Napřímo

Alena Schillerová přemlouvala Babiše, aby kandidoval. Cítila, že to v něm zraje

V pořadu Napřímo řešila moderátorka Bára Divišová s Alenou Schillerovou zásadní aktuální témata. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO odpovídala ve středu na otázky ohledně návrhů Národní ekonomické rady vlády na snížení schodku státního rozpočtu i kandidatury Andreje Babiše (ANO) na prezidenta.

Návrhy Národní ekonomické rady vlády jsou dle jejích členů rozmanité. Vybírat mohou od návrhu na zvýšení daní, věku odchodu do důchodu až po omezení nebo zrušení některých státních podpor.

"Já si neumím představit, že ODS, která s námi hlasovala pro to, abychom zrušili superhrubou mzdu a nechali lidem sedm procent z jejich čistých mezd, že by dneska hlasovala, aby se zvyšovaly daně z příjmu. To by bylo něco tak schizofrenního, že by to těžko vysvětlovali občanům," míní bývalá ministryně financí. 

Související obsah

Schillerová by šetřila rozpočet na jiných místech a zvýšila by například daně z neřesti. "Tam naopak ministr financí (pozn. red. Zbyněk Stanjura, ODS)  podporoval snížení daně z hazardu. Daně z neřesti, to znamená tvrdý alkohol, tabákové výrobky, hazard, ten bych naopak zvýšila," podotýká Schillerová.

Podle ekonomů začíná hořet i důchodová reforma. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO si myslí, že na to současná vláda nebude mít odvahu, přiznala ale, že ani jejich vládě se to nepodařilo.

Posunout odchod lidí do důchodu ale podle ní nejde plošně. "Je obrovské množství profesí, třeba zdravotní sestry, záchranáři, hasiči, tam si to neumím vůbec představit," podotýká Schillerová s tím, že u některých profesí se o tom ale mluvit dá.

Související obsah

​V neděli oznámil kandidaturu na Hrad Andrej Babiš, dříve se spekulovalo i o kandidatuře Schillerové. "My jsme cítili, že to v něm zraje. On si to pořád nechával pro sebe. My jsme mu naši podporu neustále zdůrazňovali. On je pro nás těžká váha, je přirozeným kandidátem na hnutí ANO," nechala se slyšet Schillerová s tím, že za ni byl jasným kandidátem.

Strana podle ní čekala hlavně na rozhodnutí Babiše. "Rodina hrála velkou roli, pro Babiše bylo zásadní, aby měl podporu manželky. Už má za sebou 11 let politického života, rovnal si v sobě myšlenky, kam se chce posunout. Já jsem ráda, jak se rozhodl a velmi jsem ho k tomu přemlouvala," uzavřela Schillerová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz