Zahraničí

Zelenskyj představil plán pro mír. Jenom jeden stát chce válku, řekl

Zelenskyj představil plán pro mír. Jenom jeden stát chce válku, řekl
Prezident Volodymyr Zelenskyj Zdroj: Profimedia

Jenom jeden stát v OSN chce válku, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v předtočeném projevu na Valném shromáždění OSN. Představil pětibodový plán pro mír na Ukrajině. Mezinárodní společenství ho podle něj musí co nejdříve přijmout.

"Ukrajina chce mír, Evropa chce mír. Svět chce mír. Viděli jsme, kdo chce válku. Mezi všemi státy OSN je jenom jeden subjekt, který může přerušit můj projev a říct, že je se svou vlastní válkou spokojen," upozornil Zelenskyj. Putinovo středeční vyhlášení mobilizace podle Zelenského ukazuje, že Rusko nechce mír, upozornila BBC.

Představil proto pětibodový plán, který má podle něj mír zajistit. Navržené kroky mají potrestat ruskou agresi, obnovit bezpečnost na Ukrajině a územní celistvost země. 

V plánu pro mír žádá Zelenskyj trest za zločiny agrese včetně sankcí, ochranu ukrajinských životů, respektování mezinárodně uznaných hranic země, záruky bezpečnosti a ochrany pro Kyjev a odhodlání Ukrajinců pokračovat v obraně země. 

Související obsah

Mezi protiruskými sankcemi, které Zelenskyj požaduje, je i odebrání hlasovacího práva v mezinárodních institucích a možnosti práva veta v Radě bezpečnosti OSN. Žádá také vytvoření speciálního trestního tribunálu pro válečné zločiny spáchané na Ukrajině či zastavení turistických víz pro Rusy.

Zelenskyj zároveň zkritizoval země, které po ruské invazi na Ukrajinu zůstaly neutrální, upozornila agentura Ukrinform. "Ti, kteří mluví o neutralitě, když se útočí na lidské hodnoty a mír, myslí něco jiného. Ve skutečnosti mluví o lhostejnosti," řekl Zelenskyj. Účastníci Valného shromáždění OSN jeho projev odměnili potleskem vestoje.

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz