinak. Kdo způsobil energetickou krizi v Česku, a je tedy přímo odpovědný za zbídačení občanů a firem v ČR? Zasaženi jsou totiž všichni občané a firmy úplně stejně. Nelze diskriminovat jednu skupinu občanů na úkor druhé a obhajovat to LOGICKÝMI ARGUMENTAČNÍMI KLAMY jakéhokoli kalibru. Řešením je, aby osoby, které tuto krizi způsobily svými protiprávními rozhodnutími, přijaly trestně právní a hmotnou odpovědnost za způsobenou energetickou krizi a zbídačení občanů ČR. Na jejich místa dosadit s okamžitou platností skutečné odborníky. Proč už dávno nemohou tito odborníci, kteří znají brilantní a okamžité řešení, jak z této uměle vytvořené krize ven, tak činit? Komu slouží současní politici, když očividně ne občanům ČR? Vzhledem k tomu, že "není nic, co by Ti stát dal, aniž by Ti to předtím vzal", budou náklady spojené s extrémně navýšenými cenami energií platit zodpovědní politikové ze svého.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Manželství od nepaměti bylo, je a bude svazkem ženy a muže, tedy pro jediná pravdivá pohlaví, aby mohli zplodit a řádně vychovat své děti – následnou generaci. V současné, dekadentní fázi společenství HOMO, kde uměle vzešla z něčích nemocných mozků dokonce i tzv. pohlaví FLUIDNÍ, máme povinnost víc než kdy jindy chránit tradiční rodinu (žena, muž, jejich děti). Neprohlubujme tu dekadenci, směřujme opačným směrem, abychom my, lidé, byli hodni přívlastku SAPIENS.
Přejí-li si lidé stejných pohlaví, či jakýchsi smyšlených pohlaví, spolu žít, nic jim v tom nebrání. Zákony ČR pamatují dostatečně i na majetkové uspořádání takových svazků.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? U nás, na Moravě, v okrese Frýdek-Místek, slyším od veškerého zpěvného ptactva stejnou píseň. VÁLKA NA ÚZEMÍ UKRAJINY JE VÁLKOU USA PROTI RUSKU. Jak zpívají ptáci v
v Čechách?
Tím, že se občany zvolení zástupci – veřejní služebníci (VS) rozhodli, proti vůli většiny rozumných občanů ČR, vyzbrojovat Ukrajinu, vstoupili de facto do konfliktu s Ruskem. NATO nemá povinnost a ani nemůže chránit ČR v případě, že budeme napadeni Ruskem! Neboť politikové ČR se jako první postavili na stranu protivníka Ruska. To je ten nejzávažnější fakt.
Vyzývám námi zvolené zástupce – veřejnou službu (VS), aby neprodleně přestala vyvážet zbraně na Ukrajinu. Podpořme společně s ostatními členy EU Ukrajinu v mírovém procesu, vyvolejme společně i jednání o BEZPEČNOSTNÍ ARCHITEKTUŘE ZAHRNUJÍC UKRAJINU I RUSKO! Tím v pravdě ukončíme utrpení lidí na Ukrajině.
Hlavní výzvou pro USA a Rusko je NÁVRAT K BEZPEČNOSTNÍ SPOLUPRÁCI tak, jak v Moskvě r. 1990 slíbil americký ministr zahr. věcí Baker. USA však slib o NEROZŠIŘOVÁNÍ NATO ANI O PÍĎ SMĚREM NA VÝCHOD nedodržely, nesplnily! Jde o podvod USA, na jehož konci je stupňování rozšiřování NATO daleko na východ a obkličování Ruska. (Jak by asi reagovaly USA, kdyby Rusko učinilo totéž, co NATO? Expanze USA prostřednictvím svého vlastnictví NATO směrem na východ je proto oprávněně vnímána jako promyšlený podvod na Rusko, v němž se Ukrajina stala obětí konfliktu mezi USA a Ruskem. Nelegitimním rozšiřováním NATO směrem na východ se jeho rozloha zvětšila o 1 202 200 km čtverečních s počtem obyvatel 100 milionů! USA tím df. usilují o studenou válku č. 2, hnáni lobbisty amerického zbrojařského průmyslu pro odbytiště svých "výrobků".
Skloňujme ve všech pádech slovo MÍR a ODZBROJENÍ.
společná otázka pro kraj
Jaký je Váš postoj ke vzniku vojenského logistického centra na letišti v Mošnově? Pocházím z Ostravy, miluji náš kraj Moravskoslezský a z pozice občanky, senátorky, učiním vše, budu se bít jako lvice za to, aby takové vojenské logistické centrum ne jen v našem kraji, ale ani na jiném místě naší vlasti, nevzniklo. Vyzývám občany ČR, abychom si uvědomili, že vstupem do NATO a EU jsme pozbyli SUVERENITU. Do r. 1989 bylo 100 % státního majetku v rukou státu – jeho občanů. Po roce 1989 se majetek občanů, prostřednictvím protiprávních rozhodnutí polistopadových politiků, přesunul do soukromých rukou, většinou zahraničních vlastníků. A podle známého hesla "CO NEVLASTNÍŠ, O TOM NEROZHODUJEŠ", rozhodují o nás bez nás tito vlastníci naší vlasti.
USA jsou vlastníky NATO, hlavními veliteli. Z uvedeného vyplývá, že smlouva s USA a ČR je jen formalita, hra na demokracii.
Každý členský stát NATO může po 20 letech svoje členství zrušit písemnou formou, kterou pošle americké vládě. ČR tak mohla učinit v r. 2019. Zatím tak ještě neučinila. Pro udržení míru nepotřebujeme žádné logistické vojenské centrum, to je naopak naším ohrožením. Pro nastolení a udržení míru potřebují všechny státy: NEUTRALITU, SUVERENITU A PRÁVO NÁRODŮ URČOVAT SVŮJ VLASTNÍ VÝVOJ.
společná otázka pro obvod
Mnohé obyvatele Frýdku-Místku a okolí velmi trápí nedostatek zubařů. Jakým způsobem by se podle Vás dala zlepšit dentální péče v regionu? 1. Zuby jsou součástí našeho těla a neexistuje jediný legitimní důvod k tomu, aby bylo stomatologické ošetření té nejvyšší možné úrovně vyňato z bezplatné zdravotnické péče!
"Nemáš penízky? Tak trháme". S tím přišel můj syn od zubařky nechvalného jména v našem regionu. Kapitalismus do zdravotnictví absolutně nepatří, tohle se budu snažit v Senátu prosadit. Snad se nesetkám s nevědomostí, hloupostí, korupcí kolegů.
2. Úmyslně udržovaný stav přijatých studentů stomatologie na počtu 200 studentů za rok je trestuhodným činem. S okamžitou platností otevřeme v Ostravě na lékařské fakultě studijní obor stomatologie s co největším počtem přijatých uchazečů. To je cesta k nápravě.
3. Ač jste zařadili tuto otázku do tzv. regionální problematiky, sděluji, že je to problém celostátní, až na výjimečné mikroregiony, možná. Proto je potřeba se zabývat transformací stomatologie i celého zdravotnictví na celostátní úrovni. Bezzubým národem se nesmíme stát, za to budu bojovat. Navýšit platy stomatologům, poskytnout jim pomoc s výbavou ordinací, bydlením. To je správná cesta k nápravě.
zdroj: TN.cz
TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz