Domácí

Ministerstvo předělává vyhlášku o pohřbívání zvířat. Některé povinnosti se změní

Ministerstvo předělává vyhlášku o pohřbívání zvířat. Některé povinnosti se změní
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Lidé už nebudou muset označovat místo, kde pochovali svého zvířecího parťáka. Doposud se tato povinnost vztahovala na koně nebo osly (tedy takzvané koňovité) a zvířata v zájmovém chovu. Ministerstvo zemědělství totiž připravilo vyhlášku, která upřesní veterinární a hygienické požadavky na ukládání uhynulých těl zvířat. Ta se bude týkat i zvířecích hřbitovů.

Nová vyhláška ministerstva zemědělství zbavuje chovatele některých povinností, které měli v rámci pohřbívání svých zvířat. Zároveň jim však přibydou některé nové. Například místo zahrabání koňovitých na vlastním pozemku chovatelé již nebudou muset označovat, budou mít ale povinnost vést ke svým uhynulým zvířatům dokumentaci.

"Možnost zahrabání zvířete na vlastním pozemku je pro mnohé chovatele citovou záležitostí, zejména pokud jde o šampióny nebo chovatelsky cenná zvířata. Vyhláška stanoví jasná a splnitelná pravidla, která zajistí, aby nebylo ohroženo veřejné zdraví a životní prostředí. Uložit uhynulé zvíře na zvířecím hřbitově je pro mnohé lidi také vhodným způsobem důstojného rozloučení se, ale i tam je nutné dodržovat přesná pravidla," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

​Nově musí být hřbitovy pro zvířata oplocené. Návrh vyhlášky nyní ministerstvo rozešle do meziresortního připomínkového řízení, v platnost by podle Nekuly měla vstoupit 1. července 2023.

Veterinární zákon umožňuje zahrabání ostatků koňovitých na vlastním pozemku už nyní, ovšem pouze se souhlasem příslušné krajské veterinární správy. Podle nové vyhlášky chovatelé již nebudou mít povinnost označovat místo zahrabání po dobu deseti let. Místo ale nesmí kontaminovat vodní zdroj a nesmí se nacházet v záplavovém území.

Související obsah

​Od dalšího chovu živých zvířat pak musí být místo zahrabání či zakopání vzdálené nejméně 10 metrů, od vodního zdroje minimálně 200 metrů, nejméně 50 metrů od nejbližší stavby pro bydlení a minimálně 10 metrů od sousedního pozemku. Na jednom místě přitom chovatel může zahrabat pouze jedno tělo na tlecí dobu nejméně 10 let.

"Uhynulé savce vyžadující zvláštní péči, například tygry, na vlastním pozemku zahrabat nelze," upozornil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

​Vodní zdroj nesmí kontaminovat ani hřbitovy pro zvířata, zasahovat nemohou ani do ochranného pásma. Vzdálenosti od chovu zvířat, vodního zdroje či nejbližší stavby a pozemku jsou stejné jako při ukládání uhynulých těl koňovitých.

"Těla na zvířecích hřbitovech musí být ošetřena nehašeným vápnem nebo jiným desinfekčním prostředkem a zasypána vrstvou zeminy ve výši nejméně 80 centimetrů do úrovně terénu a dalšími 10 centimetry nad jeho úrovní. Na jednom místě může být uložené pouze jedno tělo na tlecí dobu nejméně pět let, pokud nejde o uhynulá zvířata jednoho chovatele zahrabaná současně," dodal Bílý.

Související obsah

​Chovatelé koňovitých i provozovatelé hřbitova pro zvířata si nově budou muset vést záznamy, které obsahují druhy uhynulých zvířat a datum i místo jejich zahrabání, a to po dobu nejméně pěti let.

Záchranným stanicím přidělávají práci kočky, zvířatům způsobují trvalé následky:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz