Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 4. 2017
smrtící hra

Odborníci: Modrá velryba je lákavá a pohltí účastníka jako droga

Zdroj: TV Nova

Do Modré velryby se mladí zapojují z touhy po dobrodružství. „Hra vzbudí vlnu zájmu, nejdříve je to zážitek, potom nás to ale pohltí“, tvrdí odborníci. Rodiče si musí s dětmi promluvit a upozornit je. Mladí jsou aktivní už v 9 letech a musí si chránit osobní údaje.

Do Česka dorazila Modrá velryba, děsivá online hra mladistvých. Její princip spočívá v tom, že splňují úkoly, které jim zadá neznámý mentor. Nejdřív děti vstávají v brzkých ranních hodinách, sledují děsivá videa. Potom se ale zadání přitvrzuje a poslední končí sebevraždou. Pokud se hráč snaží hru přerušit, je vystaven tlaku a vydírání. Za jediným účelem: účastník se má zabít. Nejvíc děsivé na tom je, že se do hry mladí lidé zapojují dobrovolně, z nudy.

 

„První zprávy o modré velrybě se objevily na přelomu října a listopadu v ruské sociální síti Vkontakte. Z Ruska se však hra začala šířit dál. Už se objevily první případy sebevražd,“ uvádí Jiří Palyza z národního centra bezpečnějšího internetu.

 

Tato hra je nebezpečná zejména pro mladistvé, kteří trpí různými komplexy a oporu nacházejí v online světě. Když se zapojí do hry, kurátor je kontaktuje a začne se jim naplno věnovat.

 

Mentoři jsou nejčastěji muži od 26 do 35 let. Jsou velmi inteligentní a mají slušné sociální dovednosti. Dovedou s lidmi manipulovat. Pod různými záminkami jim dítě prozradí svoje osobní údaje. Dítě se noří do hry čím dál hlouběji. Když odmítne plnit úkoly, mentor mu vyhrožuje. Účastník tak neví, jak dál.

  

Podle psychologa Tomáše Morávka je to jako droga. „Hra vzbudí vlnu zájmu, funguje přes zvědavost a nudu. Je to skryté nebezpečí, které může být lákavé. Největší riziko je podobné jako u drog. Nejdříve je to zážitek, vzrušení a neuvědomíme si, kdy nás to pohltí.

 

Morávek tvrdí, že by si rodiče o tom měli s dětmi především promluvit. To je nejlepší prevence. Říct jim, že něco takového existuje a co jim může hrozit. Naučit děti zacházet s facebookem a upozornit je, že s takovou hrou není radno si začínat.

 

S tím souhlasí i Jiří Palyza: „Děti jsou na sociálních sítích aktivní už v osmi či devíti letech. Proto je nutné je poučit, jak se mají chovat. Aby si chránily osobní údaje. Rodiče by také svoje děti měli sledovat. Zpozorovat, když změní svoje chování, uzavírají se do sebe a stávají se nervózními, smutnými.“

mk TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.4. | 06:11 josefvyskoc
6
"modra ryba" a zavislost na sockách je jen obycejna soucast ...
15.4. | 09:17 bimbi20
-5
Madrid: Já bych na ten člun posadila celou tvoji rodinu. Až by si hlady musel ...
16.4. | 22:39 Anice Sekačka
1
Náhlasit nevhodný komentář
Riskla jsem svůj život a zkusila hru Modrá Velryba. To, co se dělo pak, vám zmrazí krev v žilách! Napsala jsem o tom odstrašující článek. Sdílejte. bit.ly/Modra_Velryba
15.4. | 22:50 jansuk
2
Náhlasit nevhodný komentář
Co kdyby si takhle zahráli i Sobotka s Kalouskem?
15.4. | 21:20 overal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Děti mají vymytý mozek multikulti propagandou a sluníčkářskými nesmysly, potom není divu, že jsou ochotní hrát takové nesmysly, jako je modrá velryba! My jsme měli víc zdravého rozumu ve školce, než mají dnešní pseudohumanitní vysokoškoláci!
15.4. | 16:29 Jens Trolič
1
Náhlasit nevhodný komentář
Modrá veleryba je jeden velký FAKE. pouze sociální Experiment. Žídná hra modrá veleryba neexistuje
15.4. | 13:29 suffa
3
Náhlasit nevhodný komentář
stejně jako drogy, tak i tato hra eliminuje ze společnosti labilní a nenormální jedince. Jedině blbec se může řezat podle pokynů jiného blbce a následně se zabít..)
15.4. | 09:44 wp2t
0
Náhlasit nevhodný komentář
Bimbo my pracujeme celá rodina, abychom se uživili. Oni nasednou na člun, aby dopluli do Evropy a my abychom je uživili. To je ten podstatný rozdíl.
15.4. | 09:18 bimbi20
2
Náhlasit nevhodný komentář
A já už ten mobil vyhodím z okna. Mělo být maxfox.
15.4. | 09:17 bimbi20
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Madrid: Já bych na ten člun posadila celou tvoji rodinu. Až by si hlady musel začít pojídat svoji matku a žízní by si pil moč tvého otce, tak by si změnil názor, rasisto a xenofobe zemanovskej!
15.4. | 08:45 maxfox
-2
Náhlasit nevhodný komentář
15.4. | 06:11 josefvyskoc je to tak.Vydrží jen silní jedinci.Je třeba,aby počítačový experti vymysleli taky nějakou hru na ty muslimáky. Včera prý jich v oceánu zachránili přes 2000.Co takle hru uprostřed oceánu si prořízněte člun !
15.4. | 06:11 josefvyskoc
6
Náhlasit nevhodný komentář
"modra ryba" a zavislost na sockách je jen obycejna soucast prirozeneho vyberu (Darwin)...slabsi jedinci ze stada holt sami sebe eliminuji, aby ti silnejsi meli lepsi vychozi podminky pro zivot a rozmnozovani...je to spis otazka pro evolucni inzenyry nez kdejake radoby ...