Zahraničí

Bidenův nebinární expert měl ukrást kufr na letišti. Hrozí mu pět let vězení

Bidenův nebinární expert měl ukrást kufr na letišti. Hrozí mu pět let vězení
Jaderný inženýr a poradce prezidenta Joe Bidena Sam Brinton | Zdroj: Profimedia

První nebinární úředník na vysokém postu Sam Brinton končí v americké vládě. Na letišti v Minneapolisu měl totiž ukrást luxusní dámský kufr, který pak přes měsíc používal. Hrozí mu pět let ve vězení.

Brinton doteď působil jako náměstek ministra pro likvidaci vyhořelého paliva a odpadu v Úřadu pro jadernou energii ministerstva energetiky. Americký prezident Joe Biden ho jmenoval letos v únoru. Právě to vzbudilo velkou vlnu kritiky, podle mnohých je nebinární (pozn. red. – ani muž, ani žena) expert moc extravagantní.

Podle soudního spisu měl Brinton ukrást kufr značky Vera Bradley za 2 325 dolarů (zhruba 55 tisíc korun) z prostoru pro výdej zavazadel na letišti v americkém Minneapolisu. Po konfrontaci policisty jim však zpočátku krádež z 16. září zapíral a tvrdil, že uvnitř kufru bylo jeho oblečení, píše portál New York Post.

Související obsah

"Kdybych si vzal jiný kufr, rád ho vrátím. Ale nemám žádné oblečení, které by patřilo někomu jinému. Bylo to moje oblečení," sdělil při výslechu.

Brzy však změnil názor a řekl, že zavazadlo vzal omylem. Policii pak vypověděl, že si poprvé uvědomil, že kufr není jeho, když jej na hotelu otevřel. "Byl nervózní, že si někdo bude myslet, že ho ukradl. A tak kufr vyprázdnil a oblečení nacpal do zásuvek v hotelu," uvádí soudní spisy.

Brintona usvědčily mimo jiné také bezpečnostní kamery, informoval portál Washington Post. Na záběrech bylo totiž vidět, jak nebinární expert rychle popadl kufr a odstranil z něj identifikační štítek se jménem majitelky. Zavazadlo pak používal další měsíc. Kamery jej totiž zachytily také 18. září a 9. října, jak s ukradeným kufrem letěl do Washingtonu.

Související obsah

Bidenova úředníka následně vyšetřovatelé obvinili z trestného činu krádeže movitého majetku. Právě z toho důvodu dostal Brinton dovolenou a na jeho místo byl začátkem měsíce jmenován jako dočasný nástupce jiný expert. V případě odsouzení mu hrozí až pět let vězení nebo pokuta ve výši 10 000 dolarů (zhruba 240 tisíc korun).

Trapas prožil Biden na začátku listopadu. Spletl si místo, kde zemřel jeho syn:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz