Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.7. 2016 15:20
galerie pokus o převrat

Byl Erdoganův přítel, prezident ho ale teď viní z puče! Jak žije Gülen?

Fethullah Gülen
Zdroj: profimedia.cz, ggwrc.org

Přes 160 lidí zemřelo při pokusu o převrat v Turecku a prst prezidenta Erdogana ukazuje na jednoho viníka - duchovního Fethullaha Gülena, který se skrývá v Americe. Je až s podivem, jak rychle se z dobrých přátel stali úhlavní nepřátelé a jak prezidenta Erdogana nyní pohlcuje touha dostat Gülena do Turecka. Proč mu duchovní tolik vadí?

Ještě do roku 2013 stáli bok po boku a Hizmetu, moderně pojatému islámskému hnutí, se v Turecku dařilo. Po několika skandálech ale vzalo přátelství mezi Fethullahem Gülenem a prezidentem Erdoganem definitivně za své. Duchovní ale zůstal v Pensylvánii a Recep Tayyip Erdogan si proto přeje jediné - dostat Gülena zpět do Turecka.

 

Byly to "zahraniční vnější síly, které chtěly obrátit tento národ proti jeho ozbrojeným složkám", uvedl turecký prezident a nepřímo tak ukázal do Ameriky na Gülena. Je přesvědčený, že to duchovní celý pokus o převrat zinscenoval a že musí být proto vydán do Turecka. Zároveň dodal, že USA je strategickým partnerem a neměly by proto návratu duchovního bránit.

 

V Turecku zatýkají tisíce pučistů, zvažují i trest smrti. Více informací v následující reporáži:

 

Gülen, který žije v budově Golden Generation Worship & Retreat Center v Saylorsburgu, si z prezidentových výhružek příliš hlavu nedělá. "Nemyslím si, že svět bere obvinění učiněné Erdoganem proti mé osobě vážně," řekl v rozhovoru pro The Financial Times.

 

 

Nařčení turecké hlavy státu se ale brání a celý pokus o puč odsuzuje. "Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviněn, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného," uvedl 75letý Gülen v prohlášení, ze kterého citovala agentura AFP.

 

Naopak ale upozornil na to, že za převratem by klidně mohla stát přímo Erdoganova strana AKP, která chce takticky upevnit moc prezidenta.

 

Kdo je Gülen

 

Duchovní Fethullah Gülen je považován za jednoho ze světově nejvýraznějších islámských představitelů. Narodil se v Turecku v roce 1941, později začal studovat a jezdit na přednášky do různých mešit v zemi. Založil i několik škol - a to i za hranicemi země, informuje britský Independent.

 

Duchovní Gülen v současné době žije v Pensylvánii v budově Golden Generation Worship & Retreat Center. Takhle to vypadá uvnitř:

117

GALERIE: Golden Generation Worship & Retreat Center

Zdroj: ggwrc.org

Golden Generation Worship & Retreat Center - 1

Hodnocení:

 

Netrvalo dlouho a oblíbil si ho i tehdejší premiér Erdogan. Přátelství však netrvalo dlouho. V roce 1999 na veřejnost pronikla nahrávka, ve které Gülen údajně vyzýval své stoupence k "infiltraci státních insitucích". Tehdy se Gülen bránil, že s videem bylo manipulováno. Když byl obviněn z hanobení státu, odešel do Pensylvánie.

 

 

Chvíle, kdy Gülen zcela přišel o přízeň tureckého premiéra, ale přišla až o 14 let později. Policie totiž začala prošetřovat korupci a vznesla hned několik obvinění proti věrným stoupencům Gülena. Erdogan pak muže obvinil z toho, že ho chtěl připravit o moc.

 

Následovaly kruté čistky mezi policisty, novináři i v armádě. Erdogan chtěl vymýtit všechno, kam až sahala Gülenova moc. Na svého dřívějšího přítele vydal zatykač a z duchovního se rázem stal jeden z nejhledanějších zločinců.

 


Život duchovního

 

Fethullah Gülen nyní žije v Pensylvánii - v budově Golden Generation Worship & Retreat Center, která se stará o své "ovečky", pořádá duchovní akce a podniká různé záchranné misie. Sídlo sice na první pohled vypadá honosně, duchovní Gülen ale žije celkem skromně. To ostatně dokazuje i galerie výše.

 

Bydlení je prostě, ale pohodlně zařízené. Najdete tu velké množství knih, hlavně islámských. Jeho "pokojík" zdobí i turecká vlajka, která mu připomíná, odkud pochází. V rozhovoru s novináři uvedl, že za svou zemi a obyvatele v ní se stále modlí.
 

lud TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama