Videoreportáž

Lidem, kteří byli u Sberbank, svitla naděje. Brzy se dočkají svých peněz

O něco blíž jsou svým penězům věřitelé zkrachovalé ruské Sberbank. Insolvenční správkyně už podepsala předběžnou smlouvu s Českou spořitelnou na odkup pohledávek ve výši 41 miliard korun. Věřitelé ale mají u banky 47 miliard korun. A to znamená, že ne všichni dostanou všechny své peníze zpět.

Jde o rozdílových šest miliard. O část peněz přijde především řada krajů a stovky měst, obcí a dalších veřejných institucí, které jsou při vyplácení až v poslední věřitelské skupině.

"Vypadá to, že v případě měst a obcí to uspokojení bude vyšší, než je 90 procent," sdělila vysvětlila insolvenční správkyně Sberbank Jiřina Lužová.

Mezi vůbec ty největší věřitele patří kraj Vysočina, který má ve Sberbank zadržované skoro dvě a půl miliardy korun. "Je to pořád jen 10 procent, takže v rozpočtu kraje si s tím budeme umět poradit," uvedl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (SPOLU).

Související obsah

Vysočina by tak přišla o čtvrt miliardy. Moravskoslezký kraj o zhruba 35 milionů. "Budeme uspokojeni ve výši 90 procent z té částky 372 milionů korun," řekl náměstek moravskoslezského hejtmana pro finance Jaroslav Kania (ANO).

A třeba město Jihlava už má spočítané, že by ze svých zadržovaných 160 milionů přišlo o zhruba o 13 milionů korun. "Každý milion, který ztratíme a o který přijdeme, nás bolí," konstatoval jihlavský primátor Petr Ryška (SPOLU).

Ostatní věřitelé –⁠ garanční fond, podniky a fyzické osoby –⁠ dostanou své vklady v plné výši. V Rakousku přitom vyplácejí veškeré peníze všem věřitelům tamní Sberbank. Odprodej tam totiž proběhl místo v insolvenci ve výhodnější likvidaci. Jenže toho se u nás prý kupci báli.

Související obsah

"Hrozilo velké nebezpečí, že kdokoli muže tento obchod zpochybnit," vysvětlila Lužová.

U nás se teď hraje o čas. Čím dřív bude hotovo, tím pro věřitele lépe. "Žijeme v době obří inflace, dochází ke znehodnocování těch zamrazených prostředků," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

V prosinci by měla insolvenční správkyně, která sama za obří transakci vyinkasuje okolo 200 milionů korun z aktiv Sberbank, podepsat s Českou spořitelnou kupní smlouvu. Peníze by se po dokončení celé operace mohly začít vyplácet někdy v druhé polovině příštího roku.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz