obchodní řetězce

Češi nesmějí dostávat horší jídlo, shodl se Babiš s velkými výrobci

Téma:

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek ráno jednal se zástupci potravinářských koncernů o dvojí kvalitě potravin. Všichni se podle předsedy vlády shodli, že Češi nesmějí dostávat horší zboží než mají zákazníci v jiných zemích.

Schůzka na Úřadu vlády začala ve čtvrtek ráno kolem sedmé hodiny. Zúčastnili si jí zástupci světových potravinářských firem. Všichni se shodli, že výrobek se stejným obalem by neměl mít v Česku horší kvalitu než je tomu v jiných zemích.

 

Společnosti podle premiéra uvedly, že se složení výrobků odvíjí od rozdílných chutí obyvatel. Argumentují také tím, že složení odpovídá specifiku dané země. Jako příklad Babiš uvedl pomerančový džus. Ten má v Řecku prý víc procent, protože země pomeranče pěstuje.

 

Firmy také podle Babiše uvedly, že volnému pohybu zboží nic nebrání a čeští obchodníci si můžou objednat zboží kdekoliv v Evropě. Zástupci řetězců ale tvrdí, že zboží v zahraničí, které je určené pro západní trh, nakoupit nemůžou. Premiér jednal se zástupci obchodních řetězců a Potravinářské komory ČR minulý týden.

 

 

Vláda bude příští týden jednat o návrhu novely zákona, podle něhož by měla za potraviny u nás označené stejně, ale s jiným složením než jinde, hrozit pokuta až padesát milionů korun.

reg/Linda Nguyenová TN.cz