Komunální volby 2022

Blíží se komunální volby. Lidé podceňují jejich důležitost, tvrdí experti

Už v pátek budou lidé ve volbách rozhodovat o novém vedení měst a vesnic. Částečně také o novém složení Senátu. V komunálních volbách ale oproti parlamentním bývá mnohem nižší účast. Podle některých odborníků lidé podceňují jejich důležitost. Přitom to, koho si zvolí do vedení, ovlivní život v obcích na řadu let.

Zatímco volební účast v loňských sněmovních volbách byla přes 60 procent, v posledních volbách do zastupitelstev měst a obcí v roce 2018 činila necelých 48 procent. Podle některých odborníků je účast téměř vždy nižší, protože komunální politice lidé nepřikládají takovou pozornost.

"Hodně se spekulovalo o tom, jestli tyhle volby budou mít charakter referenda o vládě. Do jisté míry to tak bude, ale nebude to zdaleka tak silné, jako když přišlo v roce 2008 oranžové tsunami. Komunální problémy budou hrát větší roli než celostátní politika," řekl sociolog Jan Herzmann.

Výsledky komunálních voleb přitom můžou leccos naznačit. Třeba jedna z nejstarších stran ČSSD získala v posledních komunálních volbách necelých šest procent hlasů. V parlamentních volbách v roce 2021 už propadla úplně a po desetiletích musela tradiční strana vyklidit místa v parlamentu. Velká očekávání od výsledku voleb mají podle některých politologů nejen lidé, ale i samotní politici.

Související obsah

"Je to další test přímého kontaktu s voličem. Je to nezprostředkovaná záležitost. Volby určitě můžou ovlivnit politickou scénu," prohlásil politolog Aleš Michal.

Průzkumů, které by nastínily, jak může výsledek voleb vypadat, bylo letos navíc podle sociologa Herzmanna o poznání méně než v minulosti. Systém volby kandidátů je proti parlamentním volbám složitější. V těch obecních je možné hlasovat trojím způsobem.

"Volič si musí vzít hlavně platnou občanku nebo cestovní pas, aby ho komise mohla ztotožnit a skutečně mohl hlasovat," upozornila tisková mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Volební místnosti se otevřou v pátek od dvou hodin odpoledne. Jak správně hlasovat pro svého kandidáta, se dočtete zde.

pv, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz