Domácí

Kandidáti na primátora o palčivých problémech Ostravy. Řekli, co chtějí řešit

Na TN Live začala série debat ke komunálním volbám. Diskuzi s kandidáty na ostravský magistrát v Multifunkční aule Gong moderovala Bára Divišová. S hosty probrala hlavní problémy, které Ostravu trápí a ptala se na plánovaná řešení.

Doprava, bydlení i ceny energií. To jsou témata, na která se moderátorka Bára Divišová ptala kandidátů na ostravského primátora. 

Pozvání do auly Gong v Dolní oblasti Vítkovice přijalo sedm kandidátů. Otázkám čelili primátor a lídr kandidátky hnutí ANO Tomáš Macura, lídr kandidátky hnutí Ostravak Lukáš Semerák, lídr kandidátky SPOLU Jan Dohnal, lídr kandidátky Ostravská levice Martin Juroška, lídryně kandidátky Pirátů Andrea Hoffmanová, lídr kandidátky SPD Petr Harvánek a lídr společné kandidátky ČSSD a LEČO Petr Kajnar.   

Související obsah

Kandidáti se shodli, že Ostrava prochází transformací a dávno už není "zašedlou" metropolí, jak si mnozí mohou myslet. Ostravu hosté považují za město plné zeleně, které má co nabídnout. Nejen image města je ale palčivým problémem, který je potřeba řešit.

"Úbytek mladých lidí je problém, které město má," upozornil Semerák. "Nemáme žádnou šachtu a výrazně se zlepšil vzduch, ale transformace s sebou přináší i to, že nemáme dostatek atraktivních pracovních příležitostí pro absolventy středních a vysokých škol," dodal.

Lukáš Semerák Zdroj: TV Nova

​​​"Důležité je, aby do Ostravy přicházeli investoři," přidal se Kajnar. Zaměřit se chce zejména na zatraktivňování některých míst nebo podporu vysokých škol. "Univerzita technická potřebuje zázemí, které by absolvující studenty zaměstnávalo. Tedy tahalo atraktivní firmy," sdělil.

Petr Kajnar Zdroj: TV Nova

​I podle Hoffmanové chybí městu zejména vzdělaní lidé, kteří by našli uplatnění v nových firmách. "Kvalitní vzdělávání nám tady dá novou práci s přidanou hodnotou. Pokud chceme mít nové firmy, musíme na to mít vzdělané lidi," prohlásila. 

Andrea Hoffmanová Zdroj: TV Nova

​Podle Harvánka se musí Ostrava zaměřit na bezpečnostní problémy a zajištění dostupného bydlení pro obyvatele. Náklady na bydlení mohou být pro řadu lidí podle něj neúměrně vysoké. "Za metr čtvereční se platí 47 tisíc korun," upozornil. "Chceme to kombinovat. Je to forma družstevního a nájemního městského bydlení a spolupráce s developery," dodal.

Petr Harvánek Zdroj: TV Nova

​​​Na zlepšení kvality života a s tím spojenou výstavbu městských nájemních bytů by se rád zaměřil Juroška. "Měla by to být pro město investiční priorita, aby se lidem dostalo moderního bydlení za dostupné ceny," dodal. Lidé by podle něj potřebovali také dobře placenou práci. "I lidé zaměstnaní ve státních institucích v Ostravě mají nižší platy než v jiných městech," upozornil.

Martin Juroška Zdroj: TV Nova

​​​Dohnal je přesvědčený, že pokud se nepodaří zabránit vylidňování města, za několik let mohou nastat problémy s financováním města. "Chceme udělat z Ostravy technologické centrum. Chceme přitáhnout inovativní firmy a udělat z Ostravy atraktivní místo tak, aby nalákala i lidi žijící jinde, aby sem chtěli přijít za prací," sdělil. "Pokud lidé nebudou dobře zaplacení, půjdou za prací jinam," upozornil s tím, že i na již zmiňované vysokoškolské vzdělání je potřeba se zaměřit.

Jan Dohnal Zdroj: TV Nova

​"Podle průzkumů si až 80 procent lidí hledá místo, kde se jim bude dobře žít, a až pak řeší, čím se budou živit. Musíme řešit všechny střípky této mozaiky," reagoval Macura, podle kterého je třeba zaměřit se na změnu kvality života obyvatel. Ostrava podle něj řeší komplex problémů vycházející zejména ze socioekonomické a demografické struktury obyvatel. "Ostrava se mění, ale jde to pomalu," myslí si.

Tomáš Macura Zdroj: TV Nova

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

V úterý na TN Live začala série debat z největších českých měst. Ve středu budou diskutovat brněnští kandidáti na primátora a ve čtvrtek odvysílá TN Live debatu kandidátů na pražský magistrát.

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz