Zahraničí

Putinovi se válka vymyká z rukou. Přišel s plánem, jak se stát neporazitelným

Putinovi se válka vymyká z rukou. Přišel s plánem, jak se stát neporazitelným
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině, kterou Vladimir Putin původně zamýšlel ukončit vítězstvím po třech dnech, trvá už sedmým měsícem. A i proto ruský prezident podle zahraničních médií rozhodl, že se jeho armáda musí rozrůst o nové vojáky. Kreml odmítá připustit, že by "speciální vojenská operace" skončila nezdarem.

Rusko nepřipouští, že by ho sedm měsíců vzdorující Ukrajina mohla porazit. Vladimir Putin sáhl k opatření, které tomu skutečně může pomoci předejít, informoval list The Guardian. Od 1. ledna příštího roku se armáda rozroste o 137 tisíc profesionálních vojáků.

Jejich celkový počet se tak vyšplhá na 1,15 milionu a s bojeschopnými civilisty v záloze po dlouhé době přesáhne velikost ruských ozbrojených sil dva miliony.

"Rozšiřování tohoto typu je krok, který se dělá, když jsou strategické předpovědi uvnitř generálního štábu ponuré nebo probíhá dlouhodobější konflikt s nejistou dobou trvání," vysvětlila válečná expertka Dara Massicot z amerického think-tanku Rand Corporation.

Související obsah

Jak připomněl portál Mirror, Rusové na Ukrajině utrpěli rozsáhlé ztráty. Podle západních odhadů potřebuje Putin nahradit přibližně 75 tisíc vojáků. Ne všichni ale padli, mnozí jsou zranění nebo skončili v ukrajinském zajetí. Původně mělo jít o třídenní bleskovou operaci, konflikt už se ale vleče sedm měsíců a Kyjev s materiální podporou Západu úspěšně vzdoruje.

I když Putin naverbuje nové bojovníky, Severoatlantická aliance (NATO) bude mít stále navrch. Aktivních vojáků mají členské státy 1,35 milionu a spolu se zálohami téměř 3,7 milionu. Česko do tohoto počtu přispívá bezmála 32 tisíci vojáky z povolání.

Zeman vysvětlil, proč podle něj Putin zaútočil na Ukrajinu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz