Domácí

Nebezpečná kojenecká strava v Česku. Dětem hrozí vážné problémy

V českých obchodech se prodávala kojenecká výživa, která prý obsahuje nebezpečné bakterie. Před výrobkem varovala Státní veterinární správa. Některá balení už ale lidé mají doma a dětem tak hrozí nebezpečí.

Státní veterinární správa (SVS) v úterý varovala, že se na českém trhu objevila kojenecká výživa z kozího mléka, která by mohla obsahovat bakterie rodu Cronobacter. Konkrétně jde o kojeneckou výživu z kozího mléka v prášku s názvem Naše mléko od výrobce Godim s datem výroby 26. února 2022 a minimální trvanlivostí do 31. října 2023.

Podle správy třetina z přibližně 1 000 balení směřovala na Slovensko, odkud přišlo varování před bakteriemi. "Zákazníci, kteří mají výrobek doma, by jej neměli kojencům dávat a mohou jej vrátit v místě nákupu," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Kojenecká výživa Goldim | Zdroj: Státní veterinární správa ČR

​​"Bakterie rodu Cronobacter jsou patogeny, které napadají především imunitně oslabené jedince. Rizikovou skupinou jsou předčasně narozené děti s potlačenou imunitou ve věku od 3 dnů do 4 let. Onemocnění novorozenců se vyskytuje vzácně, mívá však závažný průběh," varuje mluvčí.

Související obsah

Výrobek se prodával hlavně v lékárnách a v internetovém obchodě Alza.cz. "Z celkového počtu 1 024 kusů kojenecké výživy směřovalo do Česka 616 balení. Téměř 300 kusů směřovalo do velkoobchodu Pharmos, který dodává zboží do lékáren. Kojeneckou výživu prodával také internetový prodejce Alza.cz, kde se mělo prodat necelých šest desítek balení. Zbytek zboží odebralo více než 45 maloodběratelů," popsal Vorlíček.

Nedávno začala platit novela veterinárního zákona. Podívejte se na změny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz