Prezidentův muž

Bez prověrky, vila pod cenou. Připomeňte si kauzy kancléře Mynáře

František Nyklas
František Nyklas
Publikováno 20. 4. 2020
Téma:

Kancléře Vratislava Mynáře provázela řada kauz. Několik let například marně usiloval o získání bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné. Rozpaky vyvolal i před šesti lety, když koupil v Praze pod cenou prvorepublikovou vilu. Žádná z kauz ale pozici Vratislava Mynáře na Hradě neohrozila.

O bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné zažádal kancléř na sklonku roku 2013. Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že bez prověrky v úřadu Mynář skončí.

 

"U mě na sekretariátu leží obálka z Národního bezpečnostního úřadu adresovaná na moje jméno," radoval se Mynář o dva roky později. Po rozlepení se zklamaný Mynář dozvěděl, že prověrku nezískal. Na Národní bezpečnostní úřad podal žalobu. Tu později stáhl. Hrad se ale za něj postavil. Stačila mu prověrka na stupeň vyhrazené.

 

V roce 2014 koupil kancléř prvorepublikovou vilu ve Strašnicích. Podle expertů výrazně pod cenou - za pět a půl milionu korun od advokáta, který například zastupoval lobbistu Romana Janouška. Realitní experti se shodli, že cena objektu v lukrativní části mohla být dvojnásobná. Rozpaky vyvolala i rekonstrukce. Třeba vikýře, které tam neměly co dělat.

 

 

Kancléř dlouho tajil svůj plat. I za to si vysloužil kritiku. "Všichni, kteří mají peníze ze státního rozpočtu, by měli zveřejňovat veškeré své náklady," zlobil se tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO).

 

Hrad Mynářovu čistou měsíční 120tisícovou mzdu nakonec odtajnil. Zveřejnit daňové přiznání zase kancléři musel nařídit až soud.

 

Vratislav Mynář neměl nejmenší tušení, jaký rozruch způsobí svou oslavou padesátin. Pompézní párty se konala v prostorách Pražského hradu - v pronajatých Jižních zahradách. Experti na etiketu byli proti.

 

Obyvatele Osvětiman pohoršila Mynářova zabijačka. Více v reportáži TV NOVA:

pez TN.cz