Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 12. 2017
Rok 2017

Čapí hnízdo, lithium, odposlechy - tyto kauzy hýbaly českou politikou

Čapí hnízdo
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Čapí hnízdo

Letos bylo na české politické scéně pořádně rušno a vše vyvrcholilo na podzim, kdy volby do Poslanecké sněmovny kompletně překreslily politickou mapu. Ale i před volbami jsme sledovali několik velkých skandálů, které hýbaly politikou.

Vše začalo už v lednu kauzou tzv. korunových dluhopisů. Na šéfa hnutí ANO, a v té době také ministra financí, Andreje Babiše padlo podezření, a 4. ledna i trestní oznámení, že se měl dopustit krácení daně. A to proto, že měl jako soukromá osoba odkoupit od své firmy Agrofert dluhopisy za celkem 1,5 miliardy s úrokem 6 %. Z úroků nemusel platit daň, čímž vydělal 90 milionů korun.

 

Drahá mobilní data zlomila v únoru vaz ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi. Ten byl opakovaně kritizován, že jsou v Česku mobilní volání, a zejména pak mobilní data, drahá. Jeho náměstek tomu nasadil korunu, když českým občanům vzkázal: "Chcete služby jako v Polsku? Tak odjeďte do Polska!" Poté se Mládek z ministerstva poroučel.

 

Kauza korunových dluhopisů vyvrcholila na začátku května oznámením premiéra Bohuslava Sobotky, že jeho vláda podá demisi. Babiš byl podezřelý ze střetu zájmu, protože pod něj coby ministra financí podléhala Finanční správa, která ale měla nákup korunových dluhopisů vyšetřit. Sobotka uvedl, že nechce z Babiše udělat mučedníka tím, že by ho odvolal a proto rezignuje celá vláda.

 

 

S tím ale úplně nepochodil u prezidenta Miloše Zemana. Poté, co se objevily náznaky, že by Zeman mohl chtít nahradit pouze Sobotku coby premiéra, přijel Sobotka na Hrad místo s demisí "na konzultaci". Hrad ale aranžmá nezměnil a prezident se choval tak, jako kdyby Sobotka přišel rezignovat. Ten si nakonec demisi rozmyslel a vyzval prezidenta k odvolání Babiše, což se nakonec skutečně stalo. Na demonstraci proti Babišovi a Zemanovi se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí.

 

Proti Babišovi navíc začala anonymní "Skupina Šuman" vydávat odposlechy jeho rozhovorů, ve kterých měl Babiš urážet koaliční partnery, rozebírat s reportérem MF Dnes Markem Přibilem, kdy vydat článek tak, aby co nejvíce poškodil ČSSD a dokonce měl podle Šumana mít přístup k policejnímu spisu. Babiš nařčení odmítal.

 

Ve stejnou dobu musel skončit další ministr. Kateřině Valachové zlomila vaz kauza její náměstkyně Simony Kratochvílové namočené do korupční kauzy ohledně přidělování dotací na sport, které rozdělovalo ministerstvo školství. Ve vazbě kromě Kratochvílové skončil i šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. Valachová skončila 21. června.

 

Skupina Šuman Babišovi škodila dál. V létě se objevila nahrávka, v níž říká "Naši klekli na FAU," tedy přerovský podnik, který měl spory s Agrofertem, a jemuž zajišťovacím příkazem Finanční správa odstavila účty. Na Babišovi tak ulpělo podezření, že měl zneužívat Finanční správy ku prospěchu svých firem, což také Babiš odmítal.

 

 

V srpnu navíc policisté požádali Sněmovnu o vydání Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka kvůli trestnímu stíhání ve věci údajného dotačního podvodu. Obvinění měli vyvést farmu Čapí hnízdo z Agrofertu na rodinu Andreje Babiše, aby farma mohla získat dotaci 50 milionů korun určenou pro malé a střední podnikatele. Agrofert by na ni neměl nárok.

 

Mandátový a imunitní výbor vydání obou doporučil. Podle Babiše šlo o pokus dostat ho z politiky a poškodit ANO před volbami. Po dlouhé debatě nakonec Sněmovna o vydání rozhodla. Poslanci z hnutí ANO před hlasováním opustili sám. Babiš i Faltýnek hlasovali pro své vydání.

 

 

Velká kauza zasáhla před volbami také nejsilnější vládní stranu, ČSSD. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček podepsal s firmou European Metals Holdings memorandum o těžbě lithia na Cínovci. Opozice i hnutí ANO obviňovaly ČSSD, že firmě předala lukrativní byznys, který měl mít na starosti stát. Na návrh KSČM byla dokonce pár dní před volbami svolána mimořádná schůze, na níž si poslanci odhlasovali výzvu vládě memorandum zrušit. Schůze byla svolána v době, kdy už s dalším jednáním sněmovny nikdo nepočítal a hlavní jednací sál procházel rekonstrukcí. Poslanci se tak museli poprvé sejít v náhradních prostorech.

 

Největší politickou událostí roku byly bezesporu volby do Poslanecké sněmovny. Ty skončily debaklem hlavně pro vládní ČSSD, která ztratila 35 mandátů a s 7,27 % skončila až šestá. S necelými třiceti procenty vyhrálo volby hnutí ANO a poprvé se tak u sněmovních voleb radoval z vítězství někdo jiný než ODS a ČSSD. ODS prožila zmrtvýchvstání a posunula se na druhé místo.

 

Do Sněmovny se dostaly i nové strany - Piráti, SPD a hnutí STAN. Poprvé zasedne ve Sněmovně hned 9 stran. Lidovci měli původně kandidovat společně se Starosty, když ale průzkumy naznačovaly, že nepřekročí 10% hranici, lidovci od záměru ustoupili.

 

Jestli bylo Čapí hnízdo podvod nebo ne, se české úřady dozvěděli na konci roku. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF)  poslal zprávu ministerstvu financí. To ji zatím nezveřejnilo. O zpřístupnění dokumentu obratem požádali zástupci Pirátů nebo poslanec TOP 09 Dominik Feri.

 

 

Titulky novin ale v roce 2017 plnilo také soukromí politiků. Objevily se spekulace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, včetně zpráv o údajné rakovině, které vypustil brněnský radní Svatopluk Bartík. Hrad na to reagoval žalobou a trestním oznámením.

 

Na Čapím hnízdě si Andrej Babiš vzal svojí dlouholetou partnerku Moniku. Naopak jeho rival Bohuslav Sobotka oznámil rozpad manželství. To se rozpadlo také jeho předchůdci v čele ČSSD Jiřímu Paroubkovi.

 

 

Právě Paroubek se letos pokusil o návrat do řad sociální demokracie. ČSSD ho ale dvakrát odmítla, nejprve před volbami Krajský výkonný výbor strany v Praze. Když mu po neúspěšných volbách nakonec dal zelenou, vystavila mu stopku místní organizace v Praze 5.

 

O návrat se pokouší také bývalý premiér a svého času Paroubkův největší rival Mirek Topolánek. Ten na poslední chvíli oznámil rozhodnutí kandidovat v lednu na prezidenta. Díky podpoře deseti senátorů se stal jedním z devíti kandidátů, kteří v roce 2017 nominaci získali.
 

vbo TN.cz
Reklama