záchrana horolezců

Čech se v Rumunsku nedomluvil, o pomoc si zavolal do České republiky

Záchrana polských speleologů - 4
Zdroj: Enex
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
31.10. 2019 21:58
Téma:

Mezery v jazykové výbavě málem vyšly draho skupinu horolezců v Rumunsku. Jelikož neuměli anglicky ani rumunsky, zkoušel jeden Čech ze skupiny sehnat pomoc přes kamarádku v České republice. Nakonec na místo vyrazili rumunští záchranáři.

Osmičlenná skupina vyrazila na túru do rumunských hor. Jazyková bariéra jim zřejmě nebyla na obtíž až do doby, než se v neděli jeden člověk zřítil ze skály. Protože neuměli anglicky ani rumunsky, neměli si jak zavolat pomoc.


Jednoho Čecha ve skupině napadlo zavolat alespoň kamarádce do České republiky, která také obratem vyhledala pomoc po telefonu. "Česky hovořící žena v Moravskoslezském kraji se obrátila na tísňovou linku, protože její kamarád se nacházel s dalšími lidmi v rumunských horách, kde jeden jeho kolega spadl ze skály z výšky zhruba 60 metrů a visel zraněný na laně," popsali hasiči na svých stránkách, kde o případu informovali.

 

 


Operátorka požádala svou pražskou kolegyni, která uměla anglicky, o asistenci. Spojili se s rumunskými záchranáři, aby jim předali veškeré informace a vysvětlili situaci. Rumunští záchranáři slíbili, že na místo pošlou pomoc.


Rumuni ještě při hovoru na místo poslali vrtulník, který skupinku nalezl. Následně se pak podařilo zorganizovat skupinu, která vyrazila horolezce zachránit.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz