Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.8. 2017 21:43
přísný trest

Dva Čechy v Turecku odsoudili za pomáhání teroristům. Dostali 6 let!

Zdroj: TV Nova

Soud v Turecku uložil Miroslavu Farkasovi a Markétě Všelichové trest odnětí svobody na šest let a tři měsíce.

Mladé Čechy zadržely turecké bezpečnostní složky na irácko-tureckém přechodu vloni 13. listopadu. Dvojice byla obviněna z napomáhání kurdským milicím YPG, které Ankara považuje za teroristy. 

 

Soud jim dnes v Turecku uložil trest odnětí svobody na šest let a tři měsíce. O jejich osvobození se neúspěšně pokoušelo i české ministerstvo zahraničí včetně šéfa resortu Lubomíra Zaorálka, který je z výsledku zklamaný.

 


"Dnešní rozsudek je pro mě velkým zklamáním. Bez ohledu na to je nyní potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem. Pevně věřím, že soud vyšší instance vyhodnotí záležitost jinak," řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

 

"Z naší strany samozřejmě bude nadále pokračovat poskytování konzulární pomoci. Naše ambasáda v Ankaře je s oběma zadržovanými v pravidelném kontaktu a stejně jako dosud bude hrát aktivní roli prostředníka jak směrem k rodinám obou českých občanů v České republice, tak i ve vztahu k tureckým úřadům," dodal.
 

 

Češi obvinění od začátku popírají, podle tureckého portálu Milliyet u nich ovšem policisté při prohlídce objevili mimo jiné části odstřelovačských pušek. Přitěžuje jim také to, že na internetu vystupovali pod falešnými jmény Serxweb Botan a Zelena Botan.

 


Turci také za důkaz členství v kurdských milicích považují to, že oba Češi měli na sociálních sítích i na paměťových kartách v telefonech fotky, na nichž pózují se zbraněmi a v uniformách milicí. Údajně měli zpívat hymnu vychvalující kurdské jednotky YPG.

 

Podle Turků o vině Čechů svědčí i to, že přes Turecko cestovali také do Iráku. Odsouzení od začátku tvrdí, že nejsou teroristé, ale aktivisté. 

 

has TN.cz