Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.12. 2017 14:08
Nařízení EU

Sto tisíc Čechů je proti nařízení EU o držení zbraní. Řeší to Senát

Jedenáctou schůzí pokračuje zasedání Senátu. Ten dnes projedná mimo jiné petici proti regulaci zbraní. Směrnici, která chce zpřísnit pravidla pro držení střelných zbraní, přijala Evropská unie letos na jaře. Dotknout by se v Česku mohla až 300 tisíc lidí.

Petice proti omezování legálně držených střelných zbraní se do Senátu dostala na základě více než sta tisíc podpisů občanů.


Těm se nelíbí, že se Evropská unie snaží omezit lidi s legálně drženými zbraněmi pod záminkou boje proti terorismu a namítají, že teroristé používají zbraně nelegální z černých trhů. Omezení by tak podle tvůrců petice byli jen lidé jako jsou myslivci nebo sportovci.


To ale odmítají kritici petice, kteří říkají, že této skupiny obyvatel by se evropská nařízení nedotkla. Samotné jednání v horní komoře parlamentu  je naplánováno až po čtrnácté hodině, nicméně někteří senátoři už své názory prezentovali během dopoledne na tiskových konferencích.

 

"Takovéto braní zákona, spravedlnosti a ochrany hranic do vlastních rukou, je u moderního státu naprosto nepřijatelné, protože bezpečnost a zejména ve vztahu ke svrchovanosti, ochraně a celistvosti hranic, má samozřejmě zajišťovat stát," má jasno Jiří Dienstbier.


 

Opačně se vyjádřil senátor Miloš Vystrčil. "Začlenění práva občanů vlastnit, nosit, mít a používat zbraň, do ústavy, je symbolickým výrazem toho, že stát věří svým občanům. Že věří tomu, že se na ně může spolehnout v případě, že to bude potřeba," uvedl.

pez, Šimon Pilek TN.cz