Zahraničí

Čína zuří. Z války na Ukrajině obviňuje Spojené státy

Čína zuří. Z války na Ukrajině obviňuje Spojené státy
Vladimir Putin a Si Ťin-pching | Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině trvá už téměř rok, ale stále se neblíží ke konci. Světové mocnosti navíc pořád nemohou najít společnou řeč, o čemž vypovídá i poslední čínské vyjádření. Podle Číny mohou za ruskou válku Spojené státy americké, které ji navíc prý stále prodlužují.

Čínské ministerstvo zahraničí se tvrdě pustilo do Spojených států amerických. "Spojené státy jsou tím, kdo spustil ukrajinskou krizi. Jsou také největším faktorem, který ji dál podněcuje, když nadále prodávají Ukrajině těžké a útočné zbraně," řekla novinářům mluvčí ministerstva Mao Ning.

Číňané tímto ostrým výrokem reagovali na obvinění z USA, že čínské společnosti nabízely podporu ruské straně. Mluvčí tato tvrzení odsoudila jako "neoprávněné podezření a neopodstatněné vydírání", uvedl deník Global Times. Mluvčí také dodala, že Čína "nebude jen sedět a dívat se, jak USA poškozují legitimní práva a zájmy čínských společností".

Související obsah

​Rostoucí diplomatické napětí mezi Čínou a USA přichází jen několik dní před návštěvou amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který má dorazit do Pekingu v neděli. Blinkenova cesta je první návštěvou amerického ministra zahraničí v Číně od roku 2018.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí také kritizovala vztahy USA a Tchaj-wanu. Právě kvůli Tchaj-wanu se Čína obrátila i na Českou republiku. Nově zvolený prezident Petr Pavel totiž ještě před inaugurací hovořil s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen, což Pekingu vadilo. Podrobnosti najdete v tomto článku na TN.cz.

Putin si koncem loňského roku volal s čínským prezidentem a uzavřeli dohodu:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz