Domácí

Politolog chválí Pavla za odhalení diáře. V médiích by se ale neměl opakovat, míní

Jako křišťálově čisté se zatím jeví úmysly příštího prezidenta Petra Pavla. Novináři mají dokonce on-line k dispozici jeho kalendář. Podle politologa je to výborné jen do chvíle, kdy se zjistí, že jsou diáře dva.

Na tak velkou veřejnou kontrolu hlavy státu jsme zatím zvyklí nebyli. Novináři nyní vidí do diáře Petra Pavla. Lze z toho mnohé usuzovat. Tento krok příští hlavy státu nepřekvapil politologa Lukáše Jelínka. "Ve skandinávských zemích či u politiků z Beneluxu je toto naprosto běžné. Je to transparentní a docela užitečné. Tedy do chvíle, dokud se nezjistí, že ještě existuje další diář s nějakými tajnými schůzkami," podotýká odborník.

Velká část programu je vyhrazena pro rozhovory s médii. A ve čtvrtek odpoledne se Petr Pavel sešel s policejním prezidentem Martinem Vondráškem a se šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou.

Související obsah

​"To bylo velmi příjemné setkání a měli jsme o čem povídat. Jsem panu prezidentovi sdělil, že co se týče kontroly, která v současné době probíhala, tak že jsem vázán mlčenlivostí a že ho informovat nemohu. Až bude skončena, tak ho budu rád informovat," řekl po setkání prezident NKÚ Kala. Pavel chtěl, aby úřad provedl další hloubkovou kontrolu ještě před jeho inaugurací, to se ale podle šéfa NKÚ nestihne - takový audit by trval minimálně několik měsíců.

I když média například spekulovala, že Pavel bude chtít řešit policejní kontroly, které návštěvníkům komplikují příchod na Hrad, policisté očekávaný obsah schůzky pro TN.cz komentovali jen obecně. "Já jsem spokojen, měli jsme dostatek času probrat ty nejdůležitější bezpečnostní otázky, které se týkají jak ochrany pana budoucího prezidenta, tak objektů ve kterých bude sídlit, jednat, bydlet," uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

Petr Pavel měl výhrady k práci Útvaru pro ochranu prezidenta ČR kvůli nerespektování základních pravidel a únikům informací. Budoucího prezidenta nyní lidé z tohoto útvaru nechrání a starají se o něj dočasně jiní policisté. Tedy do 9. března, kdy bude Pavel oficiálně uveden do své funkce.

Zvolený český prezident se také už nechal slyšet, že se zaměří na kontrolu hospodaření Hradu. "Z pohledu zákona je ale Petr Pavel pořád obyčejným civilistou. A logičtější by proto bylo, kdyby s těmi šachovnicemi začal hýbat až po své inauguraci," připomíná Jelínek.  

K předávání moci ale kontroly "hradní ekonomiky" patří. Bývalý kancléř exprezidenta Václava Klause Jiří Weigl ve středečním rozhovoru pro MF DNES uvedl, že dokonce sám objednal audit od Nejvyššího kontrolního úřadu ještě před Klausovým koncem ve funkci. "Probíhal skoro rok a vyjasnily se všechny okolnosti našeho působení," uvedl Weigl.

Související obsah

​Petr Pavel v neděli řekl, že by si přál, aby audit hospodaření skončil ještě před jeho nastoupením do úřadu prezidenta. Pokud by se do práce pustili úředníci NKÚ s podobnou vervou jako před koncem druhého funkčního období Klause, tak by se to stihnout nedalo.

Podle Kaly se dokonce do inaugurace nemusí stihnout ani s kontrolou začít. "Jenom námitkové a odvolací řízení trvá minimálně dva měsíce, občas i déle. Do inaugurace se nepodaří kontrolu ani zahájit, ani provést a vypořádat námitky," informoval šéf kontrolního úřadu.

Na příští týden byl zatím (v době vydání tohoto článku) kalendář Petra Pavla prázdný. Jelínek si ale troufá odhadovat, co by mohlo na programu Petra Pavla být. "Asi se bude setkávat s poslanci, se zástupci spolků či organizací," uvádí Jelínek. Velký prostor pro setkávání s novináři jej nepřekvapuje. "On by si ale měl dát pozor, aby v médiích příliš nezevšedněl a aby se moc neopakoval. A to určitě hrozí," upozorňuje politolog.  

 Petr Pavel představil svůj tým, který stojí za jeho prezidentskou kampaní:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz