Zahraničí

Světoví lídři řeší válku na Ukrajině. EU už chystá další sankce

V New Yorku pokračuje 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Jedním z hlavních témat je řešení vojenské agrese Ruska na Ukrajině. S proslovy vystoupila britská premiérka, ukrajinský prezident i český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který ve čtvrtek promluví také v Radě bezpečnosti OSN. Jako poslední Čech tam hovořil Václav Havel, je to už 30 let.

Vyhlášení mobilizace, strašení jadernými zbraněmi, referenda o připojení částí Ukrajiny k Rusku. Zasedání Valného shromáždění OSN, organizace, která vznikla, aby zajistila mír, se koná v napjaté atmosféře. Hlavním bodem programu je válka na Ukrajině. "Slibuji, že udržíme nebo zvýšíme vojenskou podporu Ukrajině na tak dlouho, dokud to bude potřeba. Toto je rozhodující okamžik v naší historii, v historii této organizace a v historii svobody," uvedla britská premiérka Liz Trussová.

Vedle britské premiérky na zasedání prostřednictvím telemostu promluvil i ukrajinský prezident Zelenskyj. Vysloužil si potlesk vestoje. "Proti Ukrajině byl spáchán zločin a my požadujeme spravedlivý trest. Zločin byl spáchán proti důstojnosti našich žen a mužů. Zločin byl spáchán proti hodnotám, které z nás dělají společenství národů. Ukrajina požaduje trest za pokus o krádež našeho území. Trest za vraždy tisíců lidí," prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Související obsah

O dalších sankcích proti Rusku v noci na zasedání debatovali ministři zahraničí zemí EU. "Jsem přesvědčen o tom, že se nám podaří najít jednomyslnou shodu při schvalování nového balíčku sankcí," řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Šéfové diplomacie zemí EU se dohodli na přípravě nového sankčního balíčku a v reakci na ruskou mobilizaci také na zvýšení dodávek zbraní na Ukrajinu. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz