Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 2. 2016
video testujeme

TEST MRAŽENÝCH ŠPENÁTŮ: Který chutná, a který je plný vody?

Zdroj: TN.cz

Ačkoliv špenát nemá zdaleka tolik železa, jak se dříve tvrdilo, je bezesporu zdravý. A ne každý má doma na zahrádce k dispozici čerstvý listový špenát, který je samozřejmě nejlepší. Často tak nezbývá, než sáhnout v supermarketu do mrazáku pro ten mražený. Je to prohra anebo výhra? Rozhodli jsme se to zjistit!

Nakoupili jsme v českých supermarketech celkem 9 mražených špenátových protlaků a porcovaných špenátů. Z každého zamraženého vzorku jsme ukrojili 100 gramů špenátu a ty jsme předložili kulináři Petru Stupkovi k otestování. Stupka začal tím, že nejprve zkoumal konzistenci a ochutnával vzorky za studena.

 

Stupka už po prvotním ochutnání špenáty chválil a pět vzorků hned označil jako lepší, než zbytek. Důležitým parametrem při koupi mraženého zboží ale je, kolik kupujeme v balení vody. Proto jsme všechny špenáty ohřáli, aniž bychom je uvedli do varu, a jemně ohřáté vzorky jsme následně nechali vykapat přes sítko, abychom zjistili podíl nadbytečné vody.

 

 

Pak samozřejmě kulinář Petr Stupka jednotlivé vzorky ochutnával ještě jednou, hezky za tepla. "Kromě jednoho všechny ty špenáty nejsou chuťově špatné," začíná kulinář s hodnocením. Ten jediný špenát, který Stupkovi příliš nechutnal, je vzorek číslo 8, tedy špenát od značky Agro Jesenice. "Je lehce nahořklý a také obsahuje poměrně dost vody, dle našeho nelaboratorního testu přibližně 30 procent," vysvětluje Stupka.

 

Test - Pořadí testovaných špenátů

 

Nejvodnatějším v testu byl špenátový protlak z Penny Marketu, který se tak i díky slabší chuti umístil na předposledním místě. Poněkud slabší chuť vykazoval i vzorek č. 2, tedy Špenátový protlak Icefield (7. místo). Na šestém místě skončil špenát Korrekt z Globusu, u kterého Stupka už nazval chuť jako ucházející.

 

 

Páté místo bere špenát Dione, který je chuťově podobný tomu z Globusu, ale má v sobě méně vody. Na 4. místo usadil Petr Stupka nejjemnější špenát v testu, a to špenátový protlak od značky Mochov. "Je opravdu velice jemňoučký a chuťově poměrně dobrý," hodnotí kulinář.

 

Bronzovou pozici obsadil špenátový protlak Tesco Value, o kterém Stupka tvrdí, že vás určitě nezklame. Stříbro bere porcovaný špenát Bonduelle, který je v testu nejhrubší. Je jemně sekaný a chuťově velmi dobrý. A vítězem testu se stalo špenátové pyré značky Iglo, které obsahovalo jen 15 % vody. "Tento špenát je opravdu chuťově stejný jako když si koupíte špenátové listy, má to tu plnou, dobrou, nasládlou chuť jak se sluší a patří," chválí vítěze Stupka.

TN.cz