Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.8. 2017 21:43
přísný trest

Dva Čechy v Turecku odsoudili za pomáhání teroristům. Dostali 6 let!

Zdroj: TV Nova

Soud v Turecku uložil Miroslavu Farkasovi a Markétě Všelichové trest odnětí svobody na šest let a tři měsíce.

Mladé Čechy zadržely turecké bezpečnostní složky na irácko-tureckém přechodu vloni 13. listopadu. Dvojice byla obviněna z napomáhání kurdským milicím YPG, které Ankara považuje za teroristy. 

 

Soud jim dnes v Turecku uložil trest odnětí svobody na šest let a tři měsíce. O jejich osvobození se neúspěšně pokoušelo i české ministerstvo zahraničí včetně šéfa resortu Lubomíra Zaorálka, který je z výsledku zklamaný.

 


"Dnešní rozsudek je pro mě velkým zklamáním. Bez ohledu na to je nyní potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem. Pevně věřím, že soud vyšší instance vyhodnotí záležitost jinak," řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

 

"Z naší strany samozřejmě bude nadále pokračovat poskytování konzulární pomoci. Naše ambasáda v Ankaře je s oběma zadržovanými v pravidelném kontaktu a stejně jako dosud bude hrát aktivní roli prostředníka jak směrem k rodinám obou českých občanů v České republice, tak i ve vztahu k tureckým úřadům," dodal.
 

 

Češi obvinění od začátku popírají, podle tureckého portálu Milliyet u nich ovšem policisté při prohlídce objevili mimo jiné části odstřelovačských pušek. Přitěžuje jim také to, že na internetu vystupovali pod falešnými jmény Serxweb Botan a Zelena Botan.

 


Turci také za důkaz členství v kurdských milicích považují to, že oba Češi měli na sociálních sítích i na paměťových kartách v telefonech fotky, na nichž pózují se zbraněmi a v uniformách milicí. Údajně měli zpívat hymnu vychvalující kurdské jednotky YPG.

 

Podle Turků o vině Čechů svědčí i to, že přes Turecko cestovali také do Iráku. Odsouzení od začátku tvrdí, že nejsou teroristé, ale aktivisté. 

 

has TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

2.8. | 12:16 mibis
43
Nikým pověřeni nebyli a v cizím státě se mají chovat tak, aby nezavdali ...
2.8. | 12:07 bimbi20
-12
Měli dostat od Zemana metál... Konečně se pro něco zapálili, byla to jejich ...
3.8. | 06:54 luenell
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud měli v mobilech fotky, jak v uniformách-maskáčích pózují se zbraněmi, nějaké zbraně nebo jejich části se u nich našli, tak vůbec nechápu kde ten nás de*il Zaorálek bere tu odvahu mlet takový s*ačky! Kdo s čím zachází.... Dali jim ještě málo. Měli by jim přidat minimálně jednou tolik.
2.8. | 22:48 skeptikus
3
Náhlasit nevhodný komentář
..tak to vyvázli docela lacino na to, že pašovali části zbraní. Co pak má říkat ten českej blbeček, co u nás vyfasoval tuším že tucet járů v krimu v podstatě za nic na rozdíl od těch dvou..
2.8. | 22:12 akakinder
4
Náhlasit nevhodný komentář
Dva Čechy v Turecku odsoudili za pomáhání teroristům. Dostali 6 let!****V pořádku,kdo chce kam......
2.8. | 21:53 laloooo
4
Náhlasit nevhodný komentář
Ta zacmoudena bosorka je piiiicca
2.8. | 21:53 undatra
3
Náhlasit nevhodný komentář
Dva malí čecháčkové , snad jste nechtěli spasit svět .A pomáhat jakýmsi Kurdům , o kterých nikdo neví , zda jsou ti hodní nebo ti zlí .Čecháčku , pomoz čecháčkovi , ten bude alespoň vděčný nebo minimálně rád .
2.8. | 21:43 Milan Mašek
4
Náhlasit nevhodný komentář
Raději bych viděl, kdyby Ázerbajdžánci zavřeli Štětinu; mají na něj zatykač a snad ho někde dostanou.
2.8. | 19:36 maxfox
5
Náhlasit nevhodný komentář
Dobře jim tak,nemuseli tam lézt.Když chtějí pomáhat,ať se starají o lidi doma, je jich tu dost co to potřebují.V tomto s Tureckem souhlasím.
2.8. | 17:00 svarcovaerika0123
5
Náhlasit nevhodný komentář
Měli dostat provaz !!!!!!!!!!!!!!!!!
2.8. | 15:11 Benito Juarez
0
Náhlasit nevhodný komentář
2.8. | 14:43 bogorovnyj, oni ale také bojují za muslimy - kurdy v řadách levicové teroristické organizace.
2.8. | 14:59 Benito Juarez
14
Náhlasit nevhodný komentář
6 let? Tak málo?
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme