Počasí

PŘEDPOVĚĎ: Výrazné oteplení nečekejte! Objeví se i první přízemní mrazíky

PŘEDPOVĚĎ: Výrazné oteplení nečekejte! Objeví se i první přízemní mrazíky
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Pokud jste ještě nevytáhli ze skříní kabáty, nyní je na to možná ta správná doba. Teploty v dalších dnech totiž už nepřesáhnou 20 °C. V noci naopak spadnou na nulu a objeví se i první přízemní mrazíky.

"Kolem tlakové níže nad severovýchodní Evropou k nám bude proudit studený a vlhký vzduch od severozápadu až severu. Postupně se začne do střední Evropy rozšiřovat od západu tlaková výše, která se bude ve druhé polovině týdne přesouvat dále k východu. O víkendu začne počasí u nás ovlivňovat od severozápadu brázda nižšího tlaku vzduchu," uvedl na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

neděli bude oblačno až zataženo, přechodně i polojasno. Místy se objeví i přeháňky, v 1 000 metrech i sníh. V noci teploty klesnou na 8 až 4 °C, přes den se vyšplhají maximálně na 13 °C, na jihu Moravy bude i 15 °C, naopak na horách pouze kolem 5 °C.

"Víkendové teploty jsou o více než 5 °C pod průměrem v porovnání s dlouhodobým normálem – z poloviny září skočily do poloviny října," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Mapa srážek na neděli Zdroj: Meteopress

Související obsah

Pondělí bude zatažené až oblačné. Opět musíme počítat s deštěm a na horách se sněhem. Noční teploty budou mezi 4 až 8 °C, během dne naměříme jen 14 °C.

Mapa srážek na pondělí Zdroj: Meteopress

Úterý bude ve znamení převážně oblačné oblohy. Na většině území bude pršet, v 1 100 metrech i sněžit. K večeru bude následně srážek ubývat. V noci teploty spadnou na 4 °C, přes den bude opět kolem 14 °C.

Ve středu očekávají meteorologové polojasno až oblačno, místy i zataženo. V noci se teploty sníží až na 3 °C, v západní polovině Čech na 1 °C. Objeví se tak i první přízemní mrazíky. Přes den se teploty zvednou maximálně na 16 °C.

Ve čtvrtek bude polojasno až jasno, během dne pak bude oblačnosti přibývat. V noci teploty spadnou na 1 °C, počítat musíme s mrazíky. Denní teploty se budou pohybovat od 12 do 16 °C.

Následující dny budou polojasné až oblačné. Postupně se obloha zatáhne a dorazí i přeháňky. V noci pak teploty spadnou k nule. Mrazíky tedy nepoleví. Přes den se teploty zvednou maximálně na 18 °C.

Související obsah

Rady pro zahrádkáře a pěstitele

Kvůli četným přízemním mrazíkům, které očekáváme do středy, je nejvyšší čas sklidit vše ze zahrádky, a to i přes to, že počasí venkovní práci přát nebude. Pro sklizeň úrody je totiž ideální suchý den. Zatímco sklizeň jablek a ostatních ovocných druhů se doporučuje po ránu nebo večer, brambory a cibuli sklízejte přes poledne. A klidně je na záhonku nebo na poli nechte chvilku ležet, aby uschly. Při tomto odpočinku jim vyhovuje 15 až 18 °C.

K uskladnění vždy vybírejte zdravé plodiny bez plísní a hnilob, ať vám vydrží až do dubna následujícího roku. Jablkům po uskladnění vyhovují teploty mezi 2 až 4 °C a vlhkost vzduchu, která se blíží 90 %. Brambory jsou dost citlivé – rozhodně je neskladujte při teplotách nižších než 4 °C, jinak zesládnou. Vyhovuje jim teplota mezi 4 až 8 °C a vlhkost vzduchu kolem 55 %. Brambory musí být skladovány ve tmavém prostoru, jinak začnou klíčit.

Pozor! Pokud je klíček delší než 5 cm, brambory už v žádném případě nekonzumujte. Obsahují totiž solanin, který je jedovatý. Také cibule má ráda temno. Na rozdíl od brambor jí vyhovují teploty nižší (mezi 1 až 2 °C) a vlhkost vzduchu kolem 50 %. Před uskladněním ji nechte 3 až 4 týdny vysušit. S trochou nadsázky se dá říci, že dýním vyhovují "panelákové" podmínky, co se týče uskladnění. Tedy sucho a teplo. Takže je klidně použijte jako dekoraci do obývacího pokoje. Jen dbejte na to, aby jejich stopka byla pěkně zaschlá. A pokud máte hodně ořechů, loupejte je a nejdéle vám vydrží ve sklenici od okurek.

V průběhu zimy je dobré čas od času vzít teploměr a vlhkoměr a jít změřit teplotu a vlhkost vzduchu do míst, kde úrodu skladujete. Pokud máte nízkou vlhkost vzduchu, dejte do místnosti kyblík s vodou. Ta se bude postupně vypařovat. A zvyšovat se tak bude vlhkost vzduchu. Pokud bude naopak vysoká, doporučuje se například suchý mech, který do sebe dokáže vlhkost vzduchu vsáknout.

Podívejte se na záběry ze Šumavy, kde padal první sníh:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz