Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.3. 2015 18:14
Vaše téma

Mluví jako dlaždič a uráží prostý lid, kritizuje prezidenta Halík

Zdroj: TN.cz

Do pořadu Vaše téma tentokrát přišel katolický kněz a vysokoškolský profesor Tomáš Halík. Nejen vaše otázky mu pokládá moderátorka Michaela Šmídová.

Anketa

Měl by Tomáš Halík kandidovat na prezidenta?

Hlasovalo 1058 lidí.
Uvažuje o kandidatuře na prezidenta, je katolický kněz a vysokoškolský profesor. V pořadu Vaše téma odpověděl, jak to s možným prezidentstvím je. "Vidím důvody pro. Měl bych co nabídnout. Také vidím důvody proti a ty stále převažují," prozradil o své prezidentské kandidatuře Halík s tím, že bude kandidovat pokud se neobjeví nikdo, komu by mohl dát hlas. "Zatím takový není, ale pevně věřím, že se takový člověk najde," dodal.

 

Tomáš Halík v pořadu nešetřil kritikou na současnou hlavu státu. "Dělá, co umí. Myslel jsem, že toho umí víc a že to umí líp. Abych nebyl tak diplomaticky zdrženlivý. Mně se nelíbí způsob, jak vykonává ten úřad. Myslím si, že prezident musí být především gentleman a musí vystupovat a vyjadřovat se s určitou noblesou. Pokud se vyjadřuje jako dlaždič a myslí si, že se tím přiblíží prostému lidu, tak ten prostý lid uráží, protože i ten dlaždič chce, aby prezident nevyjadřoval jako dlaždič, ale jako prezident ," nebere si servítky Halík.

 

 

Vysokoškolský profesor hovořil i o tom, že se stále více Čechů vymezuje vůči islámu, podle Halíka to však pramení z náboženské nevzdělanosti. "Nemůžeme se islámu ve věcech, ve kterých ho kritizujeme, přizpůsobovat. Máme určité zásady, uznáváme svobodu náboženství, svobodu přesvědčení, svobodu pro věřící i ateisty. Tohle musíme hájit. Jestliže řekneme, že budeme tolerantní, až budou islámští fundamentalisté tolerantní, tak si necháváme vnucovat jejich politiku. Ustupujeme od našich zásad svobody. Tohle by bylo vítězství islámského fundamentalismu ve chvíli, kdybychom převzali kulturní nesnášenlivost," prohlásil. "Má to samozřejmě určité meze. Kdyby svou vírou urážel nebo fyzicky napadal druhé lidi, tam je třeba se energeticky vymezit," doplnil.

 

Všechny díly pořadu Vaše téma si můžete přehrát zde.

 

Halík je vysokoškolský profesor, farář akademické farnosti v Praze a prezidentem České křesťanské akademie. V roce 2014 obdržel Templetonovu cenu. Je autorem více než 20 knih.


Záznam z celého pořadu zde najdete během několika minut.

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.3. | 11:33 lada48
51
Tohle mít jako prezidenta? To bychom opravdu museli být národem masochistů.
17.3. | 18:01 pes-vegetarian
-17
Za normálních okolností bych řekl "ani náhodou", ale vzhledem k ...
2.1. | 18:11 pe do
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tenhle samozvaný tlučhuba nemusí používat sprostá slova, přesto mu z huby lezou sračky.
19.7. | 17:24 josefvyskoc
2
Náhlasit nevhodný komentář
ten dopad...chudak...
19.3. | 06:57 Rudolf Kozák
13
Náhlasit nevhodný komentář
Než tohoto fráterníka za prezidenta, tak to raději Pepu Náhlovského, nebo Zdeňka Izera !!!
18.3. | 11:29 Joko
11
Náhlasit nevhodný komentář
Na netu koloval e-mail, "pan Halík není žádný (aspoň ,řádně vysvěcený) kněz,ale obyčejný řiťolez". A Vždy do té správné řiti vlez. Bóóže to bys nám přece neudělal a dopustil aby nám tenhle tvor prezidentoval.
18.3. | 09:33 lup3
12
Náhlasit nevhodný komentář
Halíka když vidím, tak první slovo které mám na jazyku je šulin.
18.3. | 07:58 Rudolf Kozák
8
Náhlasit nevhodný komentář
Pro "asfreho !" Nic proti slušným podnikatelům, ale takoví "podnikatelé", nebo spíše podnikavci kteří "vydělávali a vydělávají" hlavou jako jsou např. Rittig, Bakala, Krejčíř, Pitr a jim podobní vyčuránkové, tak by si tu manuální práci a třeba i s lopatou nebo ...
17.3. | 20:24 Libor Havránek
32
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyby udělal to co plácá skrz církevní restituce, multikulti, podporování přistěhovalectví atd., tak to by byl těžký zločin proti ČR a jejím obyvatelům.
17.3. | 20:21 overal
28
Náhlasit nevhodný komentář
Když vidí církev islámské fanatiky, tak závistí slintá, že by chtěla také takové věřící, to by se to upalovalo a zabavovaly majetky!!
17.3. | 20:18 overal
30
Náhlasit nevhodný komentář
Zato, ty jsi samá sametová slovíčka, ale co slovo to lež a kradeš i s celou církví hůř než straky!! Církev nikdy nesnášela, když se říká pravda natvrdo, Hus si to vyzkoušel na vlastní kůži i s tou jejich pravdomluvností se kterou mu byla zaručena bezpečnost!!
17.3. | 19:15 aanajka
42
Náhlasit nevhodný komentář
A vy jste kdo pane Halíku,že tak používáte termín prostý lid.Mezi tým prostým lidem je daleko víc chytřejších a vzdělanějších lidí než-li jste vy.Děláte ze sebe decenturu a jste úplně obyčejný .....