Domácí

Vláda jednala o zastropování cen energií. Upřesnila, koho všeho se to týká

Na středečním jednání vláda upřesnila okruh těch, kterých se týká zastropování cen energií. Kromě občanů se to dotkne veřejných institucí, provozovatelů sportovních zařízení, malých a středních podniků nebo třeba přepravců. Rozhodla také o zvláštních způsobech hlasování v nadcházejících prezidentských volbách pro případ, že by se opět rozjela vlna covidu.

Kabinet Petra Fialy (ODS) upřesnil okruh těch, kterých se dotkne zastropování cen energií. "Týká se to tedy kromě občanů také škol, nemocnic a dalších poskytovatelů veřejných služeb, městských firem, státních podniků, provozovatelů sportovních zařízení, malých a středních podniků, které jsou připojeny na nízké napětí, nebo přepravců," řekl Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády.

"Současně pro malé a střední podniky byl v oblasti plynárenství zrušen množstevní limit spotřeby plynu 4 200 MWh. V praxi to znamená, že například pekárny nebo sklárny budou mít zastropováno 80 % spotřeby plynu," vysvětlil premiér. Pokud občan nebo podnik nemá jasno ohledně postupu, je jim k dispozici infolinka 1212 zřízena speciálně pro otázku zastropování cen energií.

Související obsah

Hlasování v prezidentských volbách

Jako preventivní opatření vláda přijala také zákon o zvláštních způsobech hlasování v prezidentských volbách. Ten, stejně jako v uplynulých parlamentních volbách, lidem, kteří jsou v izolaci kvůli covidu-19 umožní hlasovat drive-in, v pobytových zařízeních či do přenosné schránky.

"Věříme, že situace, kdy by tisíce lidí byly v izolaci, nenastane a nic nenasvědčuje tomu, že by nastat mohla, ale musíme být připraveni na všechny scénáře. Proto jsme to přijali preventivně," osvětlil Fiala.

Související obsah

​"Připravujeme ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví rozsáhlejší novelu, která nebude řešit jedno onemocnění, ale bude zavádět nový způsob hlasování pro nemocné a izolované při různých typech onemocnění," doplnil ho ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Datové schránky

Vláda také na středečním jednání zrušila automatické zřízení datové schránky pro občany, které mělo začít platit od 1. ledna příštího roku. "Od 1. ledna se měla schránka automaticky zřídit a občané měli mít možnost ji vypnout. Otočili jsme princip –⁠ jakmile se někdo bude identifikovat digitální identitou, naskočí mu nabídka si jednoduše zřídit datovou schránku," vysvětlil Rakušan.

Související obsah

​Zdůraznil ale, že se to týká pouze fyzických osob. "U podnikatelů ta povinnost zůstává. Je to efektivní způsob komunikace se státem," objasnil.

Kontroly na hranicích

Ministerstvo vnitro se také s resortem obrany dohodlo, že pokud bude nutné udržet kontroly na hranicích se Slovenskem až do 12. prosince, i nadále budou policistům pomáhat vojáci a příslušníci celní správy. Není nutné, aby kontroly probíhaly až do tohoto data, podle Rakušana bude záležet na aktuální situaci.

Vláda chce zastropovat ceny energií pro státní a městské podniky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz