Aktualizováno 23.10. 2017 20:33
ON-LINE REPORTÁŽ Jednání o vládě

SPD nepodpoří obviněného premiéra, prohlásil Okamura

Zdroj: TV Nova

Andrej Babiš se večer setkal s Tomiem Okamurou. Ten cestou na jednání prozradil, že hnutí jde o tři programové priority. S Babišem bude řešit uspořádání Sněmovny a bude se jej také ptát, jak chce Andrej Babiš řešit svojí trestní kauzu.

SPD chce místo ve vedení Sněmovny a podle místopředsedy hnutí Radima Fialy by pozici místopředsedy Sněmovny měl zastávat předseda Tomio Okamura. Hnutí chce také místa ve vedení některých sněmovních výborů. Okamura mluvil o zahraničním výbor, sociálním výborů a školském výboru.

 

Hnutí nebude podporovat vládu, v jejím čele bude trestně stíhaný premiér, zopakoval Okamura s tím, že na kauzu Čapí hnízdo se budou také Babiše ptát. "Pro nás se nic nemění. Po ustanovení Mandátového a imunitního výboru a Poslanecké sněmovny může přijít žádost, kde by poslanci hlasovali pro vydání," řekl Okamura s tím, že SPD bude opět hlasovat o vydání.

 

Babiš se odpoledne sešel také s prezidentem Zemanem. Po schůzce si pochvaloval výsledek hnutí ANO. "Vyhráli jsme ve všech krajích a dokonce ve všech okresech. To je fenomenální úspěch, který tady ještě nebyl," řekl Babiš. Prezident Zeman jej příští týden pověří vyjednáváním o nové vládě. Až bude zvoleno vedení Sněmovny, pak i sestavením nové vlády.

 

On-line reportáž

Povolební vyjednávání

21:20

SPD podpoří návrh ANO, aby Sněmovnu vedl dosavadní místopředseda Radek Vondráček. Okamura se dočkal podpory hnutí ANO k zákonu o obecném referendu. Společnou vládu s SPD ale ANO vylučuje

20:23

Tomio Okamura prozradil, že jeho hnutí chce místa ve vedení některých sněmovních výborů. Jde mu o školství, zahraničí a sociální výbor.

20:11

ČSSD by měla jít do opozice a měla svolat mimořádný sjezd, který rozhodne o budoucnosti vedení strany, uvedl Krajský výkonný výbor ČSSD v Karlovarském kraji.

 

Zeman nebude Babišovi mluvit do toho, s kým o koalici jedná. Podle Babiše by Česku prospěl většinový volební systém. Uvedl, že by takhle preferoval co nejméně koaličních partnerů. "My s ODS máme 103 mandátů. Z těch zkušeností, které jsem získal ve vládě, vím, že čím méně partnerů, tím je to lepší. Důležité ale je, aby vláda byla jeden tým," řekl Babiš po návštěvě prezidenta.

 

ODS spolupráci s hnutí ANO ale dlouhodobě odmítá. Co občanským demokratům nabídne jako ústupek, nechtěl specifikovat. Babiš bude jednat i s dalšími stranami. V průběhu pondělního večera se ještě sešel s lidovci a Okamurou.

 

Zmínil také, že 1. místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek, který je jedním z obviněných v kauze Čapí hnízdo, ve vládě určitě nebude a bude pokračovat ve funkci předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO.

 

 

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek dá v pátek svou funkci k dispozici, ČTK to potvrdil šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola. Neznamená to ovšem, že by měl Bělobrádek ve vedení strany automaticky skončit. Bělobrádek se ohradil, že Mihola není jeho mluvčí, informaci ale později pro Český rozhlas potvrdil

 

Bývalý jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, který se do Sněmovny dostal díky preferenčním hlasům, mluví o tom, že by strana měla na začátku příštího roku řešit volební výsledek na mimořádném sjezdu. O pokračování další spolupráce s KDU-ČSL se negativně vyjádřila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Podle ní dělali lidovečtí ministři na vládě podrazy.

 

Ten v dubnu čeká také sociální demokraty. Před sjezdem budou volební lídr Lubomír Zaorálek a úřadující šéf strany Milan Chovanec objíždět regiony a debatovat se straníky o důvodu volebního neúspěchu. Grémium v pondělí navrhlo, aby se sjezd strany uskutečnil 7. dubna v Hradci Králové.

 

Do bývalé sokolovny v Průhonicích, kam si zve šéf ANO návštěvy, dorazili v neděli ráno komunisté. Schůzka se točila především kolem uspořádání nové Sněmovny a priorit stran. 

 

 

Odpoledne se Babiš setkal ve Sněmovně s předsedou STAN. Novinářům Babiš před schůzkou řekl, že se bude týkat povolebního uspořádání Sněmovny. Petr Gazdík později uvedl, že Babiš přemlouval Starosty ke koaliční spolupráci, ale marně. Předseda ANO to popřel.

 

Vedení ČSSD se před schůzkou s ANO sešlo v Lidovém domě, podle úřadujícího šéfa strany Milana Chovance kvůli technickým věcem i taktice pro jednání. Mimořádný sjezd sociální demokracie po debaklu ve volbách má být 7. dubna v Hradci Králové, v den 140. výročí založení strany. K debaklu strany se vyjádřil také bývalý první místopředseda Michal Hašek, co řekl, se podívejte ZDE.

 

Dnes má Babiš na programu jednání s hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a se zástupci KDÚ-ČSL. Schůzku s lidovci, TOP 09, STAN a Piráty organizuje také předseda ODS Petr Fiala, uvedl web echo24.cz. Se Starosty se sejdou také Piráti, kteří toto jednání iniciovali.

 

 

Babiš v sobotu přes SMS gratuloval všem lídrům stran, které se dostaly do Sněmovny, a vyzval je k jednáním. Předseda Pirátů Ivan Bartoš dosud na pozvání neodpověděl. Setkání nevylučuje, ale trvá na výhradách vůči ANO. Bartoš již dříve vyloučil spolupráci s ANO kvůli podezření Babiše a Faltýnka z dotačního podvodu. Předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi se nelíbí, že Babiš zve politiky k jednání do průhonické sokolovny. Jednání by se podle Kalouska měla odehrávat ve Sněmovně.


Letošní volby byly v mnoha ohledech výjimečné:


 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

JE ROZHODNUTO: Andrej Babiš ovládl Česko! Do Sněmovny míří i Piráti či SPD Tomia Okamury

PLAT SNŮ: Kolik bere prezident Miloš Zeman a další politici? Z toho vám spadne brada!

mom TN.cz