Domácí

Méně světla, nové spotřebiče. Takhle chce šetřit vláda, aby šla příkladem

Osvětlení omezené na minimum, snížená teplota nejen v kancelářích, zateplení půdy i nové úspornější spotřebiče a žárovky. Všemi těmito kroky chce jít v době energetické krize příkladem Úřad vlády ČR sídlící ve Strakově akademii Čechům. Na čtvrteční tiskové konferenci to oznámil premiér Petr Fiala (ODS), který se tak snaží dostát svému slibu občanům.

"Mohu vám slíbit, že budu důsledně trvat na tom, aby stát a jeho instituce šly příkladem. Vážení přátelé, tento rok není a nebude jednoduchý, ale jsem přesvědčen, že nakonec vše úspěšně zvládneme," prohlásil Fiala v nedělním mimořádném projevu k Čechům.

Lidem vzkazoval, že na své problémy nejsou sami. Aby jim dokázal, že svá slova myslí vážně, představil ve čtvrtek spolu s šéfkou Úřadu vlády Janou Kotalíkovou energeticky úsporný plán, kterým se mají řídit všichni zaměstnanci ve Strakově akademii.

Pro ty už je připraven i příslušný manuál. V dokumentech najdou pokyny, jak zhasínat, efektivně větrat, jak přistupovat ke spotřebičům a technice v kancelářích. Stejně tak jsou vyzýváni, aby více cestovali hromadnou dopravou.

"Ve výsledku ušetříme mezi 17 a 20 procenty spotřebovaných energií, což je částka okolo dvou milionů," uvedl Fiala.

Související obsah

​Osvětlení

"Jako první velký krok jsme před časem zrušili nasvícení budovy Strakovy akademie," upozornila Kotalíková. Tímto opatřením se podle ní podaří příští rok ušetřit zhruba 130 tisíc korun.

"Dále jsme ve vnitřních prostorech snížili osvětlení na bezpečnostní minimum, to znamená, že jsme v podstatě uvolnili téměř každou druhou žárovku i ve zdobných lustrech a současně všechny zbylé klasické obměňujeme za úsporné LED žárovky," dodala.

Pomoci šetřit energie mají také pohybová čidla na chodbách či toaletách. Díky tomuto balíčku opatření by se mělo po zastropování cen energií získat až 1,5 milionu korun navíc.

Zateplení půdy

Zateplením půdních prostor o velikosti zhruba tři tisíce metrů čtverečních se zabrání velkému úniku tepla, což může znamenat úsporu energií až okolo 15 %. Protože půjde o velkou investici, chce Fiala odložit modernizaci vládní zasedací místnosti a místnosti pro novináře.

Vytápění budov

Ve vnitřních prostorech se plošně sníží teplota. V kancelářích smí být mezi 19 až 20 °C, ve vedlejších místnostech a na chodbách pak bude pouze 15 °C. Stejná teplota se má udržovat i v reprezentačních místnostech. "Budeme vyzývat k včasným rezervacím, abychom se dokázali s dostatečným předstihem dostat z těch 15 °C na požadovaných 19 až 20 °C," upozornila Kotalíková.

Nové spotřebiče

V budově Strakovy akademie bude postupně docházet i k obměně zastaralých spotřebičů, obzvlášť lednic. I tady se podle Kotalíkové může ušetřit.

Podívejte se na nedělní mimořádný projev předsedy vlády:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz