Domácí

Bruslaři budou mít letos smůlu. Řada měst veřejná kluziště vůbec nepostaví

Mnohá města letos nepostaví veřejná kluziště. A důvody jsou jasné – drahé energie a navíc ještě obavy z teplé zimy. Třeba v Pardubicích by náklady na provoz kluziště přesáhly pět milionů korun.

Letošní únor byl nejteplejší za třináct let. Bylo dvanáct stupňů nad nulou a uchladit takovou plochu byl problém. "Provozní doba byla plánovaná až do konce února," uvedla mluvčí Dostihového spolku Kateřina Nohavová.

Hokejové Pardubice ale kluziště milovaly a uspořádaly na něm dokonce světovou premiéru ve sněhovém koňském pólu.

Letos se k obavám z pochybné zimy přidaly i obavy ekonomické. "Realizace by přišla letos na 5,5 milionu korun, což je o třetinu až polovinu více než v sezonách minulých," upozornil mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

Související obsah

​A utratit peníze za tuhle kratochvíli nechtějí ani v Jihlavě. Loni si přišlo zabruslit přes třicet tisíc lidí. Kruhové kluziště obepínalo morový sloup na Masarykově náměstí. Náklady na stavbu i provoz by i tady překročily pětimilionovou hranici.

Kluziště neotevřou ani v Brně-Černovicích, provoz by vyšel na trojnásobek. Oblíbená ledová plocha nebude ani v centru Brna, kde se bruslilo pod sochou markraběte Jošta.

V roce 2012 mrzlo tak extrémně, že třeba led v Černé u Bohdanče na Pardubicku se až strašidelně rozpínal. Jenže šlo o výjimku. "Za posledních patnáct let pouze tři zimy v nejnižších nadmořských výškách přinesly tolik ledových dnů, aby šířka ledu byla bezpečná," zhodnotila meteoroložka Dagmar Honsová. Mrznout totiž musí deset dní v kuse. Letošní zima má být ve střední Evropě podle meteorologů teplotně znovu nadprůměrná. 

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz