Domácí

Policie zasahovala v centrále Ředitelství silnic a dálnic. Zadržela sedm lidí

Policie
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v úterý v centrále Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Na případ dohlíží Vrchní státní zastupitelství v Praze. Důvodem zásahu byly pletichy a výhody při zadávání veřejných zakázek. Policie zadržela sedm lidí.

"Mohu pouze uvést, že náš útvar NCOZ dnešního dne provádí úkony trestního řízení," řekl v úterý TN.cz mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) o samotném zásahu věděl. "Mám jen základní informaci, že tam policie zasahuje. Předpokládám ale, že důvodem není současná práce ŘSD," uvedl pro Deník N.

Související obsah

Zásah probíhal od úterního rána. "Spolupracujeme se specializovaným útvarem Policie České republiky. Po konzultaci a koordinaci mu poskytujeme veškerou součinnost, především doklady, data, informace a záznamy. Vše, co policie požaduje, tak bude mít v kompletním rozsahu během úterý," sdělil TN.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl portálu iRozhlas potvrdil, že zásah je širšího charakteru. Policisté zasahují nejen v Praze, ale napříč republikou. "Probíhá zajišťování dokladů k historickým zakázkám ŘSD," poznamenal.

"Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze vykonává dozor v trestní věci vedené Národní centrálou proti organizovanému zločinu pro podezření z trestné činnosti organizované skupiny působící v procesu zadávání veřejných zakázek Ředitelství silnic a dálnic ČR," informoval v tiskové zprávě žalobce Tomáš Minx s tím, že existuje podezření z "páchání trestných činů zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a pletichy při zadání veřejné zakázky a veřejné soutěži".

V kauze je stíháno 21 fyzických a 11 právnických osob. Policie zadržela sedm lidí. Podle pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové jde o případ organizované trestné činnosti a obvinění jsou stíhaní pro účast na organizované zločinecké skupině.

Související obsah

"Jedná se o vícero veřejných zakázek s tím, že se jednalo o systémovou záležitost," řekla Bradáčová České televizi.

Podle informací portálu Lidovky.cz jde v kauze o zakázky na údržbu silnic za 300 milionů korun. Organizovaná skupina se měla skládat z dnes už bývalých zaměstnanců ŘSD a skupiny dodavatelů, kteří si mezi sebou domlouvali přidělování zakázek.

Podívejte se na vyjádření tiskového mluvčího ŘSD:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz