Domácí

Bitva o hlavní město se blíží. Kdo má největší volební potenciál? PRŮZKUM

Bitva o hlavní město se blíží. Kdo má největší volební potenciál? PRŮZKUM
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Už za tři týdny budou Pražané vědět, jaké bude složení nového vedení magistrátu. Podle průzkumu volebního potenciálu je na tom nejlépe koalice SPOLU, velké množství voličů ale oslovila i hnutí ANO a Praha sobě. Rostoucí potenciál zaznamenává také staronové uskupení Motoristé sobě.

Průzkum volebního potenciálu stran a hnutí v Praze provedla agentura Phoenix research, a to na přelomu srpna a září. Pro začátek je potřeba zdůraznit, že volební potenciál vyjadřuje maximální možný zisk, pokud by straně dali hlas všichni lidé, kteří její volbu zvažují.

V daném průzkumu byla ještě jedna zásadní proměnná, a to, že každý respondent měl k dispozici dva hlasy. Nemusel ale oba využít. Tabulka níže tak neukazuje, jak by mohla vypadat situace po volbách, protože souhrn všech hodnot činí téměř 150 %. Ukazuje pouze potenciál, který v nadcházející bitvě o pražský magistrát strany mají.

Název strany/hnutí Volební potenciál – srpen/září (v %)
ANO 24,2
SPOLU pro Prahu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) 33,5
STAN 5,6
Piráti 15,2
Praha sobě 22,8
Solidarita (ČSSD, Zelení, Budoucnost, Idealisté) 5,8
SPD, Trikolora, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu 10,6
KSČM 3
Přísaha s Patrioty 2,2
Praha bez chaosu 6,6
Motoristé sobě 7
Jiné 4,7
Nevím, neumím odpovědět 8

Z výsledků průzkumu vyplývá, že největší volební potenciál má v Praze koalice SPOLU, a to 33,5 %. Druhé nejsilnější je hnutí ANO, téměř stejný volební potenciál má ale i Praha sobě. Volbu Pirátů zvažuje přes 15 % pražských voličů. Maximální potenciál hnutí STAN je pouze 5,6 %.

Dalším uskupením jsou Motoristé sobě. Jejich hlavním cílem je, jak už je z názvu patrné, hájit zájmy motoristů v metropoli. Její volební potenciál byl na přelomu srpna a září 7 %.

Související obsah

​V předvolebním průzkumu agentury Phoenix research z přelomu července a srpna přitom ještě neměli Motoristé ani vlastní kategorii a byli součástí kolonky "jiné".

Pro představu se můžete v tabulce níže podívat, jak si tehdy v průzkumu vedly i jiné strany. V tomto případě se nejedná o volební potenciál, ale preference. Hodnoty tak odpovídají výsledku, který by v Praze reálně mohl nastat.

Název strany/hnutí Volební preference – červenec/srpen (v %)
ANO 17,1
SPOLU pro Prahu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) 26,6
STAN 3,7
Piráti 9,1
Praha sobě 15,6
Solidarita (ČSSD, Zelení, Budoucnost, Idealisté) 3,1
SPD, Trikolora, Hnutí PES a nezávislí společně pro Prahu 3,1
KSČM 1,5
Přísaha s Patrioty 1,8
Praha bez chaosu 2,9
Motoristé sobě ×
Jiné 4,4
Nevím, neumím odpovědět 11,2

Na řadě míst komunální volby vůbec nebudou:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz