Zahraničí

Putin podepsal dohodu se svým spojencem. Týká se jaderných zbraní

Putin podepsal dohodu se svým spojencem. Týká se jaderných zbraní
Ruský prezident Vladimir Putin (23. 11. 2022) | Zdroj: Profimedia

Vladimir Putin se v pondělí u příležitosti 30. výročí navázání diplomatických vztahů Ruska s Kazachstánem setkal právě s kazašským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Hlavy států podepsaly prohlášení o rozšíření spolupráce v politické a obranné oblasti. Dokument se zabývá i použitím jaderných zbraní, kterými Kreml v průběhu invaze na Ukrajinu vyhrožoval světu.

Setkání prezidentů dvou spřátelených států proběhlo v pondělí v Kremlu. Ruský prezident Vladimir Putin a kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev u příležitosti 30. výročí navázání diplomatických vztahů podepsali společné prohlášení. To obsahuje 37 bodů.

Prvním z nich bylo potvrzení o dodržení Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi spojenci a Smlouvu o dobrém sousedství a spojenectví. Dále oba státy potvrdily svůj závazek dodržovat zásady mezinárodního práva zakotvené v Chartě OSN.

Nejvíce emocí však vzbudily až další body, především ten dvanáctý. "Ruská federace a Republika Kazachstán vycházejí z toho, že v jaderné válce nemůže být vítězů a že nesmí být nikdy rozpoutána," stojí v prohlášení

Související obsah

"Ruská federace a Republika Kazachstán berou na vědomí význam Úmluvy o zákazu vývoje, výroby a hromadění zásob biologických a toxinových zbraní a o jejich zničení jako jednoho z pilířů mezinárodního bezpečnostního systému," říká bod číslo 14.

Rusko přitom od začátku své invaze na Ukrajinu několikrát vyhrožovalo Kyjevu i celému Západu, že se nebude bát jaderné zbraně použít. To kritizovala i řada ruských spojenců včetně Číny i Kazachstánu.

Putin s Tokajevem mluvili i o plánech v oblasti energetiky, upozornila agentura TASS. "Během rozhovorů v Kremlu hovořili prezidenti Kazachstánu a Ruska o vytvoření 'trojité plynové unie', kterou by tvořily Rusko, Kazachstán a Uzbekistán a jejímž cílem by bylo koordinovat přepravu ruského plynu přes území Kazachstánu a Uzbekistánu," uvedl na facebooku Tokajevův tiskový mluvčí Ruslan Želdibaj. 

Angela Merkelová si při poslední schůzce s Putinem všimla změny v jeho chování:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz