Šetří celé Česko

Dražší vstupné, vypínání atrakcí. Bazény zavádějí úsporná opatření. PŘEHLED

Dražší vstupné, vypínání atrakcí. Bazény zavádějí úsporná opatření. PŘEHLED
Ilustrančí foto | Zdroj: Profimedia

Kvůli současné energetické krizi nešetří jen domácnosti, ale také například bazény a aquaparky, které zavádějí nejrůznější úsporná opatření. Některé zvyšují ceny vstupného, omezují atrakce nebo upravují teplotu vody.

Redakce TN.cz oslovila řadu regionálních aquaparků a bazénů. Většina z těch, které se vyjádřily, potvrdily, že hledají způsoby, jak ušetřit. Asociace pracovníků regenerace, která sdružuje více než 80 provozovatelů těchto zařízení v Česku, uvádí, že většina se chystá reagovat zvýšením ceny vstupného, a to od ledna příštího roku.

"Většinou v řádu jednotek procent. Úsporná opatření již byla dávno nastavena, jednalo se většinou o výměnu úspornějších zdrojů, nastavení provozu atrakcí, instalace fotovoltaických panelů atd.," objasnil předseda představenstva asociace Jiří Novák.

Praha a střední Čechy

Například AquaDream na pražském Barrandově oznámil změny v provozu v důsledku energetické krize už v září. Zavedli tam časový harmonogram na atrakce, které zapínají po 15 minutách. Návštěvníkům je tak k dispozici v jednu chvíli vždy buď pouze divoká řeka, nebo jeden z tobogánů.

Související obsah

​Aquapark také lehce zvýšil ceny vstupného. "Dále je na řadě úprava omezeného provozu. V době omezeného provozu, který bude každý všední den kromě státních svátků od 6:00 do 12:00, nebude kromě tobogánu v provozu též divoká řeka," oznámilo vedení AquaDreamu. V době omezeného provozu je ale zvýhodněná cena.

V rakovnickém aquaparku omezovat atrakce nebudou, od roku 2023 ale plánují snížit teplotu v bazénové vaně o jeden stupeň a zdražit vstupné o zhruba 10 procent. Naopak kladenský aquapark žádná výrazná úsporná opatření nazaváděl a zatím ani neplánuje.

Severní Čechy

Aquacentrum Teplice v reakci na krizi začalo šetřit už dříve. Například v létě mělo v provozu pouze jednu ze tří saun. Nyní fungují dvě a ve dnech s velkou návštěvností všechny. Kvůli úsporám nedávno zkrátilo provozní dobu u sauny Dětský svět, a to výrazně. Návštěvníci ji mohou nově využít pouze od 15 do 19 hodin (dříve od 9:00 do 20:30).

Související obsah

"Další změnou zřejmě bude od Nového roku ukončení služby ranní plavání pro veřejnost," prozradil ředitel Aquacentra Teplice Michael Paraska. "Chceme si nechat udělat studii, od které očekáváme, že nám ukáže možná řešení, která povedou k dalším úsporám," doplnil.

Aquadrom Most připravuje zatím jen technologická opatření, která mají snížit spotřebu elektrické energie, jako je výměna výbojkových světel za LED nebo instalace fotovoltaiky. "Ve shodě s vedením města chceme i nadále zachovávat plný komfort služeb pro veřejnost," řekl za aquapark Roman Sigmund.

Podobný přístup zastává i Aquasvět Chomutov, který chce úspor dosáhnout například modernizací osvětlení. "Nechceme snižovat kvalitu služeb na úkor návštěvníků a dětí z plaveckých škol a kurzů. Omezení služeb tedy není na pořadu dne, což by bylo v důsledku kontraproduktivní. A určitě by to část návštěvníků odradilo," vysvětlil vedoucí provozu Karel Ton. Doplnil ale, že se zřejmě nevyhnou drobnému zdražení vstupného od Nového roku.

Západní Čechy

V KV Areně teprve zjišťují energetickou náročnost jednotlivých zařízení. "S největší pravděpodobností omezíme atrakce jako tobogán či trysky a bubliny v relaxační zóně. Zákazníci to pocítí minimálně, protože se atrakce budou vypínat, když na nich nebudou, a tak nepoběží neustále, jako je to nyní," sdělil vedoucí Bazénového centra KV Areny Michal Kulhánek.

Související obsah

​"Atrakce budeme také zapínat později a vypínat dříve, protože v ranních hodinách chodí především kondiční plavci a ve večerních hodinách například tobogán návštěvníci skoro nevyužívají," dodal. Od Nového roku se tam sníží ohřev vody ze 27,5 na 24 stupňů a vytápění v celém areálu ze 31 na 27 stupňů Celsia. Teplota TUV sprch se sníží na 30 stupňů.

Plzeňské bazény na Lochotíně a Slovanech mají podle jejich ředitele Tomáše Kotory výhodu, že jsou majetkem města a provozovateli jsou sportovní kluby, takže náklady na energie většinově hradí právě město. "Nebudeme zdražovat ani snižovat žádné teploty. Na bazénech se navíc během covidu měnily vzduchotechniky, zateplovala okna atd., tedy u nás bude paradoxně pocitově tepleji než dříve," řekl Kotora.

Východní Čechy

Aquacentrum Pardubice v současné době žádná omezení neplánuje, od září ale navyšovalo ceny vstupného o deset procent. Základní vstupné v zóně 1 na 60 minut je nově za 115 korun, v zóně 2 za 180. Celodenní vstupné je od 175 korun podle zóny.

Související obsah

​V horší situaci se nachází jihlavský Vodní ráj. Ten kvůli energetické krizi zdražoval vstupné začátkem letošního roku, další růst cen energií by ale pro zařízení znamenal značné zatížení. "Energie na provoz aquaparku nás stojí ročně kolem osmi milionů korun a ztrátovost je měsíčně kolem jednoho milionu korun. Ta se dokrývá z jiných činností. Pokud dojde k nárůstům cen například troj- až čtyřnásobně než v roce 2022, bude to pro nás již neudržitelná situace," vysvětlil Martin Málek, mluvčí podniku Služby města Jihlavy, který Vodní ráj provozuje.

Podnik přitom už nemá mnoho možností, jak to řešit. "Můžeme například opět navýšit vstupné, zkrátit otevírací dobu, snížit teplotu vody, ale tohle může mít zcela opačný efekt a odradit to naše návštěvníky. Jedno z nejhorších opatření by bylo úplné zavření provozu Vodního ráje. Tohle všechno jsou zatím jenom spekulace a teorie," podotkl Málek.

Tyto problémy se podle něj týkají nejen Vodního ráje, ale i jihlavského Bazénu Evžena Rošického. "Ten je sice v majetku města, ale my ho také provozujeme. A bez dotací ze strany majitele bude jeho fungování také ohroženo," varuje Málek.

Morava a Slezsko

Aquapark Kravaře podle jeho ředitele Víta Odstrčila pociťuje vysoké ceny energií už od začátku roku, a úspory tak musel začít hledat již dříve. "Jedním z takových opatření bylo optimalizování provozu atrakcí, a to ve smyslu, že pokud není daná atrakce příliš využívána, zkrátí se doba jejího provozu nebo se vypne do doby, než ji návštěvníci chtějí využít (jsou to různé vodní chrliče, trysky, vodní děla, divoké kanály a podobně)," prozradil.

Související obsah

​Od příštího roku také bude zdražovat vstupné. "Nijak dramaticky, jen zhruba o deset procent. Jsme služba veřejnosti, ale musíme alespoň částečně kompenzovat ztráty," doplnil Vít Odstrčil.

Zavádět úsporná opatření bude i Aquapark Olešná ve Frýdku-Místku, a to od 1. ledna. "Jednotlivé atrakce budou omezeny, a to zhruba na 70 % současného provozu. Dále budeme také na aquaparku navyšovat vstupné," prozradil Jan Damek, jednatel firmy Sportplex, která provozuje aquapark.

Zato obyvatele Brna a okolí může potěšit, že žádná omezení a zdražování vstupného neplánuje ani největší český aquapark Aqualand Moravia, ani STAREZ, který v Brně provozuje například Aquapark Kohoutovice, Lázně Rašínova nebo krytý plavecký Bazén Ponávka. 

Po úsporách sahají i provozovatelé vánočních trhů. Například strom na pražském Staroměstském náměstí zdobí LED osvětlení:

TN.cz

K tématu Šetří celé Česko

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz