Krimi

Vražd v Česku rychle přibývá. Do září jich bylo o pětinu více než za celý loňský rok

Počet vražd v posledních měsících strmě narůstá, doteď se jich stalo už víc než za celý loňský rok. Podle odborníků je za tím především vzrůstající agresivita, špatná ekonomická situace a frustrace lidí z nejistoty. Česko je přesto stále považováno za jednu z nejbezpečnějších zemí světa.

Není to tak dlouho, kdy kriminalisté z oddělení vražd moc práce neměli. Letos to ale rozhodně neplatí. "V letošním roce máme do konce září 122 případů zvlášť závažného zločinu vraždy. Je to o čtyři desítky více než za stejné období loni," řekl mluvčí Policejního prezidia ČR Jakub Vinčálek. Za loňský rok evidují policisté 105 vražd.

Statistiky zatím nezahrnují letošní říjen, kdy byl bohužel počet těch nejzávažnějších činů obzvlášť vysoký. Nejvíce vražd, a to 19, se stalo od začátku roku v Praze. Všechny se podařilo kriminalistům objasnit. A to včetně dvou nejnovějších z uplynulého víkendu. O život přišel 33letý muž v Libni a 19letý mladík v Hloubětíně.

Související obsah

​Prahu v počtu vražd následují Středočeský, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Platí staré kriminalistické pravidlo, že většina obětí svého vraha znala. Nejčastějším motivem jsou osobní rozepře mezi partnery či známými.

Smutné statistiky zvedlo i několik případů, které se u nás dříve moc nevyskytovaly. Takových, při kterých někdo vyvraždí celou svou rodinu. Od začátku roku jich bylo hned pět. "Vždy je na pozadí opravdu velký pocit zoufalství a naprostý pocit utrpení, které ty lidi nastartuje k takovému činu," objasnil psycholog Tomáš Morávek.

Související obsah

​Podle odborníků přibývá vražd hned z několika důvodů. A ty zřejmě jen tak nepominou. "Tak ta doba je mimořádně těžká. Vezměte si – válka na Ukrajině, inflace, covid... řada lidí tu situaci nezvládá," vyjmenoval psycholog Karel Humhal. "Ta situace bude přímou úměrou kopírovat tu ekonomickou situaci," dodal bezpečnostní expert David Rožek.

Česko je prý na tom ale vlastně ještě dobře. Pravidelně se umisťuje v první desítce nejbezpečnějších zemí světa, a to by se v dohledné době změnit nemělo. Kriminalita totiž roste prakticky všude.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz